שתף קטע נבחר

צופי ניו ג'רזי בטקסס

הנהגת צבר המתרחבת יצאה למחנה שכב"ג בסוף השבוע של הפרזידנט וויקנד ("יום הנשיאים")

900 בני נוער בקירוב, כולם משתתפים בפעילויות השבטים ברחבי היבשת, כיתות י'-י"ב התפצלו לראשונה בין שני מחנות גדולים, מחנה רמה באוהיי, קליפורניה שעמד לרשות שבטי החוף המערבי ומחנה גרין-קמפ בטקסס השוכן בקרבת וויקו כשעתיים מדאלאס. בהנהגת צבר, ההנהגה של צפון ארצות הברית וטורונטו - קנדה, 24 שבטים, ותיקים וחדשים ובסה"כ כ-4,000 חניכים בכל רחבי היבשת. בינהם שבטים קטנים המונים 40 חניכים בקהילות קטנות יותר ועד הגדולים שמספר חניכיהם מגיע ל-500 חניכים ושכב"ג (שכבה בוגרת). בניו ג'רזי שלושה שבטים: במטרו-ווסט שוכן שבט 'ערבה' בראשות איילת ברנר ואתי רכטר המונה 54 חניכים ושכב"ג מתוכם יצאו תשעה למחנה, בפיירלון שבט 'להבה' בראשות תמיר קזז ושירי הכטר המונה 110 חניכים מתוכם יצאו 27 שכב"גיסטים למחנה והשבט הגדול בחוף המזרחי, שבט מצדה בראשות רוני בז'רנו ואילנית חבוט השוכן בטנפליי ומונה 400 חניכים מתוכם יצאו למחנה 80 שכבגיסטים.

 

געדגע ()
שכבג מצדה

 

שבטי הצופים, תנועת הנוער הגדולה בישראל המונה כ-90,000 חניכים והגדולה מקרב תנועות הנוער הישראליות הפועלות בארה"ב, פועלים תחת 'הנהגת צבר' בראשה עומד המנכ"ל שי טל. העמותה מנהלת את התנועה במשך כל השנה ואת תוכניות הנוער, תוכניות הקיץ והבוגרים. במהלך השנה השבטים יוצאים ל'מפעלים' שיבטיים והנהגתיים, מחנות חורף ואביב וסמינרים למדריכים. 'נוער מדריך נוער' הוא המוטו שמוביל ואכן זו הגישה החינוכית. בראשות כל שבט עומד ראש שבט וגזבר, תפקידים נושאי אחריות שנעשים בהתנדבות. מובילים את השבט מרכזים בוגרים שמגיעים בדרך כלל מישראל, יש להם רקע מוכח בתנועת הצופים והם מוכשרים להוביל את השבטים ולעסוק בשיתופי פעולה תוך קהילתיים לפי האפשרויות והצרכים. שליחים נוספים שנמצאים בקהילות השונות ומשתתפים בפעילות הצופים ברמות שונות הם ה"שינשינים" - מיטב הנוער שמגיעים לשנת שירות בארה"ב לפני הצבא.

 

בעטייה של הצמיחה המתמדת בכמויות הילדים הלוקחים חלק בשבטים, נדרשה ההנהגה להגדלת כח האדם, תוספת של רכזי הדרכה ותקציבים מוגדלים. התנועה משתפת פעולה עם גופים שונים ברמה הארצית ובינהם ה-IAC שנותן תמיכה כספית להנהגה בהתאם לחזון של הארגון שהוקם על מנת לתת מענה לבני הדור השני והשלישי לישראלים בארה"ב ולחזק את הקשר שלהם לישראל. ההבנה שאין עוד גוף בארה"ב שיכול לתת מענה לילדים ונוער כמו תנועת הצופים מובילה לשיתופי פעולה בקהילות השונות ולהעצמה הדדית של הגופים. גוף נוסף שמשתף פעולה הוא ארגון ה-JNF (קק"ל של ארה"ב) המעניק מלגות לילדים שבוחרים לעשות סמסטר לימודי במהלך שנת הלימודים או בקיץ בישראל במסגרת בית הספר אלכסנדר מוס לו סניפים שונים בארץ. הגוף השלישי הגדול שתומך בכל מאודו בהנהגת צבר הינו Edelson Family Foundation הקרן של משפחת אדלסון שתומכים בכל תוכניות עמותת הצופים בארה"ב.

המפעל הגדול והמשמעותי ביותר הוא המחנה לשכבה הבוגרת המתקיים פעם בשנה בסופ"ש של הפרזידנט וויקנד. השבטים טסים למחנות, מתכנסים באחוות (קבוצות מעורבות של כל השבטים) ועוברים יחד פעילויות מעצימות, מנהיגותיות ומהנות. הם עוסקים בשיח ישראלי, רעות, בונים מיבנים בבנייה מחנאית, שרים יחד, ישנים יחד ואוכלים יחד הכל תוך שאגות מוראלים ושירה באוירה ישראלית - ישראמריקאית. במהלך המחנה מתקיימות פעילויות ברמה ההנהגתית כמו קבלת השבת המרגשת וטקס הבדלה ביציאת השבת. בכל בוקר מתקיים מסדר בו מפגין כל שבט את יכולות העידוד שלו, מגיע לבוש בצבעי השבט ומקיים אינטרקציה תוך שיבטית. מנחים אותו המרכזים הצעירים העומדים בראש השבטים (י"בניקים). הפעילות הבין שיבטית גם היא אינה ניזנחת והשבטים מחליפים ביניהם מתנות, עורכים תחרויות קטנות ומברכים האחד את השני. השכבגיסטים מתכנסים כל אחד עם השבט שלו במהלך הארוחות ובלילה לשינה בנוסף למסדרים.

 

געדגע ()
להבה על חאקי

 

במהלך מחנה שכב"ג נערכות פעילויות מרכזיות ביניהן 'ערב צבבה' שכולו מופעים של שהשכבגים הכינו מראש, והוא מתנהל כתחרות כשהם מקבלים נקודות בקטגוריות שונות. ל'ערב צבבה' נושא מרכזי וכל שכב"ג מביא את ההופעה שלו עם פתיח וידאו קצר שמציג את את המשתתפים. הפעם הנושא היה מקומות במדינת ישראל שכלל בין השאר את באר שבע, הכנרת אבל גם את הגדנ"ע ובית הספר. שבט מצדה קיבל את הנגב והביא את בן גוריון, קקטוסים, רקדניות ותיפוף קיצבי לבמה. שבט להבה היה אחראי למופע תל אביבי ושבט ערבה קיבל את רמת גן והביא את הספארי שכה מזוהה עם העיר וזכה במקום הראשון המכובד. שבט מצדה זכה במקום השלישי.

געדגע ()
קבלת השבת

 

פעילות מרכזית נוספת שכל הילדים ללא יוצא מן הכלל מצפים לה בכליון עיניים הוא יום הספורט. מזג האויר הטקסני האיר פנים במיוחד ביום ראשון, הוא היום האחרון של המחנה, ותחרויות הכדורגל, כדורסל, מחניים, משיכת חבל ועוד יצאו לדרך. שבט מצדה זכה בארבעה גביעים בהם כדורגל, כדורסל, מרוץ שליחים ומשיכת חבל. הבנות של השבט עודדו את הקבוצות שצבעו את משטחי הדשא בשחור ואדום. התרגשות השיא נרשמה במסדר הסיום כשהם קיבלו את הגביעים ולא רק שם היתה התרגשות. השכבגיסטים מהשבטים ניקראים למרכז הרחבה ומקבלים הכרה בתוכניות שלהם לעתיד הקרוב, ההולכים לגרעין צבר, ללימודים בישראל או בארה"ב, למכינות ועוד. הגשמה היא הייעוד של בוגרי השבטים, כל אחד בתחומו. בסיום הטקס נערך מופע זיקוקי דינור בהפתעה גמורה אותו ארגנו ראש שבט כוכב מדאלאס, אסף מור והגזבר דודי שירזי.

 

במהלך הסופ"ש הארוך לא ניפקד מקומם של ראשי השבטים שאחראים להגיע עם הקבוצות למחנה (רובם בטיסות) ולדאוג לשלומם של הנוער. במהלך המחנה מתקיים סמינר לראשי השבטים והגזברים ובו דיונים מפרים וסיור משותף. בין השאר דואגת ההנהגה להביא לשיח גם אנשי מקצוע בתחומים שונים שנוגעים בדילמות איתם מתמודדים בשבטים החל בבעיות הקשורות בתקשורת של ימינו וההשפעה של הרשתות החברתיות, וכלה בהתנהלות של שבטים קטנים ושבטים גדולים הקשיים ומציאת פתרונות.

 

שי טל שזו שנתי השלישית והאחרונה בתפקיד: "תנועת הצופים בצפון אמריקה גאה להוביל את המפגש המשמעותי ביותר של ילדי ישראלים בני הדור השני אשר עוסקים יחד בזהות הישראלית והאמריקאית שלהם ונפגשים עם קבוצת השוים שלהם בתוך קהילתם לפעילות שבועית המשלבת גם חגים ישראלים ומסורת וכל זאת בשפה העיברית על ידי נוער שמדריך נוער".

 

*גילוי נאות: הכותבת הינה מראשי שבט מצדה.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שבט ערבה הזוכים במקום הראשון בערב צבבה
מומלצים