שתף קטע נבחר

הבחירה היא שלכם

בבחירות ה-23 לכנסת ישראל לא נוכל להצביע אבל על עתידנו כאן, כישראלים, נוכל להשפיע. לקראת הבחירות לקונגרס הציוני, שלוש מפלגות מבטיחות לייצג את מיליון הישראלים באמריקה. בשאלון מיוחד ל׳ידיעות אמריקה׳, נציגי המפלגות מסבירים מדוע כדאי לנו להציע דווקא להם

על הקונגרס הציוני:

המוסד העליון של ההסתדרות הציונית, אשר מורכב מנציגי מפלגות ישראליות, תנועות וארגונים יהודיים, המתחרים ביניהם על כוח והשפעה במוסדות כמו הסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית העולמית, קרן היסוד והקרן הקיימת לישראל. יחסי הכוחות והתפקידים במוסדות האלו נקבעים בהתאם למספר הנציגים של כל סיעה בקונגרס הציוני העולמי. לישראל 190 צירים (38% מהמושבים), הנבחרים בהתאם לתוצאות הבחירות לכנסת, ליהדות ארה"ב 145 צירים(29%), וליהודים ברחבי העולם 165 צירים (33%). 220 נציגים נוספים מתמנים לפי מפתח קבוע מראש של קהילות, מוסדות וארגונים יהודיים.

 

 

אין זו אגדה. בנימין זאב הרצל  (צילומים:  אפרים משה ליליין ושאטרסטוק) (צילומים:  אפרים משה ליליין ושאטרסטוק)
אין זו אגדה. בנימין זאב הרצל (צילומים: אפרים משה ליליין ושאטרסטוק)

 

 

כל ישראל

 

כיצד נולדה ההחלטה להצטרף לקונגרס?

הקונגרס הוא מוסד חשוב במסורת הציונית. מושב מכובד זה, בו חלומות הפכו למציאות, מתכנס זו המאה השלישית והוא כבר מזמן (ליתר דיוק מאז 1948), לא עוסק בהגשמת החזון הציוני למדינה. ׳כל ישראל׳ רואה בקונגרס הזדמנות נדירה לעם היהודי בעולם כולו במאה ה-21 לשוחח בשולחן אחד כשווים בין שווים ולקדם את המצב. השולחן העגול הזה, הוא אולי הפורום היחיד שנותר לקהילות, להידברות שווה ולא מבודלת. השסע קיים בתוך מדינת ישראל ומורגש בהחלט בקרב כלל יהודי העולם. ׳כל ישראל׳ רואה חובה מוסרית וערכית לחזק את הקשר בין מדינת לישראל וקהילות ישראליות באמריקה - מבלי שום תחפושת פוליטית או דתית, אלא מתוך ציונות, להביא מסר של אחדות ודאגה לעם היהודי והגדרת הזהות הציונית במאה ה-21.

 

מה דעתכם על פעילות הקונגרס עד כה?

אנחנו מעורבים מאוד בנעשה בקונגרס, החלטות ומינויים מתבצעים כיום על בסיס מניעים פוליטים אינטרסנטים ולא לטובת הקהילות הישראליות והיהודיות ככלל. מטרת התקציבים בקונגרס אינה לקדם זרם או קבוצה כזו או אחרת - אלא את האוכלסיה היהודית והקהילה הישראלית בתפוצות. אנו מאמינים שחסרה רוח חדשה וצעירה שדוגלת בציונות כערך ורוצה להפוך את השיח הציוני רלוונטי עבור הדורות הבאים.

 

dsgsd ()

 

כמה ישראלים חברים ברשימה שלכם?

׳כל ישראל׳ אינה מאמינה בהפרדה מלאכותית בין ישראלים לבין יהודים אמריקאיים, אלא בפעילות משותפת לטובת העם היהודי. כל חברי הרשימה נבחרו לאור מחויבותם העזה למדינת ישראל והקהילות היהודיות והישראליות בתפוצות וכוללים 18 ישראלים, 5 יהודים אמריקאים שורדי מתקפות טרור בישראל וכן יהודים המחזיקים באזרחות אמריקאית ושירתו כחיילים בודדים בצה״ל. המדינות המיוצגות ברשימה שלנו הם: טקסס, משיגן, אילנוי, ג'ורג׳יה, קלפורניה, ניו ג׳רזי, ניו יורק, מרילנד, פלורידה, אריזונה, אוהיו ומסצ׳וסטס. הרשימה היא אחת היחידות אשר בראשן עומדת אישה ואחוז הנשים ברשימה הוא 58%.

 

מה ישראלי ברשימה שלכם?

הרעיון המהותי מאחורי הרשימה של ׳כל ישראל׳ נמצא בחיבור בין מדינת ישראל ליהודי ארה"ב. הרעיונות שלנו ישראלים, החיבור שלנו ישראלי ואולי החלק החשוב ביותר - ׳כל ישראל׳ תעשה כל שביכולתה לטובת חיזוק הקשר בין מדינת ישראל לקהילות ישראליות בארה"ב וליהודים בכלל.

 

כיצד בכוונתכם לפעול כדי לקדם את הקהילות הישראליות החיות בארצות הברית?

הרשימה המצוינת שלנו מגיעה מתוך הארגונים הגדולים ביותר בארה"ב העוסקים יום יום בנושא קידום הקהילות הישראליות בארה"ב בתחומי התרבות, השפה העברית, זהות יהודית, הסברה ואקטיבזם וחיבור הדור הבא למדינת ישראל. לידע, יכולת הביצוע והניסיון המצטבר שלנו אין אח ורע בעולם היהודי.

 

האם אתם מובילים גם אג׳נדה פוליטית?

ציונות איננה מקושרת לצד פוליטי כזה או אחר. בשונה מיתר הרשימות, אנחנו לא רואים לנכון להוביל אג'נדות פוליטיות באמצעות הקונגרס, אלא להפך, לחבר בין השסעים ולהציג מסר אחיד של ציונות המחבר בין מדינת ישראל לישראלים בארה"ב על כלל הגוונים.

 

האם ישנם גופים שעומדים מאחוריכם?

אכן ישנם גופים שעומדים לצידנו במהלך החשוב הזה. ארגון STANDWITHUS שעושים עבודה מדהימה בנושא ההסברה לטובת העם היהודי ומדינת ישראל. IAC המצוין שמייצר כבר שנים קהילה ישראלית-אמריקאית מאוחדת ועובדים על חיזוק זהות ישראלית ויהודית אצל הדור הצעיר, חיזוק הקהילה היהודית בארצות הברית ותמיכה במדינת ישראל. רשימתנו כוללת חברים הקשורים ל- אלפא אפסילון פאי (Aepi) אחוות הסטודנטים היהודים הגדולה בארה"ב (ובעולם) וקיימת כבר מעל 100 שנים, בית התפוצות, Strength to Strength, Council of Young Jewish Presidents ומגדל אור.

 

מה המסר הייחודי שלכם לישראלים החיים בארצות הברית?

כולנו יהודים! רק מתוך חיבור ואחדות משותפת בינינו כעם - נוכל לעמוד בפני האתגרים שבפתחנו, לקדם את קהילותינו ואת העם היהודי לפריחה ושגשוג.

 

כיצד ניתן להצביע לכם?

רשימה מס 14!

באתר https://votekolyisrael.com/

או באתר ההצבעה

https://azm.org/elections

 

 

ישראל שלנו 

כיצד נולדה ההחלטה להצטרף לקונגרס?

הישראלים בארצות הברית מהווים בין 12% ל-18% מכלל הקהילה היהודית כאן. יש צורך אמיתי במתן מענה לצרכים שכרגע ניתנים על בסיס מקומי בעיקר ולא בצורה ממוסדת. בכוונתנו למנף את הקהילות כאן ולגייס כספים לטובת חיזוק השפה העברית, הקמת מרכזי תרבות ישראליים בערים הגדולות (בוסטון, ניו-יורק, פילדלפיה, וושינגטון הבירה, אטלנטה, שיקגו, מיאמי, סן-פרנסיסקו, לוס אנג'לס), חיזוק זיקת ילדי הישראלים לישראל וחיזוק הקשר בין הישראלים החיים פה ליהודי ארצות הברית וההפך.

 

מה דעתכם על פעילות הקונגרס עד כה?

׳ישראל שלנו׳ היא רשימה חדשה לגמרי ומתמודדת בפעם הראשונה, ועל-כן עדיין אין לנו ממשק עם הקונגרס הציוני העולמי והמוסדות הלאומיים. מה שלדעתנו חסר בקונגרס הוא הקול הישראלי שלא מייצג אינטרסים של מפלגות, אלא קול אותנטי של הישראלים החיים בארה״ב – ורק שלהם, המבטא נקודת מבט שונה על יחסי ישראל והתפוצות ובעיקר על הצורך העז שלהם לשמר ולחזק את זיקת בני הדור השני לישראל ולתרבות הישראלית.

 

dsgsd ()

 

כמה ישראלים חברים ברשימה שלכם?

אנחנו הרשימה הישראלית היחידה בה כל החברים ברשימה הם ישראלים החיים בארה״ב או בני דור שני לישראלים, והרשימה היחידה ששמה במרכז את האינטרסים הייחודיים של קהילה זו. יש לנו נציגים מכל רחבי היבשת – ניו-יורק, ניו-ג'רזי, וושינגטון, פלורידה, קליפורניה, שיקגו.

 

מה ישראלי ברשימה שלכם?

הכל – החל מהנציגים, דרך סדר היום וכלה בקמפיין שלנו שהוא בעברית בלבד. ההתייחסות שלנו היא אל הישראלים כאן והצרכים שלהם כאן.

 

כיצד בכוונתכם לפעול כדי לקדם את הקהילות הישראליות החיות בארצות הברית?

בכוונתנו לחזק את הישראליות דרך קידום העברית והנגשת לימודי העברית, קידום התרבות הישראלית דרך מרכזי התרבות שאנו שואפים להקים, מרכזים שיהוו מוקדי מפגש לחגיגת חגים ומסורות ישראליות ולפעילויות תרבות ישראלית וגם יהוו מוקדי מידע על מדינת ישראל למי שחפץ בכך (יהודי ושאינו יהודי). מעבר לכך נשאף לחזק את מעורבות הישראלים והשפעתם בנעשה בקהילות היהודיות במקומות בהם הם חיים.

 

האם אתם מובילים גם אג׳נדה פוליטית?

כל מי שנמצא במשחק הזה מוביל אג'נדה. בחירות הן פוליטיקה. יחד עם זאת, אנחנו לא קשורים לאף מפלגה או תנועה פוליטית בישראל או בארצות הברית (רוב הרשימות קשורות בזיקה פוליטית למפלגות בארץ) ועצמאיים לחלוטין. יש מספיק שחקנים אחרים שמבליטים את היותם ימין או שמאל. לנו באמת חשוב להביא את הקול והצרכים של הישראלים החיים בארצות הברית. מבחינה זאת, אנחנו מפלגה סקטוריאלית לכל דבר ועניין.

 

האם ישנם גופים שעומדים מאחוריכם?

׳ישראל שלנו׳ היא עצמאית לחלוטין. היא הוקמה על-ידי ישראלים המעורבים בקהילות שלהם נטו ולהבדיל מרשימות אחרות, אנו לא נתמכים על-ידי אף ארגון זה או אחר, הממומן מכספי תורמים בעלי אג'נדה פוליטית. דבר זה יאפשר לנו עצמאות מוחלטת בקבלת ההחלטות שלנו, בהתאם לכח שנקבל בקונגרס, מה שישפיע על יכולתנו לפעול לקידום המטרות שציינו.

 

מה המסר הייחודי שלכם לישראלים החיים בארצות הברית?

הגיע הזמן שנהיה שחקנים בזירה בה מתקבלות החלטות ומחולקים משאבים לטובת צרכי העם היהודי. אנחנו חלק משמעותי בקהילה היהודית באמריקה ומרכיב קריטי בהבטחת עתיד החיים היהודיים בארה״ב. בנוסף, רק אנחנו יכולים להוות גשר אמיתי בין ישראל ויהדות ארצות הברית.

 

כיצד ניתן להצביע לכם?

באתר הבחירות של ה-AZM בכתובת https://www.zionistelection.org/

נרשמים בעלות של $7.5 ובוחרים ברשימה מספר 3 – ISRAELSHELANU OUR ISRAEL

 

 

 

התקווה 

כיצד נולדה ההחלטה להצטרף לקונגרס?

זוהי איננה הפעם הראשונה שרשימת ״התקווה״ רצה לקונגרס הציוני. בעבר כללה הרשימה ארבעה ארגונים (״עמינו״, Partners for Progressive Israel, השומר הצעיר והבונים-דרור). השנה, בפעם הראשונה, מדובר באיחוד של 11 ארגונים יהודים ליברלים ופרוגרסיבים אשר רצים ביחד תחת רשימה משותפת. הסיבה לאיחוד ולהצטרפות של ארגונים נוספים הינה הרצון לתת ייצוג לקול הפרוגרסיבי המהווה את הרוב המוחלט בקרב הקהילה היהודית האמריקאית תוך הבנה של תפקידו החשוב של הקונגרס הציוני בקרב הקהילה היהודית העולמית ומדינת ישראל, הן בפן ההצהרתי והן בפן המעשי.

 

מה דעתכם על פעילות הקונגרס עד כה?

נציגים של ׳התקווה׳ שימשו בתפקידי מפתח בקונגרס הציוני העולמי ובמוסדות היהודים בעבר. הם שימשו כראשי ועדת ההתיישבות וסייעו בהעברת החלטה שמכירה בפתרון שתי המדינות ומונעת העברת כספים להתנחלויות מעבר לקו הירוק. בזכות הישגי הרשימה בעבר, נציגיה ממלאים תפקידים בהסתדרות הציונית ובסוכנות היהודית. בנוסף, נציגי ׳התקווה׳ פועלים למען תמיכה בארגוני נוער, ייצוג מגוון בזהות השליחים בארה״ב ותמיכה בפלורליזם דתי והכרה בזרמי היהדות השונים.

 

dsgsd ()

 

כמה ישראלים חברים ברשימה שלכם?

הרשימה הנה רשימה אמריקאית, אך חברים בה לפחות 22 ישראלים מרקעים שונים. חלקם ישראלים אשר נולדו וגדלו בישראל, שירתו בצבא ועברו לארה״ב בשנים האחרונות. חלקם מחזיקים באזרחות אמריקאית וישראלית אותה קיבלו מהוריהם או שעשו עליה בעבר. ברשימה ישנם תושבי המרכז, מושבניקים וקיבוצניקים. קן בוב לדוגמא, אשר עומד בראש הרשימה הוא אזרח ישראלי ואמריקאי, ממקימי קיבוץ גזר.

 

מה ישראלי ברשימה שלכם?

עתידה של מדינת ישראל והכיוון אליו היא צועדת הוא הדבר החשוב ביותר לעתידו של העם היהודי, רשימת ׳התקווה׳ פועלת לקידומם של ערכים ליברלים ופרוגרסיבים בישראל ולקידום פתרון שתי המדינות מתוך אמונה שאלו הצעדים הנכונים למען ביטחונה של המדינה והמשך קיומה כדמוקרטיה. מלבד הישראלים הרבים ברשימה, והקשר ההדוק בינה לבין מוסדות ומפלגות המייצגות ערכים ליברלים בישראל, אנו שמים דגש על הקשר עם ישראלים בארה״ב. לרשימה אתר אינטרנט בעברית, פעילות בעברית ברשתות החברתיות ונוכחות באירועים לישראלים.

 

כיצד בכוונתכם לפעול כדי לקדם את הקהילות הישראליות החיות בארצות הברית?

