שתף קטע נבחר

ליצמן מציע להיעזר בשב"כ: "אם צריך, נאשפז בכפייה"

שר הבריאות מציע לגייס למאבק בקורונה את השב"כ כדי לעקוב אחר החוזרים מהמזרח. בריאיון היום ב"ידיעות אחרונות" במוסף "7 ימים" הוא מדבר גם על החשדות נגדו: "אני יודע שלא עשיתי כלום"

השם ישמור. ככה לפחות מאמין שר הבריאות שלנו, בכל מה שקשור למגפת הקורונה ובכלל. וכדי שזה יקרה, יש ליעקב ליצמן יתרון על פני שרי בריאות אחרים בעולם. "אנחנו מקווים ומתפללים, עושים את כל ההשתדלויות. בינתיים התפילות שלי עזרו".

התמונה של יעקב ליצמן (צילום: יונתן בלום)
השר ליצמן(צילום: יונתן בלום)

האמונה חזקה, אבל גם ליצמן יודע שתפילות לא מספקות הגנה של 100 אחוז ושנגיף הקורונה יגיע לישראל בקרוב. "יהיה מקרה ראשון, זו הנחת העבודה של משרד הבריאות", הוא מבהיר - והחל לפעול. אבל בימים האחרונים התברר כי עשרות ישראלים ששבו מביקור בארצות הנגועות - סין, תאילנד, סינגפור, מקאו והונג קונג - והיו אמורים להיות בבידוד בית, פשטו בהמוניהם על הרחובות. עלו בנתב"ג על הרכבת, קפצו לרופא המשפחה, אפילו סתם טיילו במרכזי קניות.

 

לריאיון המלא, למנויים ב-ynet+

  

מה עושים כשאנשים שצריכים להישאר בבידוד יוצאים לרחוב?

"אם צריך אני אאשפז אותם בכפייה. יש לי הסמכות המלאה לעשות את זה".

 

ליצמן סיפר מה מדאיג אותו בנושא הקורונה: "מדינת ישראל היא מדינה די מרכזית. לא כל הטיסות מגיעות ישר מיפן או הונג קונג. יכול להיות שאנשים מגיעים מהונג קונג לאמריקה ואז לכאן, וקשה לעקוב. אבל יש אפליקציה שבעזרתה אפשר לעקוב דרך הטלפון, לשב"כ יש את זה בנושאים ביטחוניים - אפשר לדעת באיזה מקומות כל אחד היה לפני שהגיע לארץ".

 

יש כבר שיחות על זה עם השב"כ?

"יש דיבור שנשתמש בזה. יכול להיות שאנחנו צריכים אישור חוק בשביל זה. אני כבר חתמתי על תקנות חירום לגבי הקורונה. יש לי סמכות לאשפז מישהו בכפייה. אף פעם לא עשיתי דבר כזה. גם לא עם פוליטיקאים".

 

 

המשטרה המליצה להעמיד את ליצמן לדין בפרשת מלכה לייפר, שברחה לישראל מאוסטרליה לאחר שהואשמה בתקיפות מיניות ואונס של שמונה תלמידות שלה. ליצמן, כך טוענת המשטרה, פעל על מנת שיוכרז עליה כבלתי כשירה לדין. במקרה אחר, שאף הוא נחקר במשטרה, נטען כי פעל למניעת סגירה של מסעדה שבה הוא נוהג לאכול בירושלים, לאחר שבמטבח שלה התגלו חיידקים מסוכנים. באוגוסט 2019 פורסמה עמדת המשטרה, לפיה יש ראיות מספיקות להעמידו לדין על עבירות מרמה והפרת אמונים, הדחת עדות והצעת שוחד.

 

"מה שהיה לי להגיד על זה אמרתי למשטרה. לא התחמקתי, באתי ועניתי על כל השאלות. המשטרה המליצה מה שהמליצה. אני סומך, יש לי אמון בפרקליטות. היא בודקת את התיק עם היועץ המשפטי ונראה מה שהוא יגיד", אמר ליצמן.

 

מה אתה אומר לציבור על טענות שהתערבת לטובת עברייני מין?

"אני יודע שלא עשיתי כלום. זה במסגרת קבלת קהל שאני עוזר לאנשים. מעבר לכך אני לא רוצה לפרט".

 

הריאיון המלא: היום ב"ידיעות אחרונות" במוסף "7 ימים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יונתן בלום
השר ליצמן
צילום: יונתן בלום
מומלצים