שתף קטע נבחר

אוקראינה: מפעל לשריפת חזירים - "על קבר אחים שנרצחו בשואה"

הרב הראשי של דונייצק ויהודים תושבי המחוז פועלים נגד הקמתו של מפעל לשריפת שאריות בעלי חיים מבתי מטבחיים - בעיקר חזירים - סמוך לאנדרטת קבר האחים בעיר קונסטנטינובה, לזכרם של 3,000 יהודים שנרצחו בשואה: "למה מכל המקומות באוקראינה צריכים לשים מפעל כזה דווקא בבית קברות יהודי שבו יש אנדרטה?"

חשש להקמת מפעל חזירים על קבר אחים של יהודים שנרצחו בשואה: הרב הראשי של העיר דונייצק באוקראינה, פנחס וישצקי, טוען כי יזם מקומי מתכנן להקים מפעל לשריפת פסולת בעלי חיים - בעיקר חזירים שנשחטים בבתי מטבחיים - על שטח ששימש כנראה גיא הריגה בתקופת השואה, ובו נרצחו כ-5,000 בני אדם - מתוכם כ-3,000 יהודים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

המפעל המתוכנן מוקם בעיר קונסטנטינובה במחוז דונייצק, כ-60 מטרים מאנדרטה שהוקמה בשנת 2005 לזכרם של 3,000 היהודים שרצחו הנאצים בתקופת השואה במקום, ונקברו שם בקבר אחים. הרב וישצקי ויהודים שמתגוררים באזור טוענים כי מאחר ולא יודעים בדיוק את גבולות גיא ההריגה, רב החשש שהמפעל יוקם בפועל על קברם. יזם המפעל בעצמו הוא יהודי, מה שמסבך עוד יותר את הסיפור.

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 

"על פי הרישום של השלטונות נהוג לספוג 20 מטרים לכל צד של האנדרטה כשטח שבו אמור היה להיות גיא ההריגה", אומר וישצקי. "בפועל טוענים תושבי המקום כי שטח גיא ההריגה גדול יותר מ-20 מטרים, מכיוון שנרצחו במקום כ-5,000 בני אדם".

 

האנדרטה בגיא ההריגה ומאחור המפעל לשריפת חזיר  (באדיבות הרב פנחס וישצקי )
האנדרטה בגיא ההריגה וברקע המפעל לשריפת חזירים(באדיבות הרב פנחס וישצקי )

 

הוא הוסיף: "הם רוצים לבנות מפעל חדש בסטנדרטים אירופיים כ-60 מטר מהאנדרטה. זה גבול מסוכן ולא מן הנמנע שבשטח הזה אנשים קבורים. יש גם עניין של כבוד למקום. לא מכובד שבמרחק של 60 מטר מכזאת אנדרטה יבנו סוג כזה של מפעל. זאת התעקשות לא ברורה. ביקשנו ממושל המחוז שירחיקו את המפעל לפחות 400-500 מטרים".

 

"לרצוח אותם שוב"

בוריס קראפטיאן, איש עסקים יהודי אמריקני שעובד באוקראינה, וולדימיר נגינסקי, יהודי המתגורר באיזור, מתעקשים כי המפעל נבנה על שטח גיא ההריגה. השניים אף פנו לראש העיר, המושל וחברי פרלמנט וביקשו את התערבותם.

 

האנדרטה בגיא ההריגה  (באדיבות הרב פנחס וישצקי )
"מיני באבי יאר"(באדיבות הרב פנחס וישצקי )

 

"מיני באבי יאר", כך מגדיר נגינסקי את המקום - וקראפטיאן תוהה: "אתה יכול לדמיין בית קברות יהודי שבו שורפים חזירים? למה מכל המקומות באוקראינה צריכים לשים מפעל כזה דווקא בבית קברות יהודי שבו יש אנדרטה? זה מרתיח אותי כמי שאיבד 76 מבני משפחתי בשואה". הרב הראשי וישצקי עצמו כתב למושל: "איך אתה לא מתבייש 75 שנה אחרי שחרור אושוויץ, לאפשר לרצוח שוב את אותם יהודים שנרצחו אז".

 

ואולם, לא כולם בקהילה היהודית באוקראינה מסכימים לדרישה להזיז את המפעל. איגוד הקהילות היהודיות באוקראינה שלח אנשי צוות למקום, והוציא דו"ח שקבע כי לפי המידע שקיבלו, ההגנה על אתר המורשת לא הופרה.

 

"בהתאם להערכתנו המצב מנופח בצורה מלאכותית כדי לפרסם פעילים מקומיים, או שיש חשד שמדובר בסכסוך עסקי מקומי שמונע על ידי מי שמתנגדים להקמת המפעל באזור, ולכן מדגישים את עניין קבר האחים היהודי. האיגוד ממשיך לפקח על המצב כדי לוודא שאכן לא תהיה פגיעה בקברי יהודים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות הרב פנחס וישצקי
האנדרטה ומאחוריה המפעל
באדיבות הרב פנחס וישצקי
מומלצים