שתף קטע נבחר

"20 אלף שקל - והסרטן ייעלם": הוגש כתב אישום נגד ברלנד

ראש ישיבת "שובו בנים" הואשם בעושק וקבלת דבר במרמה, לאחר שהבטיח החלמה ממחלות קשות וחשוכות מרפא - במטרה להפיק מיליונים. למשפחת פעוט בן שנתיים שטבע בצימר ואושפז במצב קשה הוא הבטיח שבנם "יתעורר" אם יעבירו 20 אלף שקלים. עורך דינו: "נפרק את כל הטענות ונביא לקריסת התיק"

 

 

 

הרב אליעזר ברלנד (82), ראש ישיבת "שובו בנים", הואשם הבוקר (יום א') בבית המשפט המחוזי בירושלים בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועושק.

 

לפני דיון נוסף בהארכת מעצרו, הפגינו עשרות מחסידיו מחוץ לבית המשפט ושרו שירים. המשטרה נערכה עם כוחות מתוגברים. בדיון האריך השופט את מעצרו של ברלנד עד יום חמישי הקרוב. השופט גם התייחס להפגנה מחוץ לאולם של חסידי הרב ואיים להפסיק את הדיון: "אני מניח שהרעש שיש בחוץ קשור אליכם, אני לא אוכל לקיים דיון ככה. ככל שהדבר תלוי בכם תדאגו לכך, אחרת נגיע לדיון ואצטרך להפסיק אותו ולדחות אותו וכן הלאה".  

 

לעיון בכתב האישום המלא

 

מחוזי ירושלים: ערעור בעניינו של אליעזר ברלנד והמעורבים בפרשה של ניצול אזרחים ועבירות מס (צילום: שלו שלום)
הרב אליעזר ברלנד(צילום: שלו שלום)
 

 

כתב האישום הוגש לבית המשפט המחוזי על ידי פרקליטות מחוז ירושלים, ובגין עבירות רבות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עושק וניסיון עושק, וכן עבירה של נסיון לשידול חבלה חמורה. בכתב האישום, שכולל 16 פרשות שונות, נכתב שברלנד שימש כראש קהילת "שובו בנים" המונה אלפי מאמינים. הוא היווה עבור חברי קהילתו סמכות רבנית ורוחנית אשר יש לפעול על פי פסיקותיה והוראותיה.

 

סנגורו של ברלנד, עו"ד אביחי יהוסף, התייחס לכתב האישום: "היום הוגש כתב אישום בגין עבירות שאנחנו לא רואים אותן בכתב האישום, וביום חמישי נפרק את כל טענות כתב האישום. כל המטרה של מה שנעשה כאן היום היא להשאיר רב קשיש בן 82 במעצר. המדינה פיצלה באופן מלאכותי את החקירות וכתב האישום, והגישה לבית המשפט המחוזי כתב אישום שהיה צריך להגיש לבית משפט השלום. ביום חמישי נציג לבית המשפט את כל הדברים שאנחנו חושבים שיקריסו את כתב האישום".

 

על פי האישום, החל משנת 2014 ועד למעצרו בתיק זה בפברואר 2020, ניצל ברלנד - בעצמו ובאמצעות עוזריו אשר שימשו לפי כתב האישום כידו הארוכה - את מעמדו כרב מוכר ונערץ בקרב קהילתו ומעבר לה, ופעל באופן שיטתי להוציא סכומי כסף מאנשים אשר היו שרויים במצוקה ופנו אל הנאשם לעזרה ולהצלה.

 

במקרים המתוארים בכתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד ארז פדן, עו"ד עינת ברוכי-יריב ועו"ד צור חוטה מפרקליטות מחוז ירושלים, הנאשם בעצמו ובאמצעות עוזריו, יצר כלפי הפונים אליו, מצגי שווא שונים לפיהם, הוא בעל כוחות מיוחדים לגרום לכך כי יקבלו מרפא ומזור למצוקותיהם וזאת באמצעות תשלום סכומי כסף של אלפי שקלים לידיו. באחד המקרים הוא דרש שיועברו לידיו 20 אלף שקל, ואנשיו הבטיחו לבת לחולה בסרטן: "אם ישולם לו הסכום, בבית החולים יעשו צילום לאם והכול יהיה נקי".

 

 

 

 

 

 

ברלנד עשה כן, כשהוא יודע כי אין בכוחו לגרום לכך שהתוצאה המבוקשת תתרחש, ושאין אמת במצג כי התוצאה תתרחש. מצגי השווא הוצגו על ידי ברלנד ועוזריו באמירות והבטחות ישירות לפונים וכן באמצעות יצירת תודעה ותדמית כוזבת בדבר סגולותיו של ברלנד, ותוך שימוש בכסות של "פדיון נפש" וניצול מעמדו של הנאשם כסמכות רוחנית ודתית עבור מאמיניו.

 

מצגי השווא הללו הוצגו על ידי ברלנד לפונים אף במצבים קיצוניים כגון תחיית המתים, החלמה מלאה ממחלות קשות וחשוכות מרפא, החלמה ממצבים רפואיים קבועים (כגון נכות) ומצבים רפואיים קשים, וכן היחלצות ממצבי דחק כגון מאסר או איתור נעדרים. לעתים, במסגרת מצגי השווא, עשה ברלנד שימוש בהמלצות על תכשירים או כדורים לגביהם מסר פרטים כוזבים.

 

ערעור בעניינו של אליעזר ברלנד והמעורבים בפרשה של ניצול אזרחים ועבירות מס (צילום: שלו שלום)
ברלנד (עם פנים מוסתרות) בדיון קודם (צילום: שלו שלום)

 

 

 

 

 

מצגי השווא הוצגו על ידי הנאשם לאורך שנים, באופן מתוכנן, שיטתי וסידרתי, כמיזם מרמתי מתוך מניע של בצע כסף. בתקופה נושא האישום, ברלנד נקט במצגי שווא כאמור בעשרות רבות של מקרים, והפיק וניסה להפיק באמצעותם הכנסה כספית של מיליוני שקלים.

 

בכתב האישום צוין כי ברלנד "ניצל מצבי מצוקה של אנשים שהיו זקוקים לרפואת בן משפחה שלהם ודרש כספים תמורת פדיון נפש". ברלנד לא הסתפק בברכות לרפואה, אלא גם הבטיח לאסיר שנידון למאסר עולם בגין רצח כי עונשו יתקצר. לפי כתב האישום, השיחה נעשתה בזמן שברלנד נמלט מישראל כדי להימנע מהעמדתו לדין בין השנים 2013-16.

 

הוא שוחח בטלפון עם שמעון והבה אסיר שנידון למאסר עולם בגין רצח המאבטח יום-טוב דוויק ז"ל ברשת "חצי חינם" בשנת 2007 בחולון. ברלנד, כך נטען, מסר לוהבה כי עליו לשלם עשרת אלפים לזהבה בתו וכי באם ישולם הסכום הנ"ל הוא ישוחרר ממאסרו בתוך זמן קצר. כחלק ממצג השווא ברלנד אמר לוהבה: "אתה משתחרר", "אנחנו מבטלים את כל התלונות עליך", "אני נשבע לך שאנחנו שמים את המפכ"ל בבית הסוהר תוך 30 יום", ואף הציע לוהבה דרך להשגת הסכום הנדרש: "תלווה את זה מכמה חברה שם".

 

לפי הנטען, בשנת 2015 הוא הבטיח למשפחתו של פעוט בן שנתיים שטבע בצימר ואושפז במצב קשה כשהוא מחוסר הכרה כי אם הם יעבירו תשלום של 20 אלף שקלים הפעוט "יתעורר".

 

"לשבור להם את העצמות" 

בנוסף מואשם ברלנד בכך שקרא לחברי קהילתו לפגוע בבני זוג מהקהילה על רקע עמדתו כי התנהגותם מנוגדת לדיני תורה. ברלנד הקליט הודעה בקולו בה קרא לתת להם מכות ולשבור להם את העצמות. הנאשם הורה להשמיע הודעה זאת באחד מאמצעי התקשורת של קהילת "שובו בנים".

 

עו"ד ארז פדן, עו״ד עינת ברוכי יריב ועו״ד צור חוטה מפרקליטות מחוז ירושלים: "כתב האישום נגד אליעזר ברלנד מגולל פרשת מרמה ועושק חמורה במסגרתה ברלנד ניצל את מעמדו ואת מצוקותיהם של מאמיניו אשר פנו אליו לעזרה ולהצלה כדי להוציא מהם סכומי כסף גדולים באמצעות הבטחות כזב שונות. בגין מעשים אלה ייחסנו לו עשרות עבירות של קבלת דבר במרמה וניסיון קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עושק וניסיון עושק. בנוסף מואשם אליעזר ברלנד בכך שקרא לחברי קהילתו לתקוף ולשבור את ידיהם ורגליהם של בני זוג מקרב הקהילה אשר לשיטתו עברו על איסור תורני".

 

ברלנד, שנחשב במשך שנים לאחר המנהיגים הכריזמטיים בחסידות ברסלב, נעצר בחודש שעבר לאחר שנטען כי עשק עם כמה מחסידיו יותר מ-200 חולים. בחקירה עלה כי ברלנד וחסידיו פעלו תוך ניצול ציני ואכזרי של מאות אזרחים ובני משפחותיהם שהיו בשעתם הקשה ביותר, ודרשו מהם עשרות אלפי שקלים בעבור ברכות ומרפא.

 

הארגון שבראשו עמד ברלנד כונה על ידי המשטרה "כת-ארגון פשע". במסגרת החקירה נעצרו גם שבעה מחסידיו של ברלנד והחקירה בעניינם נמשכת. בנובמבר 2016 נגזרו על ברלנד 18 חודשי מאסר בגין הרשעתו בהסדר טיעון במעשים מגונים בשתי נשים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלו שלום
הרב אליעזר ברלנד
צילום: שלו שלום
מומלצים