שתף קטע נבחר

אנטי-גרטה עולה לבמה

"גם אני חיבקתי עצים, אבל מדע שינוי האקלים אינו מדע": נעומי זייבט, יוטיוברית גרמנייה בת 19, תנאם בכנס רפובליקני גדול לצד טראמפ

 

 

 

הנשיא טראמפ, סגן הנשיא פנס, השגרירה לשעבר באו"ם היילי, השגריר בישראל פרידמן - וגם נעומי זייבט. אחת מכוכבי הכנס הרפובליקני הגדול ביותר של השנה, שיחל מחר (יום ד') בוושינגטון, צפויה להיות צעירה גרמנייה אלמונית כמעט לגמרי, המכונה "אנטי גרטה".

 

זייבט, בת 19, תנאם בוועידת CPAC, הכנס הרפובליקני הגדול ביותר של השנה, שיימשך ארבעה ימים, עד שבת. בוועידה ישתתפו מחוקקים רפובליקניים, בכירים מהבית הלבן, בכירים בקמפיין של הנשיא דונלד טראמפ, אנשי תקשורת הידועים בדעותיהם השמרניות - וגם הנשיא וסגנו ינאמו.

 

נעמי סייבט נעומי זייבט אנטי גרטה טונברג ()
גרטה ואנטי-גרטה. נעומי זייבט מול טורנברג

נעמי סייבט נעומי זייבט אנטי גרטה טונברג ()
זייבט: "העולם לא הולך להיגמר בגלל שינוי האקלים"

 

ביום שישי תעלה לבמה זייבט, המכונה "אנטי גרטה" עקב דעותיה בנושא התחממות כדור הארץ המנוגדות לאלו של הנערה השבדית בת ה-17 גרטה טונברג, שהפכה בשנה האחרונה לפנים של המאבק למען הסביבה.

 

ההשפעה של היוטיוברית זייבט, לפחות בינתיים, אינה מתקרבות לזו של טונברג. בניגוד ל-4 מיליון העוקבים של הנערה השבדית, לצעירה הגרמניה יש בסך הכול 5,000 עוקבים בטוויטר. עם זאת, המספר הזה כנראה יזנק במהירות בעקבות הכתבות עליה השבוע בתקשורת העולמית.

 

סרטון יוטיוב של ארגון "הרטלנד", שמתנגד לתיאוריית שינוי האקלים, הביא את זייבט לתודעה העולמית – והציב אותה מול טונברג. "יש לי חדשות טובות עבורכם. העולם לא הולך להיגמר בגלל שינוי האקלים", נשמעת זייבט אומרת בסרטון של אותו ארגון. "לאנשים דוחפים את האג'נדה הדיסטופית הזו שאומרת לנו שאנחנו כבני אדם הורסים את כדור הארץ ושלנו, אנשים צעירים בפרט, אין עתיד". לסרטון אחר הם נתנו את הכותרת "נעומי זייבט נגד גרטה טונברג – למי אנחנו צריכים להאמין?".

 

 

טונברג נבחרה לאשת השנה של המגזין "טיים" ב-2019, לאחר נאומה באו"ם, שם דרשה ממנהיגי מדינות העולם לפעול אל מול ההתחממות הגלובלית. "מערכות אקולוגיות שלמות קורסות. אנחנו בתחילת עידן של הכחדה המונית, ואתם מדברים רק על כסף ועל אגדות של צמיחה כלכלית אינסופית. איך אתם מעזים!", צעקה.

 

זייבט כינתה את טונברג חסידה של "אלרמיזם סביבתי": "גם אני הייתי כזו, כי כנערה גדלתי סביב ההיסטריה בתקשורת בנוגע לשינוי האקלים. הייתי נערה תמימה וחשבתי שבחיבוק עצים אני אסייע להציל את העולם, אבל התברר לי שזו לא האמת", אמרה באחד הסרטונים. לדבריה, תיאוריית שינוי האקלים הנוכחית היא "עלבון למדע, למורכבות של הטבע ולחופש הדיבור. חשוב שנמשיך להטיל ספק בנרטיב השולט במקום לקדם אותו. כיום מדע שינוי האקלים הוא כלל לא מדע".

 

"האלרמיזם הזה בבסיסו הוא אידאולוגיה אנטי-אנושית", הוסיפה זייבט לפי ה"דיילי מייל". "אומרים לנו להסתכל על ההישגים שלנו באשמה, בבושה, בחרפה, ולא לוקחים בכלל בחשבון את התרומות הגדולות שיש לנו מדלק מאובנים כמקור האנרגיה המרכזי שלנו. תסתכלו סביב. אנחנו חיים בעידן מדהים של התקדמות מהירה ויזמות. אסור לנו להיות גאים בכל אלו? במקום זאת משתיקים את הדיון והמדענים האמיתיים שלנו מאבדים את עבודתם".

 

נעמי סייבט נעומי זייבט אנטי גרטה טונברג ()
טונברג וזייבט. "נעומי היא קול פנטסטי עבור הריאליזם הסביבתי"

 

זייבט לא שוללת את ההשפעה של בני האדם על שינוי האקלים, אבל סבורה כי מדובר בהגזמה. "לפליטות פחמן דו-חמצני מעשה ידי אדם יש כזו השפעה על האקלים? מגוחך להאמין בזה", אמרה ל"וושינגטון פוסט". בארגון "הרטלנד" אמרו כי זייבט היא "קול פנטסטי עבור השוק החופשי ועבור ריאליזם סביבתי".

 

דבריה של זייבט אולי נשמעים משכנעים, אבל התיאוריה השלטת בעולם היא כמובן הפוכה לחלוטין. בפאנל הבין-ממשלתי של האו"ם לשינוי האקלים אמרו כי "יש עדויות מדאיגות שיכול להיות שכבר עברנו נקודות אל-חזור, כאלה שיובילו לשינויים בלתי-הפיכים במערכות אקולוגיות מרכזיות". לכן, באו"ם קראו לפעולה מיידית ותיארו את שינוי האקלים כ"נושא החשוב ביותר של זמננו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים