שתף קטע נבחר

פורסמו המיקומים: כל הפרטים על "קלפיות הקורונה" המיוחדות

פתוחות שבע שעות, עם מחיצה שקופה, ציוד מגן וחיטוי - ואפשרות הגעה רק ברכב פרטי בלי מלווים. אתגר מבודדי הבית בשל וירוס הקורונה פוגש את הבחירות, איך זה יעבוד ואיפה ימוקמו 14 הקלפיות?

 

 
 
ועדת הבחירות המרכזית מתכוננת ליום הבחירות לכנסת, בפעם השלישית בשנה האחרונה. בבחירות, שיתקיימו מחרתיים (שני), 6,453,255 בעלי זכות הצבעה יוכלו לממש אותה ב-10,631 קלפיות ברחבי הארץ.

 

בחירות 2020: כל העדכונים במתחם הבחירות של ynet

 

הוועדה קבעה נהלים חדשים והוסיפה אמצעים כדי למנוע זיופים, לשפר את אמינות התוצאות, להעלות את אחוז ההצבעה (650 קווים בינעירוניים שבהם תתאפשר נסיעה בחינם לכל הציבור, בנוסף לכל קווי הרכבת), לצמצם את אי-הסדרים והעומסים בקלפיות ולהתמודד עם האתגר החדש – הצבעת מבודדי הבית בשל נגיף הקורונה

בחירות 2020 קלפי קלפיות מבודדים מבודדי בית קורונה אינפו אינפוגרפיקה ()

קלפי הצבעה אוהל בידוד  (צילום: AP)
קלפי למבודדי הקורונה בשוהם(צילום: AP)

בוועדה נערכו לאפשר לאנשים שאמורים לשהות בבידוד בית, בשל חזרתם ממדינות שבהן נרשמה התפרצות של נגיף הקורונה, לממש את זכותם הדמוקרטית להצביע בבחירות, מבלי שיסכנו את הציבור ואת עצמם בהדבקה אפשרית בנגיף.

 

המתווה שגובש כולל הקמה של 14 אוהלים בערים מרכזיות ברחבי הארץ, שבהם יוצבו קלפיות, שבהן מבודדי הבית יוכלו להצביע בין השעות 10:00 ל-17:00. האתרים יהיו מרוחקים ממתחמי ההצבעה הרגילים, כדי להפיג את חשש יתר האוכלוסייה מהגעה לקלפיות. האוהלים, שיוקמו בבוקר יום הבחירות, ימוקמו בחניונים פתוחים, ולא תת-קרקעיים, כדי שהמגיעים אליהם לא יצטרכו להשתמש במעליות.

 

מאחר שוועדת הבחירות המרכזית התקשתה לגייס עובדים לקלפיות הללו, חברי ועדת הקלפי ומזכירי הקלפי יושאלו ממד"א, ואמורים לעבור הכשרה מזורזת לצורך התפקיד.

 

בכל קלפי יהיה מזכיר, שני חברי ועדה (שביתר הקלפיות בארץ הם נציגי מפלגות), מאבטח ומדריך מטעם ועדת הבחירות המרכזית, שיסייע לצוות במקרה הצורך. בסך הכול צפויים לעבוד בקלפיות הללו כ-50 איש. שוטרים יסיירו בין הקלפיות ויוודאו כי ההצבעה מתנהלת כסדרה, בהתאם לנהלים המיוחדים שנקבעו עבור ההצבעה בהן.

קורונה בישראל ()
קורונה בישראל

צו משרד הבריאות למבודדי בית תוקן כך שיוכלו לצאת מביתם ביום הבחירות, אם אין להם תסמיני מחלה, ואך ורק לצורך ההצבעה. הם נדרשים לחבוש מסכות בדרכם, לנסוע ברכב פרטי ללא ליווי, ולהימנע ככל האפשר ממעבר דרך מרחבים ציבוריים, כמו מעליות, פארקים, תחנות רכבת, אוטובוס וכו', כדי לצמצם את החיכוך עם האוכלוסייה.

 

המצביעים שיגיעו לקלפי הייעודית ביום הבחירות, יידרשו לחתום על הצהרה כי הם מבקשים להצביע בקלפי זו מכיוון שהם שוהים בבידוד בית. הצבעה בקלפי רגילה או ניצול היציאה מהבית לצורך חניות ביניים, במקום הגעה ישירה למקום ההצבעה וחזרה מיידית לבידוד - תיחשב כעבירה פלילית.

 

האוהלים יכללו חציצה שקופה בין חברי ועדת הקלפי והמזכיר לבין המצביע, שתאפשר להם לצפות בו ללא חשש להדבקה. לבוחר תמתין בכניסה ערכת מיגון שתכלול מסכה, כפפות, ג'ל אלכוהולי ועט חד-פעמי וביציאה פח לפסולת זיהומית, שתושמד לאחר מכן. ההצבעה תתבצע במעטפות חיצוניות, למניעת הצבעה כפולה – גם בקלפי הרגילה, וגם במיוחדת.

 

ספירת הקולות תתבצע במתחם נפרד, כך שהמעטפות הללו לא יתערבבו באחרות, והיא תחל רק לאחר ספירת כל המעטפות הכפולות. גובש נוהל מיוחד להעברת ואיסוף החומרים מהקלפיות, באחריות מד"א, כדי למנוע אפשרות להדבקה מהציוד.

 

אזהרה מידיעות כוזבות

בוועדה מזהירים מאפשרות של הפצת פייק-ניוז הקשור לנגיף הקורונה, במטרה למנוע ממצביעים באזורים מסוימים להגיע לקלפיות, מסיבות פוליטיות. במרכז השליטה של הוועדה יישבו נציגים של משרד הבריאות, כדי שיוכלו להזים שמועות שקריות במהלך יום הבחירות. יו"ר הוועדה, ניל הנדל, אף יוכל להוציא צו להסרה של פרסומים שקריים ברשתות החברתיות.

 

הנדל אף פנה במכתב לכלי התקשורת, וביקש מהם לסייע במניעת פרסום מידע כוזב ביום הבחירות, במיוחד לגבי נגיף הקורונה. "אודה אם כלי התקשורת יירתמו למאמץ, וישימו דגש מיוחד על וידוא אמינותן של ידיעות בטרם פרסומן, ואף יימנעו מסיקור או דיווח על ידיעות שלא ניתן לוודא אמינותן והן בחזקת 'חדשות כזב', שכן ליום הבחירות, אין הזדמנות שנייה", כתב הנדל. "הבוחר משכלל את דעתו, בין היתר על סמך המידע שהוא מקבל מכלי התקשורת. ועדת הבחירות המרכזית עומדת לרשותכם בכל שאלה בנושאים השונים המגיעים לידיכם וקשורים לבחירות ומשרד הבריאות עומד לרשותכם בנושאים שבתחום אחריותו – והכל לשם בדיקת העובדות ומהימנותן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים