שתף קטע נבחר

מוטי דניאל: "מעמד המאמן ירד בגלל המאמנים"

ההבדל בין פעם להיום ("לא חושב שהיה כדורסל יותר קל, הדרישות אחרות"), מספר הזרים ("אם קבוצות יכלו לשחק בליגה רק עם זרים הן היו עושות את זה"), הסיכויים למאמן זר בנבחרת ("הנבחרת צריכה מאמן ישראלי") והאלימות במגרשים ("קבוצות מגוננות על אוהדים"). מוטי דניאל, פעם כוכב במכבי ת"א והיום מנהל הנבחרת, מדבר בלי חשבון

מוטי דניאל (56) גדל במחלקת הנוער של הפועל חולון, עבר למכבי ת"א איתה זכה בשמונה אליפויות וארבעה גביעים ואפילו הספיק להניף גביע עם הפועל ירושלים. היום הוא מנהל נבחרת ישראל, שתשחק הערב (19:00) מול רומניה, ובראיון מיוחד הוא מדבר על כל הנושאים הבוערים בכדורסל הישראלי.

 

"זה תפקיד טבעי", פותח דניאל. "זה נותן לי נגיעה בעולם של הכדורסל. זה לא דורש התעסקות סביב השעון, אלא נגיעות מדי פעם. זה העולם שלי, שאני אוהב ומכיר. המסגרת הזאת של נבחרת היא טובה כי יש פה אנשים טובים. הכל באווירה חיובית. גם עכשיו עם החלונות אין זמן להתעסק בשטויות, מתעסקים רק בעיקר, מבחינתי זה תפקיד טוב".

 

מוטי דניאל (צילום: אבי רוקח)
דניאל. "זה העולם שאני אוהב ומכיר"(צילום: אבי רוקח)
 

 

איך אתה רואה את הכדורסל הישראלי היום לעומת פעם?

"אי אפשר להשוות דור לדור, לכל דור יש את המציאות והאתגרים שלו. אי אפשר לקחת קבוצה ולהשוות אותה למה שהיה לפני עשר או עשרים שנה. המשחק אחר, העולם אחר, הכדורסל אחר, הדרישות אחרות. לא חושב שהיה כדורסל יותר קל פעם, הוא פשוט אחר".

 

אבל כולם מדברים על הכוכבים מהתקופה שלך.

"גם היום יש פה דור נהדר, באופי, בהתנהלות ובכדורסל. חזרנו ביום שישי אחר הצהרים מהמשחק בפולין, קבענו אימון בשבת ב-7 בערב ועדיין באו חמישה שחקנים בזמן החופשי שלהם להתאמן. יש פה אנשים שאכפת להם מהמקצוע הזה, הם אוהבים לשחק ולהיות על המגרש, פשוט הדור של עכשיו נתקל במציאות אחרת".

 

מוטי דניאל (צילום: דנה קופל)
"אי אפשר להשוות דור לדור"(צילום: דנה קופל)

 

למה אתה מתכוון?

"בכל קבוצה יש מספר רב של זרים, המקום של הישראלים לקבל דקות מצומצם, אז התחרות שלהם יותר קשה וזה מקשה על הישראלים לבלוט או לשלוט על קבוצה. אפשר לראות קבוצות מובילות עם הרבה זרים כמו הפועל ירושלים ומכבי ת״א, שיש להן הרבה דקות של חמישה זרים על המגרש במשחקים באירופה, אם הן יכולות לשחק ככה גם בליגה הן היו עושים את זה".

 

"היו במכבי ת"א שנים קשות לצפייה"

מה דעתך על מכבי ת״א של השנה?

״השנה קורה שם משהו ממש טוב. ההתנהלות ובחירת השחקנים שונה. הגיבו שם מהר לכל שינוי - מה שלא קרה בעבר. אני לא זוכר מקרה של קבוצה שהחליפה את הפנים שלה באמצע שנה בצורה כזאת והצליחה. זה מראה על עבודה ניהולית נכונה. אני חושב שיש חלק גדול לזה באישיות של המאמן, הוא חזק ומנהיג ולוקח אותם למקומות טובים. אני מאוד נהנה לראות אותם משחקים השנה. היו שנים באמת קשות לצפייה".

 

אתה יכול להגדיר את עצמך כאוהד מכבי ת״א?

״לא. אם יהיה עכשיו משחק על תואר אז תמיד הלב שלי יהיה עם הפועל חולון. התחלתי בחולון כילד, אז זה מאוד מתחבר לכל החלומות והילדות".

 

"לא מגדיר עצמי כאוהד מכבי ת"א" (צילום: ניר 'שוקו' כהן) (צילום: ניר 'שוקו' כהן)
"לא מגדיר עצמי כאוהד מכבי ת"א"(צילום: ניר 'שוקו' כהן)

 

אתה רואה מצב שבנבחרת ישראל יהיה מאמן זר?

"הכול יכול לקרות, אנשים מסוימים מקבלים החלטות בנקודות זמן מסוימות. כרגע אין שום סיבה לחשוב על כזה דבר, אבל זה יכול לקרות. נבחרת ישראל צריכה מאמן ישראלי, אבל לפעמים יש סיטואציות בהן פונים למקומות אחרים".

 

אבל מעמד המאמן בארץ ירד משמעותית.

"מעמד המאמן ירד בגלל המאמנים. אני יודע שזו תשובה שקצת תרגיז חלק מהאנשים, אבל כשהיה מאבק של הכדורסלנים על המעמד שלהם כשחקנים ישראלים, המאמנים לא שיתפו פעולה, ולהיפך - היו אנטי. היום כשהמאמנים נמצאים בסיטואציה דומה אין מי שיעזור להם ואין מי שיצעק את צעקתם. היה להם נוח שיש הרבה שחקנים זרים אז הם זרמו עם זה, עכשיו כשזה פוגע בהם אז יש טיפה יותר צעקה. לדעתי תפקיד של מאמן זה תפקיד נוראי, אני לא רוצה לשפוט מאמנים שנמצאים בתפקיד הזה, אבל היו הרבה פגמים אתיים בהתנהלות של מאמנים אחד כלפי השני וגם כלפי המקצוע, כמו כניסה לקבוצה מסוימת בידיעה מראש שיקבעו לו מי השחקנים והוא לא עומד על שלו".

 

עודד קטש (צילום: אבי רוקח)
קטש. "הנבחרת צריכה מאמן ישראלי"(צילום: אבי רוקח)

 

כיום כשמאמן ישראלי רוצה לקבל קבוצה בארץ, הוא יצטרך להתפשר על כל מיני פרטים בחוזה.

"ברגע שאתה מקטין את עצמך ואת המקצוע אז הכול יהיה קטן. אבל אם תהיה מספיק חזק וטוב - ידרשו לקבל אותך, זאת הבעיה שלהם. בחיים לא חשבתי להיות מאמן כי זה לא מתאים לי, זה מקצוע כפוי טובה. יש כ"כ הרבה דברים שלא בשליטת המאמן ומשפיעים על מעמדו. מאמן צריך לדעת להינות מהרגע, אבל הם אף פעם לא נהנים, תמיד דואגים לרגע הבא, בגלל זה לא מתאים לי, אני צריך את הנחת".

 

"הנהלות מגוננות ומתעלמות מבעיית האלימות"

מה אתה חושב על כל הנושא של האלימות במגרשים?

"הרבה דברים שקורים אני לא אוהב, אני בכלל חושב שספורט צריך להיות נקי. זה לא רק הקהל של חולון, זה קורה גם בהפועל ת"א, ירושלים ומכבי ת"א. הקהל פתאום חושב שהוא הדבר המרכזי, והכל צריך להסתובב סביבו אז אנשים מתבלבלים טיפה ומתחילים להתנהג בצורה לא הולמת".

 

אתה חושב שלא מנסים למגר את זה מספיק?

"אני חושב שלא מתעסקים עם זה מספיק. כיום כשהמגרשים מצולמים אפשר לדעת בדיוק מי עשה, זה אנשים שצריך לשלוף מהיציע והמשטרה צריכה להעניש ולהרחיק אותם".

 

מוטי דניאל (צילום: אבי רוקח)
"צריך להקים גוף שמתעסק רק במיגור האלימות"(צילום: אבי רוקח)

 

אבל אנחנו רואים הנהלות שמגוננות על האוהדים.

"מגוננות ומתעלמות וזה בעיה. אבל זה לא התפקיד של ההנהלה, הנהלות יכולות לבקש ולדרוש. אני חושב שצריך להקים איזשהו גוף שמתעסק רק בזה, שיעקוב במגרשים אחרי כל האוהדים. רק ככה היה אפשר לנקות את כל הדברים האלה מהספורט".

 

איך אתה רואה את הסיכויים של הנבחרת הבוגרת להצליח?

"זה אומנם עוד רחוק, אבל אין ספק שאליפות אירופה 2020/21 מסומנת שצריך לעשות בה משהו יפה וטוב. זאת נבחרת שצריכה להצליח ולא להסתפק בלעבור שלב. אני לא רוצה להציב יעדים כי זה באמת עוד רחוק, אבל בגדול האליפות הקרובה צריכה להביא הרבה נחת. מה שלא חווינו ב-2017, שם אפילו לא נשארנו עם המחמאות, זאת הייתה אליפות עצובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
מוטי דניאל
צילום: אבי רוקח
מומלצים