שתף קטע נבחר

מה להביא לקלפי ואיפה מצביעים מבודדי הקורונה? המדריך לבוחר

ההודעה כבר נשלחה מזמן בדואר, ואלפי הקלפיות ברחבי הארץ נפתחו. התחבורה הציבורית הבינעירונית - בחינם לכולם. אילו תעודות קבילות לצורך הזיהוי, מי יכול להצביע בקלפי שאינו רשום בה ומה עושים המבודדים בגלל הקורונה? כל הפרטים לקראת ההצבעה

 

מצביעים בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג)
מצביע בקלפי. כל מה שצריך לדעת לקראת הבחירות(צילום: אוהד צויגנברג)

עם פתיחת הקלפיות, בשעה 07:00, החלו אזרחי ישראל לצאת מהבית ולהתייצב ב-10,631 קלפיות ברחבי הארץ, שם הם בוחרים את נציגיהם בכנסת ה-23. כל מה שצריך לדעת בדרך אל הקלפי, וגם מה עושים האנשים שבבידוד ביתי בגלל הקורונה?

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

לא יודעים איפה אתם מצביעים? לחצו כאן ובררו היכן תוכלו להצביע

 

ynet העביר הבוקר משדר מיוחד ממוקדי ההצבעה ברחבי הארץ. ב-19:00 בערב הצטרפו למשדר המרכזי ברגעי ההכרעה עם כל המדגמים, הפרשנויות, ועד לתוצאות האמת ותגובות המנצחים והמפסידים.

 

במרבית המקומות הקלפי תהיה פתוחה מהשעה 7:00 בבוקר ועד ל-22:00. ביישובים הקטנים שעות ההצבעה הן מהשעה 8:00 ועד לשעה 20:00. כך גם בבתי החולים ובבתי הסוהר והמעצר. כל מי שיגיע לקלפי לפני שעת הסגירה יוכל להצביע, גם אם לא הספיק עדיין להיכנס אל מעבר לפרגוד.

 

לטובת המצביעים, הנסיעה ברכבת ובכ-650 קווי אוטובוס בינעירוניים תהיה ללא תשלום. הזכאות להסעה לאילת וחזרה מאילת תתאפשר לאחר בדיקת זכאות ובכפוף לרישום מוקדם מול מרכזי המידע של אגד. לרשימה המלאה של קווי האוטובוס - לחצו כאן .

בחירות 2020 מצביעים מספרים אינפו אינפוגרפיקה ()

בחירות 2020 לוז לוח זמנים קלפיות ספירת קולות אינפו אינפוגרפיקה ()

בימים האחרונים נשלחו לבתי התושבים הודעות לבוחר שבהן מצוין היכן כל אזרח רשאי להצביע. לא ניתן להצביע בקלפי שאינה הקלפי אליה האזרח משויך. מי שלא קיבל את ההודעה לבוחר יכול לבדוק את מיקום הקלפי שלו באמצעות אתר האינטרנט של ועדת הבחירות המרכזית - בקישור הזה.

 

עם הגעתכם אל הקלפי תידרשו להזדהות באמצעות אחד מאמצעי הזיהוי הבאים, שנושא את תמונתכם: תעודת זהות, דרכון ישראלי בתוקף, רישיון נהיגה ישראלי בתוקף או תעודה צבאית אישית תקפה. אין צורך להציג את ההודעה לבוחר.

בחירות בכפר אחים (צילום: אסף קמר )
הודעה לבוחר, ארכיון. עוזרת לדעת איפה מצביעים, לא צריך להציג בקלפי(צילום: אסף קמר )

מאחורי הפרגוד בוחר המצביע בפתק הצבעה אחד בלבד, שעליו רשומים אות וכינוי הרשימה שבעדה החליט להצביע, ומכניס אותו למעטפת ההצבעה שקיבל. הבוחר רשאי להשתמש בפתק הצבעה לבן ריק שעליו יוכל לרשום, בעט כחול בלבד, את אות הרשימה או האות והכינוי של הרשימה שלה הוא מצביע. פתקים לבנים שלא רשום עליהם שום דבר נחשבים פתקים פסולים שאינם נספרים כלל, ולא באמת נחשבים כהצבעת מחאה.

 

מצביעים שמאושפזים בבית חולים, אסירים, חיילים ודיפלומטים בחו"ל יצביעו בקלפיות מיוחדות באמצעות מעטפות כפולות - קולותיהם ייספרו לאחר ספירת כלל הקולות.

אנשים שמוגבלים בניידות יכולים להצביע בקלפי נגישה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אנשים שמוגבלים בניידות יכולים להצביע בקלפי נגישה(צילום: רויטרס)

בוחרים שמוגבלים בניידות יוכלו להצביע בקלפיות שהגישה אליהן וסידורי ההצבעה בהן מותאמים עבורם. אם לא ניתן לראות את המוגבלות, הבוחר נדרש להצהיר בכתב כי הוא מוגבל בניידות. הצהרת שווא היא עבירה פלילית שדינה חצי שנת מאסר או קנס.

 

הקלפיות למבודדי הקורונה

שלשום פרסמה ועדת הבחירות המרכזית את מיקומי 14 הקלפיות שמיועדות עבור אלפי הישראלים שנמצאים בבידוד ביתי מחשש שנדבקו בנגיף הקורונה. במסגרת ההכנות יוקמו 14 אוהלים שבהם יוצבו קלפיות, וניתן יהיה להצביע בהן בין השעות 10:00 ל-17:00. מדובר באתרים שמרוחקים ממתחמי ההצבעה הרגילים כדי להפיג את החשש של שאר האוכלוסייה מהגעה לקלפי.

בחירות 2020 קלפי קלפיות מבודדים מבודדי בית קורונה אינפו אינפוגרפיקה ()

מכיוון שוועדת הבחירות המרכזית התקשתה לגייס עובדים לקלפיות הללו, חברי ועדת הקלפי ומזכירי הקלפי יושאלו ממד"א לאחר שיעברו הכשרה מזורזת לצורך התפקיד. בכל קלפי יהיה מזכיר, שני חברי ועדה, מאבטח ומדריך מטעם ועדת הבחירות המרכזית.

 

צו משרד הבריאות למבודדי הבית תוקן כך שהם יוכלו לצאת מביתם ביום הבחירות, אם אין להם תסמיני מחלה, ורק במטרה להצביע. הם נדרשים לחבוש מסכות בדרכם, לנסוע ברכב פרטי ללא ליווי ולהימנע ככל האפשר ממעבר דרך מרחבים ציבוריים.

 

 

המצביעים שיגיעו לקלפי הייעודית יידרשו לחתום על הצהרה שהם מבקשים להצביע בקלפי זו מכיוון שהם שוהים בבידוד בית. הצבעה בקלפי רגילה או ניצול היציאה מהבית לחניות ביניים במקום הגעה ישירה למקום ההצבעה – תיחשב כעבירה פלילית.

 

האוהלים עצמם יכללו חציצה שקופה בין חברי ועדת הקלפי והמזכיר לבין המצביע, שתאפשר להם לצפות בו ללא חשש להדבקה. לבוחר תמתין בכניסה ערכת מיגון שתכלול מסכה, כפפות, ג'ל אלכוהולי ועט חד-פעמי, ביציאה ימתין פח לפסולת זיהומית שתושמד לאחר מכן. ההצבעה תתבצע במעטפות חיצוניות למניעת הצבעה כפולה – גם בקלפי רגילה וגם בקלפי מיוחדת.

 

ספירת הקולות תתבצע במתחם נפרד, כך שהמעטפות הללו לא יתערבבו באחרות, והיא תחל רק לאחר ספירת כל המעטפות הכפולות. גובש נוהל מיוחד להעברת ואיסוף החומרים מהקלפיות, באחריות מד"א, כדי למנוע אפשרות להדבקה מהציוד.


פורסם לראשונה 01/03/2020 10:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
בדרך אל הקלפי
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים