שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לפיד: "ראיתי את נתניהו מתבלבל הרבה יותר מגנץ. בליכוד ירדו לגועל נפש"

  מספר 2 בכחול לבן התייחס באולפן ynet לקמפיין נגד נתניהו ודחה טענות להסתה: "הליכוד הוא שירד נמוך". לפי לפיד, "אם ראש ממשלה נעמד בבית המשפט אחרי שהציבור בחר בו לראש המפלגה הגדולה ביותר - זה סוף כל מה שאנחנו מכירים על דמוקרטיה"

   

   

  יאיר לפיד ב"בליץ הבחירות" של אולפן ynet    (צילום: שמוליק דודפור)

  יאיר לפיד ב"בליץ הבחירות" של אולפן ynet    (צילום: שמוליק דודפור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ארבעה ימים לפתיחת הקלפיות בבחירות לכנסת ה-23, התארח הבוקר (חמישי) מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, ב"בליץ הבחירות" של אולפן ynet. לפיד התייחס לקמפיין המפלגתי שהשווה בין היתר את נתניהו לנשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, תוך שהוא מדגיש כי ראש הממשלה הוא "שליט שאיבד עניין בדמוקרטיה" וגרס כי דווקא הליכוד הוא שפנה לפסים הגובלים בהסתה: "הם ירדו מתחת לכל רף אפשרי של גועל נפש".

   

  לפיד ציין גם את הסיסמה שהפכה שגורה בקמפיין הליכוד לפיה כחול לבן לא תוכל להקים ממשלה ללא עזרתה של הרשימה המשותפת, והבהיר שאין מדובר כלל באופציה שכזו: "זה פשוט לא יהיה, בליכוד יכולים להוריד את השלטים השקריים שלהם".

   

  בתוך כך, כחול לבן פנתה למבקר המדינה בדרישה לפתוח בחקירה נגד נתניהו והליכוד בגין עבירה על חוק מימון מפלגות. בכתבה שפורסמה אתמול ב"דה מרקר", עלה כי הליכוד שילם באמצעות חברה פרטית לחברת חקירות לצורך מעקב אחר יו"ר כחול לבן, הוצאה עבור שירות שניתן במסגרת הבחירות, שלא שולמה ולא דווחה, לטענתם. 

   

  אתה משווה את נתניהו לארדואן, לשונא ישראל? לא הלכנו רחוק מדי?

  "זו לא השוואה. רק תזכורת מה יקרה אם ביבי ינצח את הבחירות האלה ויביא עלינו את סמוטריץ', רפי פרץ וכל החבורה הגזענית הזו. נתניהו הוא לא שונא ישראל, נתניהו הוא שליט שאיבד עניין בדמוקרטיה. הוא מבין שאם תהיה פה דמוקרטיה, הוא יילך לבית סוהר, אז הוא החליט שעדיף שלא תהיה פה דמוקרטיה. את זה צריך לעצור. מה קרה בטורקיה? לא היו מספיק אנשים טובים שהתייצבו בזמן ועצרו את התהליך. אז לנו יש מספיק אנשים טובים שמתייצבים בזמן לעצור את התהליך".  

  יאיר לפיד (צילום: אבי מועלם )
  "נתניהו איבד עניין בדמוקרטיה". לפיד(צילום: אבי מועלם )
    

  השאלה היא אם הקמפיין הזה לא מסית כלפיו כמו שאתם טוענים שהוא עושה כלפיכם?

  "אני ראיתי הכפשות איומות על בני גנץ, דברים שהם ממש מתחת לכל חגורה אפשרית, ובליכוד אחר כך התנערו, 'זה לא אנחנו'. אז מי זה אם לא אתם? מי משמיץ ככה את בני?. הם פשוט ירדו מתחת לכל רף אפשרי של גועל נפש".

   

  מה הם בעצם אומרים? שהוא לא ראוי להיות ראש ממשלה? שהוא עושה קיצורי דרך ומתבלבל? ראינו אותו באמת מתבלבל לא מעט

  "ואני ראיתי את נתניהו מתבלבל הרבה יותר, כולל זה שהוא קרא לבני גנץ כל דבר מאבו מאזן ועד אולמרט. אני אומר כבר שנתיים שלביבי קרה משהו. אם מישהו לא מאמין לי - שיבדוק את ההקלטות שלו מהחודש האחרון. תסתכלו עליו, זה לא אותו אדם". 

   

  מאיזו בחינה? רפואית, נפשית?

  "בעיקר המקומות שהוא מוכן לרדת אליהם מרוב פאניקה על ענייניו המשפטיים. מה שהכי מעצבן אותי זה שהתקשורת הישראלית אמרה שהוא עם 'סכין בין השיניים'. כי לשקר זה סכין בין השיניים? להכפיש? להרוס משפחות זה סכין בין השיניים? בושה וחרפה".  

   

  "נתניהו יגיד 'הציבור זיכה אותי'"

  כשנשאל לפיד על חשיבות הגוש, שהרי בלי רוב נתניהו כבר מנע מכחול לבן כמפלגה הגדולה הקמת ממשלה, הוא השיב: "תדמיין מה קורה אם ראש ממשלה ב-17 למרץ נעמד בבית המשפט אחרי שהציבור בחר בו לראש המפלגה הגדולה ביותר. זה סוף כל מה שאנחנו מכירים על דמוקרטיה".

   

  - למה סוף? זה דמוקרטי.

  "לא, זה מאוד לא דמוקרטי".

   

  מה יקרה, בית המשפט יגיד לו "תודה רבה, כל הכבוד על המנדט הנוסף, אין משפט?"

  "הוא יגיד לשותפיו 'תקשיבו, הציבור זיכה אותי. עכשיו אנחנו רק צריכים להעביר את החוקים הרלוונטיים', וארדואן זה כאן".

   

  אבל מה הבעיה אם ראש הממשלה נבחר בבחירות דמוקרטיות ומנהל את משפטו לפי מה שהחוק מתיר לו?

  "העולם הוא לא רק חוק. יש עניין של ערכים, איזה מדינה אנחנו ומה חושבים עלינו בעולם לצד כמה זמן יש לו לטפל בבעיות המדיניות אם הוא עומד למשפט. איך הוא ינהל מדינה? הוא יהיה בקבינט בלילה ובבית המשפט ביום? יש סדרה של דברים מעבר לשאלה אם זה חוקי או לא".

   

  תהיה מערכת בחירות רביעית?

  "אני מאוד מקווה שלא. זה תלוי בציבור הישראלי".

   

  איך תקים ממשלה? תן את הנוסחה שלך

  "כרגע לפי הסקרים גם נתניהו לא יכול להקים ממשלה וגם אנחנו לא. בגלל זה זה כל כך קריטי שאנשים ייצאו להצביע. אם אנשים לא ייצאו, יהיו בחירות רביעיות".  

   

  גברתם על הליכוד בשלושה מנדטים, מה תעשו?

  "הממשלה שאנחנו רוצים להקים מהיום הראשון זה ממשלת אחדות בלי נתניהו. כרגע אם תוציאו 119 חברי כנסת מהכנסת עדיין אי אפשר להקים ממשלה. תוציאו אדם אחד מהכנסת רק את נתניהו, ויש לכם ממשלת אחדות שזה מה שמדינת ישראל צריכה".  

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים