שתף קטע נבחר

בצה"ל ממליצים לא לפוצץ את ההסדרה; בעזה מאיימים: נירה על תל אביב

צה"ל ירה הבוקר על חוליה שהניחה מטען על הגדר ואסף גופת מחבל עם דחפור. הג'יהאד האיסלאמי: "ננקום את דם ההרוגים". בצה"ל הסבירו: ערך מודיעיני וקלף מיקוח. מהתחקיר עולה: המחבלים היו במעקב, המטען היה רב עוצמה והונח כ-40 מטר מהגדר. בלעדי: צלם ynet תיעד לוחמים עם גופת המחבל על אלונקה

   

 
בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי איימו היום (ראשון) לנקום בישראל על התקרית הבוקר, בה כוח צה"ל ירה לעבר שני מחבלים שהניחו מטען על הגדר בגבול עזה. לפחות מחבל אחד נהרג בתקרית, שבסיומה התפתח במקום עימות, לאחר שכוח צה"ל מנע את פינוי גופתו ולקח אותה בעצמו. בצה"ל מסבירים את ההחלטה לקחת את הגופה בכך שיש לה ערך ערך מודיעיני וכקלף מיקוח עתידי מול חמאס. ממצאי התחקיר הצה"לי מגלים שהמטען שהונח - כ-40 מטר מהגדר - היה רב עוצמה. למרות זאת בצה"ל ממליצים - לא לפוצץ את ההסדרה מול חמאס.

 

ארגון חמאס הגיב על התקרית, ואמר כי "הרצח המכוון של הצעיר וההתעללות בגופתו היא פשע מכוער. ישראל תישא באחריות לכך". הג'יהאד האסלאמי הגיב גם הוא ואמר כי מדובר ב"פשע פראי. הידיים האוחזות בהדק ינקמו על דם ההרוגים, כפי שנקמו בעבר – בירי על תל אביב". הזרוע הצבאית של הארגון עדכנה כי ההרוג בתקרית הוא פעיל של הארגון מחטיבת חאן יונס, בן 27. בכמה רחובות ראשיים ברצועת עזה הבעירו צעירים צמיגים בדרישה לתגובת נקם של הזרועות הצבאיות במחאה על גרירת גופת המחבל.

 

 

 שעות ספורות לאחר התקרית, בכיר חמאס מחמוד אל-זהאר אמר כי הצעדים האחרונים שהקלו על הרצועה אינם הבנות רגיעה חדשות, אלא תגובתה של ישראל ללחץ שהופעל עליה. אל-זהאר טען בהתבטאות נדירה למדי בסוגיית ההסדרה כי "ישראל מבינה רק את שפת הכוח" ואמר זמן קצר לפני הכנסת 12 מיליון הדולרים מהקטארים לרצועה כי "המשוואה הקיימת עם ישראל אינה כפי שמוצגת כרגיעה תמורת רגיעה, אלא רגיעה תמורת אילוץ ישראל לעמוד בהתחייבויותיה".

 

 
מהומות שריפת צמיגים עזה  ()
שריפת צמיגים עזה בעקבות התקרית
תיעוד מתצפית צה
המטען שניסו להניח המחבלים (צילום: דובר צה"ל)

מצה"ל נמסר כי הפיגוע בוצע על ידי חוליה שמשויכת לג'יהאד האיסלאמי וכי כי מדובר בחוליית טרור אשר ביצעה שני אירועי הנחת מטען נוספים בחודשים האחרונים סמוך לגדר המערכת. בצבא הסבירו את ההחלטה לקחת את הגופה בכך שיש לה ערך מודיעיני, ערך מבצעי בסגירת המעגל – וקלף מיקוח, גם אם משני, בעסקה עתידית להחזרת החללים והנעדרים הישראלים ברצועת עזה. אלו כאמור שלושת השיקולים שהובילו הבוקר את צה"ל בהחלטה לאסוף את גופת המחבל באמצעות דחפור צבאי, בחיפוי טנק קרוב, מתקרית ניסיון פיגוע מטען החבלה מצפון לחאן יונס.

