שתף קטע נבחר

ארה"ב הסירה סנקציות מעל האלוף שנחשד בסחר בנשק

משרד האוצר האמריקני הודיע על הסרה מלאה של העיצומים שהוטלו נגד אלוף במיל' ישראל זיו, ראש אגף המבצעים לשעבר, בגין סחר בנשק במהלך המלחמה בדרום סודן. זיו: "הצדק יצא לאור"

משרד האוצר האמריקני הודיע היום (רביעי) על הסרת הסנקציות נגד האלוף (במיל') ישראל זיו וקבוצת גלובל שבבעלותו. כמו כן, זיו הוסר מרשימת ה-SDN, המכילה בין שאר גופים ואישים שסוחרים בנשק בלתי חוקי.

 

ישראל זיו ()
"הייתי משוכנע שאין בסיס להטלת הסנקציות". האלוף (במיל') זיו
 

הסנקציות הוטלו על זיו בדצמבר 2018 בטענה למעורבותו לכאורה בפעילות מכירה בלתי מורשה בנשק, במסגרת המאבק בין הצדדים בדרום סודן. נטען כי המכירה הוצגה תחת כסות של פרויקט חוות חקלאיות שהקים וניהל שם. מקור הטענות הללו והבסיס העובדתי עליו נשענו, למרות בקשות חוזרות ונשנות, מעולם לא הוצגו לזיו או לרשויות בישראל.

 

בעקבות הפרסום, האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון אף ביצע תשאול לזיו. משלא נמצאו להאשמות כל בסיס, לא ננקט שום הליך נוסף נגדו. צוות מומחים מטעם מועצת הביטחון של האו"ם בדק גם הוא את הטענות ולא מצא ממצאים ועדויות לסחר בנשק בדרום סודן בשנים האחרונות.

 

צוות מומחי האו"ם אף שיבח את שיתוף הפעולה והשקיפות של זיו וקבוצת גלובל, והדגיש כי פרויקט החוות החקלאיות שהקים וניהל שם הוא "אמיתי וחיוני".

 

"פרויקט המייצר פרנסה לאלפי אנשים במדינה מוכת גורל" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"פרויקט המייצר פרנסה לאלפי אנשים במדינה מוכת גורל"(צילום: רויטרס)
 

האלוף (במיל') ישראל זיו מסר בתגובה כי הוא "שמח מאוד שהצדק יצא לאור. לפני כשנה ללא כל התראה מוקדמת נחתו עלי כרעם ביום בהיר האשמות שהכתימו את שמי הטוב, ופגעו קשות בי ובעסקיי ללא עוול בכפי". הוא הוסיף: "הזמן שנדרש לניהול הבירור מול הממשל האמריקני והקשיים הנוספים שהערימו עליי גורמים בארץ בוודאי לא סייעו".

 

"לכל אורך הדרך הייתי משוכנע, מעל לכל ספק, שאין כל בסיס להטלת הסנקציות, שמקורן במידע מוטעה וכי לבסוף הגינותן ואמינותן של הרשויות האמריקניות יובילו אותן למסקנה הנכונה ולאמת. חשוב לציין כי אני והחברות שברשותי לא עסקנו ואיננו עוסקים במכירת נשק או באף פעולות בלתי חוקיות. הסרתי מכל רשימה שחורה בתוך כחצי שנה ממועד תחילתו של הליך רשמי מול הרשויות האמריקניות, מהווה הוכחה ברורה לצדקתי כנגד כל אלו שטענו אחרת".

 

"אני מודה לכל מי שסייע לעשיית הצדק, בישראל ובארה"ב. מעל לכל, אני שמח שכעת אוכל לשקם את הפרויקט החקלאי שעליו עמלנו והקמנו בדרום סודן. זהו פרויקט המייצר פרנסה ותזונה לאלפי אנשים במדינה מוכת גורל. זהו מיזם ישראלי לתפארת".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים