שתף קטע נבחר

צה"ל תקף בסוריה, פעילי הג'יהאד האיסלאמי נהרגו

מטוסי קרב תקפו יעדי טרור של הג'יהאד האיסלאמי מדרום לדמשק שבסוריה, וכן עשרות יעדים ברחבי רצועת עזה. הארגון הודיע כי שניים מפעיליו נהרגו בתקיפה - והבטיח לנקום. לאחר לילה שקט, הנחה צה"ל על חסימות של אזורים וכבישים בעוטף עזה – ועל עצירת הרכבות באזור

צה"ל תקף לפני חצות (יום א') שורת יעדי טרור של הג'יהאד האיסלאמי בסוריה וברחבי רצועת עזה. בין היתר הותקפו בסוריה אתרים לפיתוח אמצעי לחימה ולייצור דלק רקטות. הג'יהאד האיסלאמי הודיע כי שניים מפעיליו, זיאד מנסור בן ה-24 וסלים אחמד סלים בן ה-23, נהרגו בתקיפה. הארגון לא חשף את תפקידיהם של הפעילים, והבטיח "לנקום בישראל על הפשע המכוער".

 

 

 

הסלמה בדרום (צילום: בראל אפרים)
ניידת משטרה בעוטף עזה, הבוקר(צילום: בראל אפרים)

 

חרף ההסלמה, על תושבי הדרום עבר לילה שקט ללא שיגורים ואזעקות. עם זאת, לאחר הערכת מצב, הנחה צה"ל הבוקר לחסום אזורים וצירים הסמוכים לגדר המערכת ברצועת עזה מחשש לירי נ"ט. האזורים והצירים שנחסמו הם כלל צירי הגישה החקלאיים מערבית לכביש 232.

 

כמו כן, נסגרו לשני הכיוונים גם כביש 4 מצומת זיקים ועד הכניסה לנתיב העשרה, כביש 34 מצומת יד מרדכי ועד כביש הגישה לקיבוץ ארז וכביש 232 מצומת מפלסים ועד לצומת כפר עזה. בנוסף, הוחלט על עצירת תנועת הרכבות בין אשקלון לבאר שבע.

 

ראש העיר אשקלון, תומר גלאם, אמר הבוקר לאולפן ynet כי ההחלטה לבטל את הלימודים בעיר התקבלה בשעה 20:30 על-מנת לאפשר להורים למצוא חלופות לילדים. "זמני ההגעה למקלטים הפכו להיות הרבה יותר קצרים", אמר גלאם. "אי אפשר לקחת סיכון כזה או אחר לגבי חיי אדם. כשמדובר ב-500-400 תלמידים בבית ספר, אין סיכוי שתוך 25 שניות כולם ייכנסו למרחבים המוגנים. אם לא היו שיגורים בלילה זה לא אומר שלא יכול להיפתח מבצע ממש ברגעים אלה. אסור לקחת סיכונים, בואו ניתן לצבא לעשות את העבודה כמו שצריך".

 

גלאם הוסיף כי הוא לא מאמין שצריך למתוח ביקורת על ראש הממשלה בזמנים של מתיחות. "להגיד שאני מרוצה? אני לא יושב בקבינט, אבל אני יודע שראש הממשלה והקבינט עושים הכל כדי להחזיר את השקט לסביבה", אמר גלאם. "בשעת לחימה אין שום צורך לבקר, צריך לגבות אותם. אני חושב שהם עושים עבודה מדהימה".

 

תקיפה בדמשק ()
התקיפה בדמשק

תקיפה בדמשק ()

שיגור הטילים מעזה (צילום:  AFP)
שיגור רקטות מעזה לעבר ישראל(צילום: AFP)

בעקבות המצב הביטחוני נאסרה גם הכניסה לגבעת קובי בשדרות, לאנדרטת החץ השחור, לגבעת הפעמונים, לגבעת נזמית ולגבעת הפרש הבודד. כמו כן, חוף זיקים נסגר למבקרים. מצה"ל נמסר: "אין לעצור בשולי הכביש במהלך הנסיעות באזור העוטף מטעמי ביטחון אישי. יש להמשיך להישמע להוראות שיימסרו על ידי צה״ל ככל שיידרש". גם לשכות רשות האוכלוסין בנתיבות ובשדרות נשארו סגורות, והלשכות ברהט ובאשקלון יקבלו רק מוזמנים.

  

דובר צה"ל מסר כי מטוסי קרב תקפו לפני חצות יעדים של הג'יהאד האיסלאמי מדרום לדמשק. באזור עאדליה בפאתי דמשק שבסוריה הותקף אתר שהיווה עוגן משמעותי של הג'יהאד האיסלאמי במדינה. בדובר צה"ל ציינו כי באתר זה ביצע הארגון מחקר ופיתוח של אמצעי לחימה תוך התאמתם לייצור ברצועת עזה ולייצור מקומי בשטח סוריה. בנוסף, יוצרו שם מדי חודש עשרות קילוגרמים של AP, חומר המשמש כדלק לרקטות. באתר התקיימו הכשרות טכניות למחבלי הארגון מהרצועה והן מסוריה.

 

הג'יהאד האיסלאמי התייחס למות שניים מפעיליו בתקיפות, ואמר כי "התוקפנות הפחדנית בדמשק היא ההוכחה לכישלון של כוחות האויב, שאינם יכולים להתמודד עם לוחמי פלוגות ירושלים (הזרוע הצבאית של הג'יהאד) בתוך השטחים הכבושים בפלסטין. התוקפנות החדשה לא תגרום לנו להפסיק לצעוד בדרך ההתנגדות והג'יהאד עד לשחרור המלא והשיבה. אנו מתחייבים בפני אללה ובפני עמנו כי התגובה לפשע הזה תבוא. דמם של השהידים יקר ולא נשפך לשווא".

 

בניגוד לתקיפות חשאיות שיוחסו לישראל נגד ההתעצמות האיראנית בסוריה, הפעם מדובר בתקיפת תגובה לירי על ישראל, ולכן פורסמה הודעה רשמית של צה"ל על כך.

הנחיות פיקוד העורף ()

סוריה דיווחה לפני חצות על קולות נפץ שנשמעו באזור דמשק וציינה כי מערכות ההגנה האווירית הופעלו נגד מה שהוגדר "יעדים עוינים", כך לפי סוכנות הידיעות הסורית "סאנא". הטלוויזיה הסורית דיווחה כי הטילים שוגרו מכיוון רמת הגולן. מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה סורי שמושבו בבריטניה, דיווח כי ישראל הייתה זו שתקפה באזור נמל התעופה של דמשק. לפי הדיווח, התקיפה התמקדה ביעדים איראניים במקום. כל זאת לפני הודעת דובר צה"ל, שפירט את יעדי הג'יהאד האיסלאמי שהותקפו.

 

גורם צבאי בסוריה מסר לסוכנות הידיעות הסורית: "בשעה 23:25 תקף חיל האוויר הישראלי מחוץ למרחב האווירי שלנו, מעל רמת הגולן הישראלית, לעבר אזור שדה התעופה של דמשק". לדבריו, "התקיפה כללה כמה גלים. מיד עם גילוי התקיפה פעלו מערכות ההגנה האווירית ביעילות, והצליחו להסיט חלק מהטילים ממסלולם ולהשמיד את רוב הנותרים עוד לפני שפגעו ביעד. תוצאות ההתקפה עדיין נבדקות". 

 

תקיפות גם בעזה, 65 אלף תלמידים בדרום יישארו בבתים

עשרות יעדי טרור של הג'יהאד האיסלאמי הותקפו כאמור גם ברצועת עזה. ברפיח הותקפו תשתיות תת-קרקע ואתרים לאחסון חומרי גלם המשמשים לייצור רקטות. בחאן יונס הותקפה מפקדת חטיבת חאן יונס של ארגון הטרור ובה מתחם לאימון ירי טילי נ"ט וציוד צבאי המשמש את הכוח הימי של ארגון הטרור. בבית להיא הותקף מתחם אימונים צבאי של הארגון. בצה"ל אומרים כי התקיפות בוצעו בתגובה לניסיון הפיגוע הבוקר על גדר המערכת ולשיגור הרקטות מרצועת עזה לעבר שטח ישראל.

 

 

 

צה"ל מסר: "נגיב בתקיפות לפעולות הטרור של הג'יהאד האיסלאמי המסכנות את אזרחי ישראל ופוגעות בריבונותה. צה"ל רואה בחומרה רבה את מתקפת הרקטות לעבר שטח ישראל, נמצא במוכנות גבוהה וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל".

 

עוד קודם לכן, בתקיפות אחרות של צה"ל ברצועה, תקף חיל האוויר מספר פעילי טרור של הג'יהאד האיסלאמי שעסקו בהכנות לשיגור רקטות בסמוך לבית ספר שבשכונת תופאח במזרח העיר עזה. ארבעה מחבלים נפגעו. מקור ברצועת עזה מסר ל-ynet כי במצרים ובאו"ם מנסים לייצר משוואת הפסקת אש, לפיה עזה תספוג בשקט את התגובה הישראלית הצבאית הצפויה בזמן הקרוב, ואם כך יהיה - לאחריה ישוב השקט כששני הצדדים יהיו מחויבים אליו. המקור ציין כי לא ברור לפי שעה אם הג'יהאד האיסלאמי יקבל את המשוואה.

 

משרד החינוך הודיע כי 65 אלף תלמידים שמתגוררים באשקלון, נתיבות, שדרות, חוף אשקלון, אשכול, שדות נגב ושער הנגב לא יילכו היום לבתי הספר. כמו כן, לא יתקיימו בחינות במכללת ספיר ובמכללת חמדת הדרום. פיקוד העורף מסר כי אירועים יוכלו להתקיים במבנים סגורים בלבד, ובהגבלה של עד 300 איש. ניתן לצאת לעבודה רק במקרה שיש מרחב מוגן תקני שאליו ניתן להגיע לפי זמן ההתגוננות. ביתר אזורי הארץ אין כל מגבלה.

 

 

 

עזה תקיפות תקיפה צה
תקיפות צה"ל ברצועה(צילום: רויטרס)

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהערכת מצב בקריה ונפתלי בנט (צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון)
הערכת מצב בקריה בת"א(צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון)

בזמן האזעקה באשקלון (צילום: אלכס בורטמן)
ירי רקטות לעבר אשקלון, אתמול(צילום: אלכס בורטמן)

אתמול העביר מטוס אליושין של חיל האוויר הסורי מטען מנמל התעופה בטהרן לשדה התעופה T-4. לאחר מכן, המריא המטוס לדמשק. לצד זאת, בצהריים פרסמה רשות התעופה הישראלית עדכון שבו נאסר על מטוסים אזרחיים לטוס באזור רמת הגולן בגובה של יותר מ-5,000 רגל. ההנחיה תקפה עד סוף החודש.

 

ההסלמה הנוכחית החלה לאחר שבשעות הבוקר אתמול חיסל צה"ל מחבל שניסה להניח מטען חבלה בסמוך לגדר הרצועה מזרחית לחאן יונס. במקום התפתח עימות לאחר שצה"ל מנע את פינוי המחבל מהמקום. גופתו של המחבל, שהגיע לגדר יחד עם מחבל נוסף, פונתה בסופו של דבר על-ידי דחפור צבאי, דבר שעורר זעם ברצועה. הג'יהאד האיסלאמי הגיב בשיגור רקטות לעבר יישובי הדרום, ומסר: "זו התגובה להרג הפעיל שלנו הבוקר. נגיב על כל פעולה ישראלית".  


פורסם לראשונה 23/02/2020 23:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מימין: התקיפה באזור דמשק, משמאל: תקיפה ברצועת עזה
מומלצים