שתף קטע נבחר

צילום:  AFP, EPA

הקורונה הגיעה לישראל: נוסעת מהספינה נדבקה בנגיף

החשש התממש: לראשונה מאז תחילת התפשטות הנגיף, זוהתה חולה בישראל. אחת מ-11 נוסעי ספינת התענוגות ששבו לארץ נדבקה בקורונה. היא שוהה בבידוד בתל השומר, במשרד הבריאות ציינו כי אין מדובר בהדבקה שהתרחשה בארץ. ביפן מאושפזים עוד 4 ישראלים מהספינה שחלו בנגיף

 

כמעט חודשיים אחרי תחילת התפשטות הנגיף, הקורונה הגיעה לישראל: אחת מ-11 נוסעי ספינת התענוגות שחזרו הלילה לארץ והובאו לבידוד בבית החולים שיבא בתל השומר זוהתה כחולה בנגיף. בהודעת משרד הבריאות היום (ו') נאמר כי בבדיקה שנערכה במעבדה המרכזית של משרד הבריאות נמצא כי אחת הנוסעות שחזרו מספינת "דיימונד פרינסס" ביפן נמצאה חיובית. 

 

בהודעה נאמר עוד כי "המעבדה ממשיכה לאשש את ממצאי הבדיקה. שאר הנוסעים ששבו נמצאו בבדיקה היום שליליים". לפי משרד הבריאות, החולה בקורונה נמצאת בבידוד ובהשגחה, ולא מדובר בהדבקה שהתרחשה בישראל. מלבדה, נדבקו בנגיף עוד ארבעה ישראלים מנוסעי הספינה, אך הם שוהים בבידוד בבתי חולים צבאיים ביפן, ולא עלו על הטיסה לישראל.

 

אליהו אליוביץ, דובר המשפחות, מסר: "קיבלנו בצער עדכון כי אחת הנשים נמצאה חיובית לקורונה. כלל המשפחות מתעדכנות בפרטים ותומכים בה ובמשפחתה. אנו מאחלים לה רפואה שלמה".

 

מטוס הישראלים ששבו מספינת הקורונה בנתב
הגעת הישראלים לנתב"ג(צילום: מדאסיס)

הישראלים מגיעים לבית חולים תל השומר (צילום: אבי מועלם)
ההגעה לבית החולים שיבא(צילום: אבי מועלם)

הישראלים מגיעים לבית חולים תל השומר (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

הבוקר, לאחר נחיתתם בנתב"ג והעברתם במיניבוס מיוחד למתחם המבודד שהוקם במיוחד בשיבא, התמקמו הישראלים בחדרים שלהם, ומעתה התקשורת איתם תתבצע בחדר החמ"ל הנמצא בסמוך למתחם. פרופ' יצחק קרייס, מנהל המרכז הרפואי שיבא, מסר: "כרגע אנחנו מנסים להפחית את מידת החרדה וחוסר הוודאות שלהם. אנחנו ערוכים לכל מצב".

 

אחד החובשים שקיבלו את פניהם של הנוחתים בארץ הוא איציק פאר, בן 42 מאשדוד: "כשפנו אליי בבקשה לקחת חלק בפינוי הישראלים ששהו בספינת התענוגות מול חופי יפן, לא היה לי ספק שאעשה זאת. כאנשי רפואת חירום במגן דוד אדום, מחובתנו לסייע לכל מי שזקוק לנו, ואנו יודעים גם לשמור על עצמנו כשאנחנו מבצעים את העבודה שלנו".

 

זמן קצר לאחר נחיתת הישראלים בישראל, המריא לקפריסין מטוס המנהלים שהוחכר לצורך הבאת נוסעי הספינה, כחלק מהנחיות גורמי הרפואה שדרשו שלא ישהה זמן ממושך בישראל. זאת גם הסיבה שהמטוס ביצע בדרכו לישראל עצירת תדלוק בגאורגיה. בטרם המריא המטוס מהארץ, קצת לפני השעה 6 בבוקר, הוא הועבר חיטוי מלא כחלק מהתחייבות חברת מדאסיס שחכרה אותו בשם חברות הביטוח.

 

 

לפני העלייה למטוס ביפן, הוסעו 11 הישראלים באוטובוס מיוחד מהספינה ושרו "עם ישראל חי". ניקול בן דוד, אחת מה-11 שעלו למטוס, סיפרה בהתרגשות כי לראשונה זה שבועיים היא התאפרה והתלבשה במיוחד בשביל הנסיעה. "זה היה מאתגר מאוד", הוסיפה ברוריה לוי. "היו ימים קשים וימים טובים, אבל ברוך השם אנחנו אחרי זה", אמרה בדמעות. "אלו דמעות של שמחה. העיקר שהתשובה בבדיקות יצאה שלילית".

  

כל הישראלים שהגיעו לארץ עברו בדיקות לפני ירידתם מהספינה. בקרב 11 מהם הראו הבדיקות תוצאות שליליות, אולם נוסע ישראלי בן 69 אותר כחולה בנגיף הקורונה ונשלח לטיפול בבידוד. במשרד הבריאות ציינו כי פרופ' רן ניר-פז, מומחה במחלות זיהומיות מהמרכז הרפואי הדסה, יישאר ביפן וימשיך ללוות את ארבעת הישראלים שנדבקו בנגיף ומאושפזים בבתי חולים צבאיים ביפן. כאמור, אחת מה-11 שהגיעו לארץ נדבקה בנגיף.

 

מתוך 3,711 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על הספינה, שעגנה במשך יותר משבועיים בנמל יוקוהמה ביפן, נדבקו יותר מ-630 איש. זאת, לעומת כ-600 נדבקים בכל העולם (פרט לסין כמובן). השבוע אירעו מקרי מוות ראשונים של נוסעים מהספינה. שני אזרחי יפן - גבר בן 87 ואישה בת 84 שהיו על הספינה - מתו בבית החולים לאחר שאושפזו בשבוע שעבר בבידוד. לשניים היו מחלות רקע קודמות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
המתחם המבודד בשיבא
צילום: אבי מועלם
מומלצים