כאמור, רשימתינו היא קואליציה של 11 ארגונים. כל אחד מארגונים אלה כולל בתוכו חברים ישראלים-אמריקאים אשר מתגוררים באזורים השונים בארה״ב. דרך הקשר שלישראלים בכל ארגון אל הקהילות המקומיות אנו שומרים על קשר עם הקהילה הישראלית-אמריקאית ומזמינים את חבריה וחברותיה לקחת חלק בכנסים ובאירועים אותם אנו מארגנים, הן כדוברים והן כאורחים. ישראלים הינם חלק בלתי נפרד מפעילות הארגונים החברים שלנו ואנו עושים מאמצים רבים לשלבם עוד יותר ולחזק את הקשר עם קהילותיהם. דוגמאות בולטות הן פאנלים בעברית ומפגשים לישראלים אשר נערכו במסגרת כנס ג׳יי-סטריט האחרון בוושינגטון או תמיכתו של ארגון ״עמינו״ בקהילת ישראלים מקומית בניו יורק הנקראת Connect IL ומארגנת אירועים ומפגשים בעברית לישראלים צעירים בעיר.

 

האם אתם מובילים גם אג׳נדה פוליטית?

כן, בסופו של דבר הקונגרס הציוני העולמי הוא יישות פוליטית אשר כוללת נציגים ממפלגות שונות. המשלחת הישראלית לקונגרס נקבעת על פי תוצאות הבחירות לכנסת ועל כן היא פוליטית לחלוטין ונציגיה מייצגים את השקפת העולם של המפלגות מהן הם מגיעים. רשימת ׳התקווה׳ מייצגת קואליציה של ארגונים ליברלים השמים דגש על ערכים המזוהים עם המחנה הפרוגרסיבי, או כמו שנקרא בארץ - ״שמאל״. הסמכויות הרבות הנתונות לקונגרס הציוני העולמי והתקציבים עליהם הוא אחראי הופכות אותו לזירה עם הרבה השפעה ולכן טבעי שגופים בעלי השקפה פוליטית משני הצדדים יירצו לקחת בו חלק.

 

האם ישנם גופים שעומדים מאחוריכם?

הרשימה כוללת 11 ארגונים שונים, ניתן ללמוד עליהם דרך האתר שלנו www.hatikvahslate.net.

אנו מזוהים עם מפלגות העבודה ומר״צ.

 

מה המסר הייחודי שלכם לישראלים החיים בארצות הברית?

ישראלים החיים בארה״ב אינם יכולים להצביע בבחירות לכנסת אלא אם טסים לארץ במיוחד. אנו מבינים שבארה״ב ישראלים רבים אשר נולדו וגדלו בישראל, שרתו בצבא ובמילואים אך נסיבות חייהם הביאו אותם בסופו של דבר למגורים זמניים או קבועים באמריקה. עם זאת, לישראלים בארה״ב ישנה משפחה בישראל, חברים, עסקים וקשרים חברתיים. רבים מהם שומרים על קשר רציף עם המדינה ומתכננים חזרה אליה. הצבעה לרשימת שלנו היא הדרך של אותם ישראלים המאמינים בערכי הדמוקרטיה, שיוויון ושלום להשמיע את קולם ולהשפיע. המסר שלנו לישראלים באמריקה הוא שאם פלורליזם דתי, שיוויון זכויות לנשים ולקהילת הלהט״ב, מלחמה בהתחממות גלובלית, פתרון צודק והוגן לסוגיה הפלסטינית, יחס אנושי לפליטים ולמבקשי מקלט -- אם כל זה חשוב לכם ולכן, הצבעה לרשימת ׳התקווה׳ היא הדרך בו תוכלו להשפיע.

 

כיצד ניתן להצביע לכם?

ההבצעה נעשית דרך אתר הבחירות הרשמי https://www.zionistelection.org/ , תהליך ההצבעה הוא פשוט ומהיר, יש להרשם, לבצע תשלום סמלי של 7.5 דולרים המשמשים למימון תהליך הבחירות (לא מדובר בתשלום לרשימת ״התקווה״ אלא בתשלום לארגון ה-AZM, אשר אמון על תהליך ההצבעה וקיום הבחירות בארה״ב). ״התקווה״ היא רשימה מס׳ 8.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישראלים באמריקה בוחרים נציגות. הקונגרס הציוני
מומלצים