שתף קטע נבחר

פרשת הצוללות: המשנה לראש המל"ל לשעבר יואשם בשוחד בכפוף לשימוע

תא"ל במיל' אבריהאל בר-יוסף שהיה משנה לראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר (מל"ל) ומקורבו ואיש חיל הים לשעבר שי ברוש יועמדו לדין באשמת שוחד בכפוף לשימוע. כך הודיעה להם הפרקליטות

הפרקליטות הודיעה היום (ה') למשנה לראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר (מל"ל), אבריאל בר-יוסף, וכן למקורבו ואיש חיל הים לשעבר, שי ברוש, כי נשקלת העמדתם לדין בכפוף לשימוע בעקבות חלקם בפרשת הצוללות, שמכונה גם תיק 3000 .

מואשם בשוחד בכפוף לשימוע. אבריאל בר יוסף (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
מואשם בשוחד בכפוף לשימוע. אבריאל בר יוסף(צילום: יריב כץ)

מואשם שקיבל יחד עם בר יוסף את כספי השוחד מגנור. שי ברוש (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מואשם שקיבל יחד עם בר יוסף את כספי השוחד מגנור. שי ברוש(צילום: ירון ברנר)

אבריאל בר-יוסף שירת כקצין בחיל הים עד לשנת 2003, עת השתחרר מצה"ל בדרגת תת-אלוף. בין השנים 2009-2004 כיהן כמנהל ועדת החוץ והביטחון של כנסת ישראל, בשנים 2015-2009 כיהן כמשנה לראש המועצה לביטחון לאומי (המל"ל) וב-2016 מונה לראש המל"ל, אולם תוך זמן קצר מינויו הוקפא ולבסוף בוטל. לבר-יוסף מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים, בגין חלקו בפרשה.

 

פרקליטו של בר יוסף, עו"ד ז'ק חן, מסר: "קיבלנו את הודעת הזימון לשימוע. תא"ל (בדימוס) בר יוסף דוחה בתוקף את החשדות נגדו. הוא מעולם לא דרש ומעולם לא קיבל כל טובת הנאה בעד פעולות הקשורות בתפקידו. אלה נעשו אך ורק לטובת האינטרס הציבורי ומשיקולים נקיים ומקצועיים. רבב לא דבק בפעולותיו. אנו משוכנעים שבירור החשדות בפני הגורמים המוסמכים יביא למסקנה זו".

 

שי ברוש שירת כקצין בחיל הים עד לשחרורו מצה"ל ב-2001 בדרגת תת-אלוף, ומאז הוא משמש כאיש עסקים. בינו לבין בר-יוסף שררו יחסי חברות קרובים, ולפי כתב החשדות הוא העביר מסרים ומידע בין בר-יוסף לגנור לצורך קידום העסקאות, וכן דרש וקיבל בצוותא עם בר-יוסף, את כספי השוחד מגנור, והסתירם. לברוש מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון.

תיק 3000 אלי מרום, דוד שרן, מיקי גנור ודוד שמרון (צילום: אוהד צויגנברג, מוטי קמחי, שאול גולן, יריב כץ, AP)
לפי כיוון השעון, מימין למעלה: שרן, מרום (צ'ייני), גנור ושמרון(צילום: אוהד צויגנברג, מוטי קמחי, שאול גולן, יריב כץ, AP)

התיק מטופל ע"י פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה). הפרשה נחקרה על-ידי יאל"כ-להב 433 במשטרת ישראל ופקיד שומה חקירות ת"א ברשות המסים.

 

בחודש דצמבר האחרון הודיע פרקליט המדינה דאז, שי ניצן, כי אימץ את המלצת פרקליטות מיסוי וכלכלה והמשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, והחליט לשקול להעמיד לדין בכפוף לשימוע את מיכאל גנור, אליעזר מרום (צ'ייני), דוד שרן, עורך הדין דוד שמרון ומעורבים נוספים בגין מעורבותם בפרשת הצוללות.

 

העבירות שיוחסו לגנור, שהיה סוכן מספנות טיסנקרופ בישראל, הן הצעת שוחד, מתן שוחד, הלבנת הון, עבירות מס ועבירות על חוק המפלגות. נגד מרום, מפקד חיל הים לשעבר, החשדות היו לקיחת שוחד, הלבנת הון ועבירות מס. נגד שרן, מנהל לשכת ראש הממשלה לשעבר, החשדות היו לקיחת שוחד, הפרת אמונים, הלבנת הון ועבירה על חוק המפלגות. נגד שמרון, עורך דינו ובן דודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, החשדות היו הלבנת הון.

שי ניצן (צילום: יאיר שגיא)
שי ניצן(צילום: יאיר שגיא)

מעורבים נוספים שלגביהם הוחלט בחודש דצמבר האחרון הם השר לשעבר אליעזר (מודי) זנדברג, היועץ הפוליטי לשעבר של השר שטייניץ רמי טייב ויועץ התקשורת יצחק (צחי) ליבר. נגד זנדברג החשדות הן לקיחת שוחד, הלבנת הון, מרמה, הפרת אמונים ועבירות מס. נגד טייב החשדות הן תיווך לשוחד, ונגד ליבר החשדות הן הלבנת הון וסיוע לעבירות מס.

 

במרכז פרשת הצוללות עומדות שתי עסקאות בין ישראל לבין תאגיד הגרמני "טיסנקרופ", שעיקרן רכישת שלוש צוללות ורכישת ספינות טילים. חקירת המשטרה עסקה בחשדות שקצינים בכירים ועובדי ציבור דרשו ולקחו שוחד כדי לקדם את העסקאות בין התאגיד למדינת ישראל.

 

בנובמבר 2018 הודיעה המשטרה על סיום חקירתה בפרשה, ופרסמה את עמדתה כי נמצאו ראיות להעמדה לדין של שישה מהנחקרים: מפקד חיל הים לשעבר אלי מרום (צ'ייני), לשעבר קצין בכיר בחיל הים וסגן ראש המל"ל אבריאל בר יוסף, וכן שי ברוש, אליעזר זנדברג ודוד שרן על עבירות שוחד, מרמה והלבנת הון. את פרקליטו של נתניהו, עו"ד דוד שמרון, על עבירות מרמה והלבנת הון - שההערכה לגביו היא שתיק החקירה נגדו ייסגר. בנוסף המליצה המשטרה לסגור את התיק נגד יצחק מולכו, פרקליטו של נתניהו. במרץ 2019 ביקש עד המדינה מיקי גנור לשנות את גרסתו, וטען כי הכספים שהעביר לא היוו שוחד. בעקבות זאת הוא נעצר ונחקר באזהרה במשטרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
אבריאל בר יוסף
צילום: יריב כץ
מומלצים