שתף קטע נבחר

המסעות לפולין בוטלו, ההורים לא יודעים אם הכסף יוחזר

שר החינוך רפי פרץ הונחה לבטל את כל המשלחות לפולין בשבועיים הקרובים מחשש להתפשטות הקורונה. בתי הספר עודכנו באיחור, התלמידים וההורים לא יודעים מה יעלה בגורלם של אלפי השקלים ששולמו מראש

 

 

 

שר החינוך רפי פרץ הודיע בצהריים (ראשון) כי משרד הבריאות הנחה אותו לבטל את המסעות לפולין שתוכננו מהיום ועד 4 במרץ בעקבות התפשטות נגיף הקורונה - אך הורים ברחבי הארץ נסערים בדבר ההחזר שיקבלו, או לא יקבלו, על הכסף ששולם.

 

הורים רבים הביעו חשש כי התשלום עבור המסע, שעלותו נאמדת בכ-5,000 שקלים, יירד לטמיון והם לא יקבלו את כספם בחזרה. מדובר ב-29 משלחות הכוללות 3,807 תלמידים, ובמשרד העריכו את עלות המסעות ב-60 מיליון שקל. עם זאת, משרד החינוך לא השיב לפניית ynet בנושא החזרת התשלומים.

שר החינוך רפי פרץ (צילום: רויטרס)
שר החינוך רפי פרץ(צילום: רויטרס)
 

מצעד החיים פולין (צילום: EPA)
מצעד החיים (צילום: EPA)

"ההנחיה שקיבלנו היא שלא חל שום שינוי ושהילדים יוצאים", אמרה אם לאחת התלמידות מתיכון מקיף יהוד. "אני חושבת שיש היסטריית יתר סביב הדבר הזה", ציינה האם בשיחה עם ynet. "מאידך, אני גם מבינה את מי שקיבל את ההחלטה. מה שתמוה הוא שאם השר קיבל החלטה, לפחות שיעדכן את הגורמים בשטח. אם השר החליט – שיישם אותה כמו שצריך, עד רמת התלמיד. הכול מעורפל ומלא בשמועות. בסופו של דבר, אנחנו מבולבלים".

 

פרץ מסר כי "משרד החינוך פועל אך ורק לפי הנחיות משרד הבריאות. זה נכון לגבי בתי הספר שבאו במגע עם הקוריאנים, וזה תקף גם לגבי המסעות לפולין. עדיף היערכות יתר על היערכות חסר. משרד החינוך ימשיך לעדכן בהתאם".

 

מדריכה ששובצה לאחת המשלחות בימים הקרובים סיפרה על התחושות הקשות בקרב חבריה לעבודה, מרביתם עצמאים שמסתמכים במידה רבה על המסעות כמקור פרנסה. "אין לי מושג מה אעשה החודש בלי משכורת", אמרה בשיחה עם ynet. "זו משכורת שאני חיה ממנה וחברת הנסיעות טרם דיברה איתנו ואנחנו לא יודעים אם נקבל את שכרנו. גם את ההודעות הרשמיות לא קיבלנו ממנהלת פולין למרות שאני עם המזוודות כבר ליד הדלת".

 

המדריכה הוסיפה כי אולי היא תצליח להסתדר, אך היא מרחמת על התלמידים שעברו את סדרת ההכנות למסע - ולא יגיעו לפולין. "לא הייתי רוצה להיות במקום הילדים או ההורים כרגע", ציינה.

 

מוקדם יותר היום, הורגש בלבול רב במערכת החינוך בעקבות הודעת השר על כוונתו לבטל את המסעות מבלי שהדרג המקצועי במשרדו הכיר את העניין. כשעתיים לאחר פרסום החלטתו של פרץ קיבלו הורים לתלמידים מתיכון עירוני ד' בתל אביב שאמורים לטוס מחר בלילה לפולין הודעה שלפיה המסע יתקיים כמתוכנן. יודגש כי עד כה לא התגלה אף מקרה של קורונה בפולין.

 

בהודעה שהתפתיעה הורי תלמידים בתל אביב נאמר: "לאחר בירור שנערך על ידי מנהל בית הספר ומנהלת המשלחת עם מנהלת פולין ולשכת מנכ"ל משרד החינוך, הובהר לנו שנכון לעכשיו המסעות מתקיימים כסדרם והכול בשגרה, כל זאת למרות ואף על פי ההודעות שיצאו בתקשורת". תלמידי בית הספר אורט רמת יוסף בבת ים צפויים לצאת אף הם למסע הלילה כמתוכנן.

 

תלמידי תיכון מקיף יהוד קיבלו הודעה לאחר הצהרת השר שלפיה המסעות יתקיימו כמתוכנן והתלמידים ייצאו. בקבוצת הורי התלמידים שיוצאים למסע נכתב כי "הנחיית משרד החינוך היא ששגרת המסע לפולין רגילה ויוצאים למסע. נא להרגיע את התלמידים בשכבה". הורים שפנו למטה המשרד ושאלו האם הוראת השר תקפה ואם המסע יבוטל הופנו למנהל בית הספר בעניין. "יש לפנות למנהל המוסד", נמסר לאחת האמהות שפנתה בעניין. באזור השעה 17:00 הודיע המנהל כי הטיסה אכן בוטלה. 

 

"מחר בלילה הילדים אמורים לצאת לפולין", אמרה אמא לתלמידה בבית הספר עירוני ד' בתל אביב. "התלמידים בהיסטריה וחצי מהתיק שלהם מלא במסכות. לפני מספר דקות קיבלנו הודעה שאומרת 'לא דובים ולא יער'. אני חושבת שאנחנו מוסיפים קורונה משל עצמנו לקורונה הקיימת, חטא על פשע. המסע הזה חשוב מאין כמותו, אז עכשיו גם חוסר הבהירות והערפל שמתלווה אליו הוא סוג של טראומה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שר החינוך רפי פרץ
צילום: רויטרס
מומלצים