 

באוגדת עזה מסכמים בהצלחה את פעולת הלוחמים מסיירת חרוב של חטיבת כפיר ולוחמי ההנדסה הקרבית והשריון שסיימו אותה. התיעוד הנפיץ שצולם על ידי הפלסטינים הציף את הרשתות החברתיות וכלי התקשורת משני צדי הגבול: נראית בו גופת המחבל כשהיא מיטלטלת באוויר לאחר שנתקעה ככל הנראה על שן כף הכלי ההנדסי. בג'יהאד האיסלמי, שפעיליו עמדו מאחורי ניסיון הפיגוע, איימו כאמור בנקמה בדמות ירי רקטי, ובצה"ל מיהרו להפיץ סרטוני תצפית ותמונות שמוכיחים את ניסיון הפיגוע.


לאחר תקרית הירי בגבול עזה: קרב על לקיחת הגופה של הפלסטיני ()
העימות על לקיחת גופת המחבל

לאחר תקרית הירי בגבול עזה: קרב על לקיחת הגופה של הפלסטיני ()

בצה"ל סבורים כי גם לצורת האיסוף של הגופה הייתה הצדקה מלאה, וכך גם נהגו הכוחות בתקריות דומות בגבול בשנה האחרונה, כולל באירוע בו הרגו לוחמי גולני ארבעה מחבלים שניסו לחדור לישראל באוגוסט, מאזור דיר אל בלאח. המטרה במהלך היא למנוע סיכון לחיילים לצד מימוש מדיניות שר הביטחון נפתלי בנט, לאסוף מהגבול כמה שיותר פלסטינים, חיים או הרוגים, כאמצעי מיקוח עתידיים להשבת החללים והנעדרים הישראלים מהרצועה. בצה"ל סברו תחילה כי מהירי של הלוחמים נהרג גם המחבל הנוסף שהשתתף בניסיון הפיגוע, אך בהמשך הסתבר כי הפלסטינים הספיקו לפנותו לטיפול רפואי בבית חולים ברצועה, כשהוא פצוע מירי החיילים.

 

מטען בעל עוצמה קטלנית

התחקיר האוגדתי העלה עוד כי המטען שניסו להטמין המחבלים הוא תקני ובעל עוצמה קטלנית שיכולה לפזר את הרסס ממנו לעומק של עשרות מטרים בצד הישראלי של גדר המערכת. סמוך לשעה 6:00 זיהו תצפיתניות של החטיבה הדרומית באוגדת עזה תנועה חשודה של שני פלסטינים מתקרבים לגדר. לנקודה הוקפץ הכוח מחרוב, שבודד את הזירה, הפליל את המחבלים וירה לעברם אש מדויקת.

 

הממצאים העלו עוד כי המחבלים ניסו להניח את המטען בסמוך לתלתלית שנמצאת כ-40 מטרים ממערב לגדר המערכת, ברצועת הפרימטר, מרחב בו צה"ל פועל לעיתים ואסורה השהייה בו לעזתים. במערכת הביטחון עקבו בחודשים האחרונים אחר החוליה השייכת לג'יהאד האיסלמי, לאחר שניסתה פעמיים להניח מטעני חבלה ליד הגדר. באחד המקרים הונח המטען על הגדר וכוחות צה"ל לא הספיקו לירות על המחבלים.

 
שר הביטחון בנט, גיבה את פעילות צה"ל בתקרית: "נמאס מהביקורת הצבועה של השמאל נגד 'חוסר ההומניות' שבשימוש בדחפור כדי להביא אלינו גופת מחבל שניסה לרצוח ישראלים. ‏רבותיי יפי הנפש, אתם לא הומניים. חמאס מחזיק את גופות הדר ואורון. אני מגבה את צה״ל שחיסל את המחבלים ואסף את הגופה. ‏כך צריך וכך נעשה. מול מחבלים נפעל בעוצמה".

טנק צה
דחפור צה"ל בזירת התקרית (צילום: AFP)

טנק צה
(צילום: AFP)
 

האירוע החל כאשר תצפיתניות של צה"ל זיהו שני מחבלים שהתקרבו לגדר הגבול צפונית לחאן יונס, בדרום הרצועה, והניחו אמצעי שזוהה כמטען חבלה ליד הגדר. כוח מסיירת חרוב של חטיבת כפיר, שאחראי על הגזרה, הוקפץ למקום וירה לעבר המחבלים לפני שהמטען התפוצץ. מחבל אחד נהרג בצד הפלסטיני של הגדר.

 

בעקבות פינוי הגופה מסר גורם צבאי כי "זהו נוהל פינוי גופות של מחבלים מהגבול, וזיכוי זירה עם מטען חבלה, ובהתאם לתנאי השטח". לאחר התקרית, כוח צה"ל מנע מהפלסטינים לפנות את המחבלים והכניס למקום דחפור ורובוט כדי לפוצץ את המטען, וגם כדי לקחת את גופת המחבל. אחד הפלסטינים נפצע ברגלו מירי של צה"ל במהלך התקרית.

 

מאז התקרית הבוקר נמשכה השגרה בעוטף עזה, גם במרחב האירוע. צה"ל מתיר לחקלאים לעבד את אדמותיהם בקרבת הגדר ולא עצר את העבודות להקמת המכשול נגד המנהרות. לפי הערכות במערכת הביטחון, חמאס לא מנע את ניסיון הפיגוע, השני בשבוע האחרון, לאחר ניסיון פיגוע הצליפה, גם הוא על ידי פעילי הג'יהאד.

 

בשני המקרים, המחבלים השתייכו לחטיבת חאן יונס של הג'יהאד האיסלמי. בצה"ל לא מנפקים הסבר להתנגשות שתי התקריות עם ההקלות הנרחבות שהעניקה ישראל לחמאס במסגרת ההסדרה שהושגה עם ארגון הטרור השולט ברצועה, הסדרה שמחייבת את הארגון למנוע ולהימנע מכל פעולת טרור נגד ישראל. יחד עם זאת, סבורים בצבא, יש להסתכל על התמונה המלאה, כאשר לתקרית הבוקר אין הצדקה לפוצץ את ההבנות שהושגו, שעצרו בימים האחרונים את טרור בלוני הנפץ ואת ירי הרקטות לעבר הדרום.

 

התקרית הבוקר הגיעה אחרי שבוע רווי התפתחויות, שבו מחד הוסיפה ישראל אישורי עבודה לפועלים ברצועה, ומאידך ירתה חוליה של ארגון הג'יהאד האסלאמי ירתה לעבר כוח צה"ל ברצועה.

 

התפתחויות השבוע האחרון:

18.2 – הודעה על הרחבת מרחב הדייג, הוספת 2,000 אישורי עבודה מעזה

 

19.2 – פיגוע צליפה בדרום הרצועה. פצוע פלסטיני, אין תקיפת תגמול

 

20.2 – השליח הקטארי נכנס לרצועה עם יותר מעשרה מיליון דולר במזומן לחלוקת המענק

 

23.2 - מחבלים מנסים להטמין מטען על הגדר בדרום הרצועה, לפחות אחד מהם נורה למוות ע"י צה"ל

 

 

אתמול חשף שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן כי ראש המוסד יוסי כהן ואלוף פיקוד דרום הרצי הלוי ערכו ביקור חשאי בקטאר בתחילת החודש ונפגשו עם בכירים בנסיכות שבמפרץ הפרסי. במשרד ראש הממשלה ובדובר צה"ל סירבו להתייחס לנושא.

 

לפני שבוע נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי הרשויות המקומיות בעוטף עזה, ואמר להם כי הוא יתקשה להורות על מבצע משמעותי בעזה בתקופה שלפני הבחירות. נתניהו אמר כי "אנו נערכים לכל התרחישים, כולל מבצע רחף היקף. אם לא תהיה ברירה אז זאת גם אופציה. הסדרה עדיפה ממלחמה ואנחנו חייבים למצות את התהליכים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שריפת צמיגים בעזה בעקבות התקרית
מומלצים