שתף קטע נבחר

קורונה באיטליה: "לא ציפינו להתפשטות כזאת"

בשישי עמד מספר הנדבקים בקורונה באיטליה על 3. היום זינק המספר ל-222 ו-6 מתים. איטליה לא מוצאת את האיש שהביא אליה את הנגיף. יישובים בצפון המדינה בעוצר ואירועים בוטלו. חשש בחו"ל מהאיטלקים: שוטרים באוטובוס בצרפת, מטוס עוכב במאוריציוס. אזהרת מסע בישראל

 

אדם נוסף, שביעי במספר, מת הערב באיטליה מנגיף הקורונה. עד כה ידוע על יותר מ-200 נדבקים במדינה – מוקד ההתפרצות הגדול מחוץ לאסיה. גורמים איטלקים דיווחו על 222 נדבקים: 27 בטיפול נמרץ, 101 מאושפזים בבתי החולים ו-94 נמצאים במעקב בבית. איטליה עדיין לא מצליחה לאתר את "מטופל 0" שהביא את הנגיף לאיטליה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

משטרת איטליה הציבה היום שוטרים במחסומים מחוץ ליישובים בצפון המדינה שנמצאים בעוצר, בעקבות תושבים באזור שנדבקו בנגיף. ביישובים אוגרים אוכל ועוברים בדיקות. במחוז לומברדיה עשר עיירות שסמוכות למילאנו נמצאות בעוצר, בנוסף לעיירה במחוז ונטו הסמוך. בסך הכול קרוב ל-50 אלף תושבים חיים בעוצר. בתיאוריה הכניסה לאזור שבו נמצאים היישוב אסורה כמעט לחלוטין. רק שוטרים, צוותים רפואיים ומשאיות עם אספקה חיונית יכולים להיכנס.

נגיף קורונה איטליה מחסום ליד פדובה (צילום: EPA)
חייל במחסום בכביש ליד פדובה, במחוז ונטו(צילום: EPA)
 

"האמת, אף אחד לא חשב שהתפשטות הנגיף תהיה אגרסיבית כל כך", אמר אטיליו פונטנה, מושל לומברדיה. "המחלה לא קשה, אבל אסור להמעיט בערכה", הוסיף ואמר שלהערכתו תוך כמה ימים התפשטות הנגיף תדעך.

 

ביום שישי היה ידוע על שלושה נדבקים בלבד באיטליה. מאז זינק המספר ל-222. "ההתפתחויות המהירות בסוף השבוע מראות כמה מהר המצב יכול להשתנות", אמרה סטלה קריאקידס, נציבת הבריאות של האיחוד האירופי. "אנחנו צריכים בוודאי לעקוב אחרי המצב ברצינות גדולה, אבל לא להיכנע לפאניקה ואפילו יותר חשוב, לדיס-אינפורמציה".

נגיף קורונה איטליה מחסום ליד ונציה (צילום: AFP)
מחסום ליד ונציה(צילום: AFP)
 

קרואטיה, הונגריה ואירלנד קראו לאזרחיהן שלא לבקר באזורים באיטליה שבהם ידוע על נדבקים. בעקבות החשש שהנגיף יתפשט למדינות נוספות באירופה הודיעה אוסטריה על הפסקה זמנית של תנועת הרכבות לאיטליה וממנה. בישראל ממליץ משרד החוץ לשקול מחדש נסיעה לשבעה מחוזות בצפון איטליה. במשרד הבריאות שוקלים לדרוש מהחוזרים מאותם מחוזות להיכנס לבידוד ביתי.

 

איטלקים בחו"ל כבר סובלים מהשפעות בהלת הקורונה: שוטרים בעיר ליון בצרפת עיכבו אוטובוס שהגיע ממילאנו לצורך בדיקות רפואיות. במאוריציוס עוכב מטוס של "אליטליה", והמדינה מסרה לנוסעים מוונטו ומלומברדיה שהם צריכים לבחור אם להישאר בבידוד או לחזור הביתה. חברת התעופה האיטלקית מסרה שמתוך 224 הנוסעים ואנשי הצוות 40 החליטו לעזוב מיד את מדינת האי באוקיינוס ההודי.

נגיף וירוס קורונה איטליה כביש ליד מילאנו (צילום: AFP)
אמבולנס בכביש ליד מילאנו(צילום: AFP)

נגיף וירוס קורונה איטליה כביש ליד מילאנו (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

נגיף וירוס קורונה איטליה כביש ליד מילאנו (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

נגיף וירוס קורונה איטליה כביש ליד מילאנו (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

נגיף קורונה איטליה חולים מחלה מגפה (צילום: mct)
(צילום: mct)
 

עבור האיטלקים שנמצאים בבידוד סמוך למוקדי ההתפשטות בצפון איטליה התחזית לשבועיים הקרובים עגומה. המטרות היחידות שלהם הן לאגור מספיק אוכל, לשמור על מרחק אחד מהשני ולהיבדק. "זה לא מקום מאוד מלהיב", אומרת אנדראה בת ה-27 שגרה בעיירה בת 3,500 איש במחוז ונטו. "מכיוון שאנחנו לא יכולים ללכת לפאב לא נשאר הרבה מה לעשות".

 

אנדראה הייתה אמורה להתחיל בימים הקרובים לעבוד במקום חדש, אבל התוכנית הזאת תידחה – עדות קטנה להשפעה הגדולה של התפשטות הקורונה על הכלכלה האיטלקית. "אני מנסה להישאר אופטימית, אבל התפישה של מה שקורה משתנה באופן סובייקטיבי". הפרשנים מזהירים שהתפשטות הנגיף יכולה להכניס את הכלכלה השברירית של איטליה למיתון הרביעי שלה ב-12 השנים האחרונות. ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה העריך שהשפעת הקורונה על הכלכלה של ארצו תהיה משמעותית מאוד.

מדפים ריקים מרכול בעיירה פיולטלו ליד מילאנו איטליה נגיף קורונה (צילום: EPA)
מדפים ריקים במרכול בעיירה פיולטלו ליד מילאנו(צילום: EPA)
החששות מהתפשטות נגיף הקורונה ושיתוק חלקים מהכלכלה העולמית מטלטלות את שוקי ההון. בארה"ב ירד מדד הנאסד"ק (נכון ל-21:30) בכ-3.8%, ומדדי דאו ג'ונס ו-S&P500 בכ-3%. הבורסה במילאנו נחתכה ב-5.5% ומדד הדאקס הגרמני איבד 4%. בתל אביב נרשם יום שני של ירידות חדות. מדד תל אביב 35 ירד ב-1.4% ומדד תל אביב 125 ירד בכ-1.7%. מניות התיירות והתעופה ספגו בכל העולם ירידות תלולות במיוחד.

 

שוטרים עם מסכות התייצבו היום במחסומים לאורך הכביש שמוביל לעיירה קודוניו, דרום מזרחית למילאנו, שבה אושפז בשבוע שעבר האדם הראשון שזוהה כחולה בנגיף. תושבים עם מסכות וכפפות התאספו מחוץ למרכול בשוק בעיירה – אך התאכזבו לראות שראש העיירה הורה לסגור את השוק. אחר כך התושבים קיבלו אישור להגיע בקבוצות של ארבעה אנשים בלבד למאפייה בעיירה סמוכה, וכל אחד קיבל בתורו אישור לבקר גם בבית המרקחת.

מדפים ריקים מרכול בעיירה פיולטלו ליד מילאנו איטליה נגיף קורונה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

סטפאנו, נגר בן 32 מהעיירה ברטוניקו, אומר: "אנחנו שומרים מרחק מאנשים אחרים ונוקטים אמצעי זהירות. כאן רגוע, אין פאניקה. אבל זה מוזר, המצב הזה אבסורדי". סטפאנו, נשוי ואב לתינוק, אומר שהוא חושש לעסק המשפחתי ביישוב סומאליה בלומברדיה. "שאלתי את המשטרה אם אפשר לזוז ב'אזור האדום' מעיירה אחת לאחרת", הוא אומר.

 

בתגובה להתפשטות הקורונה בוטלו משחקי כדורגל והתקהלויות בצפון איטליה. הלימודים בבתי הספר הופסקו לשבוע ומוזיאונים ותיאטראות נסגרו. גרם הקרנבל המפורסם בוונציה בוטל לראשונה מזה 50 שנה. לוקה זאיה, מושל מחוז ונטו שבו נמצאת העיר, אמר שהוא מעולם לא העלה בדעתו שיצטרך לבטל את הקרנבל. מדובר במכה כלכלית נוספת לעיר שמנסה להתאושש משיטפונות היסטוריים שגרמו לנזק קשה לתיירות.

נגיף וירוס קורונה איטליה מילאנו (צילום: EPA)
סלפי עם מסכות במילאנו(צילום: EPA)

נגיף וירוס קורונה איטליה מילאנו (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

נגיף וירוס קורונה איטליה מילאנו (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מילאנו, שבה חיים 1.3 מיליון תושבים, הייתה היום שקטה יחסית. דיונים בבתי המשפט בוטלו ומדפים בחלק מהמרכולים היו ריקים. אפילו הקתדרלה הגותית בעיר סגרה את שעריה לאכזבת התיירים. "תכננו רק לבקר כאן שלושה ימים ואז ללכת לקרנבל בוונציה, אבל הכול סגור", אמרה ויולה, תיירת בת 50 מרוסיה, עם מסכה על פניה. "אני מקווה שלא נצטרך לקצר את הטיול".

 

הווירולוגית אילריה קפואה מאוניברסיטת פלורידה טוענת שמספר הנדבקים הגבוה באיטליה נובע מהמאמצים שמושקעים באיתורם. יותר מ-3,000 איש נשלחו לבדיקות, כשלורבם יש קשר ישיר לנדבקים. "סביר להניח שככל שיחפשו יותר כך ימצאו יותר", אמרה קפואה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
חייל במחסום בכביש ליד פדובה
צילום: EPA
מומלצים