שתף קטע נבחר

מ"מ פרקליט המדינה: פרשת "המימד החמישי" עוברת לחקירת המשטרה

מ"מ פרקליט המדינה דן אלדד החליט להעביר את נושא החשדות בעניין החברה שבראשה עמד בני גנץ לחקירה פלילית במשטרה: "ככל שיעלה צורך, מח"ש תעורב". לפי שעה, הוא אינו חשוד. גנץ: "אין לי בעיה עם אף בדיקה. סמוך ובטוח שלא יהיה שום דבר"

ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד הורה הערב (יום ה') להעביר את נושא החשדות בעניין חברת "המימד החמישי" שבראשה עמד יו"ר כחול לבן בני גנץ לחקירה פלילית. החקירה תוטל על משטרת ישראל. "ככל שיעלה צורך בכך, המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה (מח"ש) תעורב בחקירה", מסרה הפרקליטות. ראש להב 433 ניצב יגאל בן שלום החליט להטיל את החקירה על היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה). עד כה לא העלתה הבדיקה חשדות נגד גנץ.

 

אלדד הכריע לאחר שבחן את המסמכים ועיין בחוות דעת קודמות שנכתבו לפני כמה חודשים בפרקליטות. הוא קיים ישיבות עם גורמים בכירים בפרקליטות. קודם לכן הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי הסמיך את מ"מ פרקליט המדינה לגבש את "המתווה המתאים להמשך הטיפול בנושא".

 

 

 

 

 

 

בני גנץ בועידת השלטון המקומי (צילום: מוטי קמחי)
בשלב זה לא עלו חשדות נגדו. בני גנץ(צילום: מוטי קמחי)

 ישיבת ממשלה (צילום: אמיל סלמן)
יתערב רק אם יעלו חשדות נוספים. מנדלבליט(צילום: אמיל סלמן)

עו
מ"מ פרקליט המדינה דן אלדד(צילום: דוברות משרד משפטים)

לדברי מנדלבליט, אלדד "למד את החומרים בנושא ושמע את עמדות הגורמים הרלוונטים בפרקליטות ביחס לפניות השונות ולחומרים שנאספו בעניין חברת המימד החמישי". בתגובה על דרישת הליכוד שיורה על חקירת הפרשה, ציין היועמ"ש כי הדברים יובאו להנחייתו והכרעתו "ככל שבעתיד יתעוררו חשדות שונים מאלה הקיימים כיום". לקריאת המכתב המלא של היועמ"ש, לחצו כאן.

 

גנץ השיב הערב לשאלה בנושא המימד החמישי בכנס לדוברי רוסית בתל אביב: "יש לי אמון רב במערכת אכיפת החוק ואין לי בעיה עם אף בדיקה שרוצים לעשות. אין בפרשה הזו שום אלמנט פלילי מבחינתי. מי שדוחף את זה הוא הליכוד, מבינים שם שב-17 במרץ נתניהו הוא לא נחשד, לא נחקר, ולא בשימוע. ב-17 במרץ ראש הליכוד נתניהו יושב על ספסל הנאשמים. משם מגיע הרעש. אני סמוך ובטוח שלא יהיה שום דבר וסומך על גורמי אכיפת החוק".

 

ואילו ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "בפרשת המימד החמישי נפתחה חקירה פלילית: 50 מיליון שקלים מכספי הציבור, ארבעה מיליון מתוכם לא חזרו לציבור, וגנץ קיבל משכורת עתק. עד היום זה לא נחקר ולא חקרו את המשמעות הביטחונית של המידע שהמימד החמישי הוציאה לחו"ל. הציבור חייב לדעת את האמת - כאן ועכשיו - ולפני הבחירות".

 

מוקדם יותר דרשה מפלגת הליכוד מממלא מקום פרקליט המדינה לפתוח לאלתר בחקירה פלילית של תיק "המימד החמישי" עוד לפני הבחירות לכנסת ה-23, שייערכו בעוד פחות משבועיים. בהודעת הליכוד נאמר כי "היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה לשעבר שי ניצן כבר קבעו בעבר את העיקרון לפיו יש לנקוט באופן מיידי, עוד לפני הבחירות, בהליכים הנוגעים למועמדים לראשות הממשלה ולאישי ציבור, בין היתר, משום שלגישתם יש לתת מידע שלם ומלא לבוחר עוד לפני הכרעתו.

 

"לאור מדיניות זאת, שבאה לידי ביטוי במלוא עוצמתה בשורה של החלטות ופעולות שנעשו ערב בחירות בעניינו של ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, לא ייתכן כי בנוגע לבני גנץ ולמימד החמישי תינקט מדיניות אחרת. הכללים חייבים להיות אחידים לגבי כולם ולא בררניים כך שכשדובר ביו"ר הליכוד וראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, זכות הציבור לדעת היא לפני הבחירות וכשמדובר בבני גנץ זכות הציבור לדעת היא רק אחרי הבחירות".

 

 

תהליך הרכש של המימד החמישי מול המשטרה החל ב-2016, ובמהלכו קיבלה החברה מיליוני שקלים מהמשטרה במה שהוגדר "הליך פגום" ללא מכרז. מבקר המדינה יוסף שפירא פרסם דו"ח על כך, ומאז גם עלתה הדרישה לפתוח בחקירה. אתמול פורסם כי מנדלבליט צפוי להודיע אחרי הבחירות אם תיפתח בדיקה משטרתית בנושא.

 

אלו השאלות הפתוחות בפרשה: מדוע בחרו במשטרה במימד החמישי? האם נערכו פגישות שלא לפרוטוקול? האם העדיפו את החברה של גנץ בגלל קשרים? מדוע לא יצאו למכרז? ומדוע לא בדקו את פעילותה של החברה? כל אלו שאלות שהחוקרים יצטרכו להשיב עליהן - אבל שאלה חשובה, עוד לפני כן, היא כיצד ימונו חוקרים לחקור את חבריהם. מכל זאת עולה כי יש סבירות גבוהה שהמחלקה לחקירות שוטרים היא שתידרש לבדוק את הפרשה.

 

היום התייחס גנץ לפרשה בריאיון לגלי צה"ל ואמר כי "אני לא מכיר לא בדיקה ולא חקירה, זה הכול נשמע לי כמו לחץ פוליטי שמעלה דברים לסדר היום". לדבריו, "אני רגוע לחלוטין, הנושא הזה נבדק בעבר ולא נמצא בו שום חשד לפלילים".

 

גנץ הוסיף: "בניגוד אנשים אחרים, אני סומך על מערכת אכיפת החוק, מערכת החקירה ומערכות הבדיקה ואני נכון לכל בדיקה וחקירה שתהיה בהמשך". בשלב זה, הבדיקה בפרקליטות לא העלתה חשדות נגד גנץ.


פורסם לראשונה 20/02/2020 19:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בני גנץ. עד כה לא עלו חשדות נגדו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים