שתף קטע נבחר

משרד הבריאות: "לשקול כל טיסה, להימנע מהתקהלויות"

אזהרת מסע דרמטית עקב התפשטות הקורונה: כל מי שחוזר מאיטליה, שם כבר מתו 12 בני אדם מהנגיף, נדרש מעתה להיכנס לבידוד ביתי - ומשרד הבריאות קרא גם "לשקול נחיצות נסיעות לחו"ל באופן כללי". אלו ההנחיות החדשות

 


משרד הבריאות מרחיב את הדרישה לבידוד ביתי, לראשונה גם למדינה באירופה - וממליץ לציבור "לשקול נחיצות נסיעות לחו"ל באופן כללי": בעקבות התפשטות נגיף הקורונה באיטליה, שם מתו 12 בני אדם ונמנו כבר 374 נדבקים בנגיף, הודיע הערב (ד') משרד הבריאות כי כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים נדרש להיכנס לבידוד ביתי עד להשלמת 14 יום ממועד חזרתו.

 

בתחילה הודיעו במשרד הבריאות כי ההנחיה תחול מיום ראשון הקרוב, 1 במרץ, "בין היתר על מנת לתת מספיק זמן לאיטלקים השוהים בארץ לצאת מישראל באופן מסודר" - אבל לאחר מכן חזרו בהם והודיעו כי ההוראה על הבידוד הביתי היא מיידית. במשרד הבריאות אמרו גם כי "הממשלה הוציאה אזהרת מסע כוללת לאיטליה ולנוכח התחלואה שם - אנו קוראים לתושבי ישראל לא לנסוע לאיטליה".

בדיקות לקוריאנים אשר נמצאים בנתב
התיירים הקוריאנים שהוחזרו מישראל(צילום: שאול גולן)
 

אבל אזהרת המסע של משרד הבריאות היא כוללת ודרמטית בהרבה - וישראל היא למעשה המדינה הראשונה בעולם שממליצה לאזרחיה לא לטוס לחו"ל: "הערכת המצב במשרד הבריאות היא שיש סיכוי גבוה לכך שהתחלואה התפשטה באזורים נוספים באירופה ובמקומות רבים אחרים בעולם ועל כן, משרד הבריאות קורא לציבור לשקול נחיצות נסיעות לחו"ל באופן כללי, מעבר לחובת הבידוד לשבים ממדינות ספציפיות".

 

נוסף על כן, ציינו, "יש להימנע מנסיעות לכנסים, כינוסים והתקהלויות בינלאומיות אחרות, ובכלל זה גם נסיעה לאירועים בעלי אופי דתי בהם מתכנסים אנשים ממדינות רבות. כמו כן, יש להימנע מקיום כנסים בינלאומיים בישראל".

קלפיות ההצבעה לאנשים שנמצאים בבידוד בעקבות החשש לקורונה (צילום: ועדת הבחירות המרכזית)
הקלפיות לאנשים שנמצאים בבידוד(צילום: ועדת הבחירות המרכזית)
 

  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בתוך כך, ארגון הבריאות העולמי מסר כי היום, לראשונה, דווח על יותר נדבקים בנגיף מחוץ לסין מאשר בשטחה. "2,790 בני אדם נדבקו עד כה ב-37 מדינות, 44 מתו", אמר מזכ"ל הארגון שהדגיש כי בסין עצמה, ללא מחוז חוביי, נדבקו היום 10 בני אדם בלבד.

 

גיאורגיה הודיעה הערב על אדם ראשון שאובחן כנשא הנגיף בשטחה, ובגרמניה, שם אובחנו עד כה כ-20 נשאים, הזהיר שר הבריאות ינס ספאן כי הנגיף הופך למגיפה של ממש בעקבות הנשאים שלא היה להם כל קשר לסין. בארה"ב דרש משרד ההגנה מהקונגרס תקציבים נוספים למאבק בנגיף, שעות ספורות לאחר שחייל המשרת בדרום קוריאה אובחן כנשא.

1208 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים אתמול דיון במשרדו בנוגע להשלכות הנגיף בהשתתפות שרים, מנכ"לי משרדים ובכירים במשק. בפתח הדיון אמר נתניהו כי "קיימנו ישיבה שמטרתה להיטפל בהיערכותנו בנושא מבחינה ציבורית והסקטור הפרטי, וקיבלנו החלטות. יש חלוקה מאוד מסודרת של תחומי אחריות, ניהול וגיבוי". עוד הוסיף כי המדיניות הננקטת היא היערכות יתר ולא היערכות חסר: "זהירות ולא היסטריה". נתניהו ביקש מהציבור להישמע להנחיות שניתנות ואמר כי "נעבור את המשבר".

  

דגימה של נגיף הקורונה שנלקחה מאחד הנשאים שאושפזו בבית החולים שיבא הועברה אתמול למכון למחקר ביולוגי בנס ציונה, לטובת ניסיון לקידום חיסון ותרופה למחלה.

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר השבוע במסיבת עיתונאים שערך המשרד כי לדעתו ייקח זמן עד שיימצא חיסון לקורונה. "המכון בנס ציונה מצטרף למאמצים הלאומיים והם יהיו בקשר עם מכונים נוספים בניסיון להיות חלק מהמאמץ הגלובלי, אבל לצורך תכנון אירוע תחלואה בישראל מניחים שייקח זמן עד שיהיה חיסון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
אזהרת מסע לאיטליה, ולעולם כולו
צילום: EPA
מומלצים