שתף קטע נבחר

ילדי הגן בחרו ירוק

החשיבה הירוקה והמודעות לנזקים שכלי הפלסטיק גורמים לסביבה, הולידה יוזמות חברתיות למניעת השימוש בכלים חד פעמיים, כמו "יוזמת צהרון ירוק" בפרדס חנה-כרכור שבזכותה הופסק השימוש בכלים אלו בצהרוני גני הילדים ביישוב. ביום מעשים טובים שיתקיים ב-24 במרץ מתוכננות אריזות של מאות ערכות כלים רב פעמיים כחלק מאירוע ההתנדבות הגדול בישראל

בשיתוף עמותת רוח טובה

 

זה לא סוד שכלים חד פעמיים גורמים לנזקים בלתי הפיכים לסביבה ולכן בשנים האחרונות קיימת מגמה שקוראת להמעיט ככל האפשר ו/ או להימנע משימוש בהם. "יוזמת צהרון ירוק" של הורים מפרדס חנה-כרכור, שחברו יחדיו ופועלים בהתנדבות כבר שנה וחצי, נולדה במטרה לחולל שינוי בהתנהלות הסביבתית והחינוכית של צהרוני גני המועצה, סביב ארוחות הצהריים.

בשנת הלימודים 2018-2019, בכ-50 צהרוני גני מועצת פרדס חנה כרכור, השתמשו בכלים חד פעמיים, והובילו ואחסנו את המזון החם לפני אכילתו בכלי פלסטיק חד פעמיים. התוצאה: כחצי מיליון (!) פריטי פלסטיק בשימוש חד פעמי בכל שנה, שנזרקו לפח ונשארים לנצח באדמה ( )
בשנת הלימודים 2018-2019, בכ-50 צהרוני גני מועצת פרדס חנה כרכור, השתמשו בכלים חד פעמיים, והובילו ואחסנו את המזון החם לפני אכילתו בכלי פלסטיק חד פעמיים. התוצאה: כחצי מיליון (!) פריטי פלסטיק בשימוש חד פעמי בכל שנה, שנזרקו לפח ונשארים לנצח באדמה( )

תחילת דרכם הייתה בספטמבר 2018, כשבנם של מאיה ועופר רז, זוג הורים מכרכור, החל את דרכו בגן מועצה. הם נחשפו לכך שארוחות הצהריים בצהרוני גני המועצה הוגשו בכל יום בכלי פלסטיק חד פעמיים, הסכו"ם כלל כפית חד פעמית בלבד, ובנוסף, האוכל החם שונע בכל בוקר במכלי פלסטיק בהם היה נמצא שעות עד לצריכתו.

 

עוד סיפורים על מעשים טובים :

 

השימוש בכלי פלסטיק חד פעמיים בעייתי מכמה בחינות:

מבחינה אקולוגית - זיהום הסביבה על ידי שימוש יום יומי בכלי פלסטיק חד פעמי שאינו מתכלה. להלן נתונים ספציפיים לפרדס חנה-כרכור שהיו בשנת הלימודים תשע"ט: 47 צהרוני גני מועצה שסיפקו מסגרת לכ-1000 ילדים ברחבי היישוב. מבחינת פסולת למשל, מדובר בכ-500,000 פריטי פלסטיק בשימוש חד פעמי, מכל צהרוני הגנים ביישוב בשנה אחת בלבד.

 

מבחינה מוטורית - לא נוח לאכול ארוחת צהריים בשרית וחמה עם כפית חד פעמית בלבד.

 

עד השנה, בצהרוני גני המועצה אכלו ארוחת צהריים עם כפית חד פעמית בלבד! שימוש זה לא הקנה להם כישורי חיים תואמים לגילם (3-6 שנים) והמעיט ביכולות הילדים. מבחינה מוטורית כלי חד-פעמי קשה יותר לתפעול ולאחיזה. דבר שגרם לילדים להיות תלויים בצוות הצהרון באכילת המזון (צילום: מאיה גולדברג רז)
עד השנה, בצהרוני גני המועצה אכלו ארוחת צהריים עם כפית חד פעמית בלבד! שימוש זה לא הקנה להם כישורי חיים תואמים לגילם (3-6 שנים) והמעיט ביכולות הילדים. מבחינה מוטורית כלי חד-פעמי קשה יותר לתפעול ולאחיזה. דבר שגרם לילדים להיות תלויים בצוות הצהרון באכילת המזון(צילום: מאיה גולדברג רז)
 

מבחינה חינוכית - הילדים רואים שהם יכולים לאכול ולזרוק את הכל לפח, כל הזמן. בנוסף, בשעות פעילות הגן מועברים להם תכנים אקולוגיים, ובשעות הצהרון כל הערכים הולכים לפח, תרתי משמע. וכמובן מבחינה בריאותית – יש חשש שהאוכל החם ישפיע על הפלסטיק שעלול להפריש חומרים שונים לתוך המזון אותו צורכים הילדים.

 

מאיה העלתה את הנושא בפני אמהות נוספותב יישוב, שילדיהן לומדים בגנים שונים, ויחד הן חברו ופנו לראש מועצת פרדס חנה-כרכור, לראש מחלקת החינוך ולהנהלת חברת הצהרונים הפועלת בישוב. בהמשך הצטרפו מספר הורים נוספים מגנים שונים שרצו לקחת חלק פעיל למען שינוי.

 

המטרה העיקרית של ההורים הייתה לעבור לשימוש בצלחות רב פעמיות עם סט סכו"ם רב פעמי מלא (ולא רק כפית), ואריזת ושינוע האוכל במכלי נירוסטה, בארוחות הצהריים של צהרוני גני המועצה.

 

מובילות "יוזמת צהרון ירוק" בסיור ופגישה בקייטרינג הצהרונים, "מגש פרבר" בפתח תקווה
מובילות "יוזמת צהרון ירוק" בסיור ופגישה בקייטרינג הצהרונים, "מגש פרבר" בפתח תקווה
  

מובילות היוזמה השקיעו במשך חודשים רבים בבניית תוכנית מקיפה, יסודית, שמראה גם חסכון כלכלי, להצגה בפני מקבלי ההחלטות. הפעילות כללה בין היתר: איסוף נתונים – כמויות ועלויות של החלופות השונות לכלים חד פעמיים, מחקר על ההשפעות החינוכיות, הבריאותיות והסביבתיות של השימוש בכלים חד פעמיים בארוחות, באמצעות שיחות עם אנשי ונשות מקצוע מובילים בתחומי בריאות סביבתית, טיפול בפסולת, ניתוח מחזור חיים, ותעשיית הפלסטיק. הפעילות כללה גם ביצוע סקר כלל ארצי של יישובים שכבר ביצעו מעברים דומים לכלים רב פעמיים, והכנת מודל כלכלי מפורט שהראה חיסכון כספי גדול במעבר לכלים רב פעמיים ושטיפתם במדיח כלים.

 

כיום, שנת הלימודים 2019-2020, בצהרוני גני מועצת פרדס חנה-כרכור אוכלים עם סט סכו"ם מלא רב פעמי ובצלחת רב פעמית
כיום, שנת הלימודים 2019-2020, בצהרוני גני מועצת פרדס חנה-כרכור אוכלים עם סט סכו"ם מלא רב פעמי ובצלחת רב פעמית
 

הכל מתחיל בצלחת (שאיננה מפלסטיק)

מועצת פרדס חנה-כרכור אימצה את עיקרי היוזמה, ובשילוב עם חברת הצהרונים וחברת הקייטרינג, בתחילת שנת הלימודים תש"פ (ספטמבר 2019) הופסק לחלוטין השימוש בכלי פלסטיק חד פעמיים בצהרוני הגנים, במכלי האריזה ובכלי האוכל.

 

למרות ההצלחה, מובילות היוזמה ממשיכות בפעילותן: הן עוסקות בשכנוע המועצה לבצע במהרה פיילוט של שטיפת הכלים במדיחי כלים בגני הילדים, ממשיכות להיות בקשר ולנסות לעזור בפתרונות לאתגרים שעולים בעקבות הטמעת היוזמה, ועוזרות לאנשים מרחבי הארץ שפונים אליהן בבקשה לעזרה במקרים דומים. אף נוצר קשר עם מפעיל את הצהרונים של בתי הספר ביישובן, במטרה לשנות גם שם את השימוש בכלים חד פעמיים בארוחות הצהריים.

 

"הרגשנו שאנו חייבים לפעול מיד למען כל מי שאוכל בגנים בכלי פלסטיק חד פעמיים (ואוכל עם כפית בלבד), ילדים וסייעות, ולמען הפחתת הזיהום שנוצר ונשאר לתמיד, כך שבעקיפין כל התושבים סבלו מכך, גם אם אפילו לא היו מודעים לעניין", אמרה מאיה רז, ממובילות היוזמה. "שמחנו שפעילותינו נשאה פרי, ואנו עדיין פועלות בנושא בהתנדבות למען הילדים והסייעות. כל אחת מאיתנו ממשיכה להתנדב בנוסף גם בפעילויות שונות נוספות שקשורות לקהילה ו/או לפעילות אקולוגית".

 

לפרטים נוספים על היוזמה ניתן להיכנס לעמוד הפייסבוק של יוזמת צהרון ירוק.

 

כיום, שנת הלימודים 2019-2020, האוכל מובל ונמצא במכלים מנירוסטה. אלו אינם משחררים חומרים למזון המאוחסן בהם (צילום: נעמה אביטל)
כיום, שנת הלימודים 2019-2020, האוכל מובל ונמצא במכלים מנירוסטה. אלו אינם משחררים חומרים למזון המאוחסן בהם(צילום: נעמה אביטל)
 

בעמותת רוח טובה, המארגנת את "יום מעשים טובים" בחרו גם לשים דגש על שמירה על איכות הסביבה בגני הילדים, ובמסגרת אירוע ההתנדבות הגדול בישראל שיתקיים בו זמנית ב-5 מוקדים ברחבי הארץ מתוכננים בין היתר פסי התנדבות של אריזות מאות ערכות של כלים רב פעמיים שיחולקו לצהרונים של גני ילדים. אירוע ההתנדבות יתקיים באשקלון, קריית מוצקין, גבעתיים, טמרה ומקוה ישראל (פעילות התנדבותית של כפרי הנוער והפנימיות). ניתן להירשם לאירוע ההתנדבות הגדול בישראל כאן.

  

ב-24 במרץ יתקיים יום מעשים טובים - יום שיא לעשיית טוב שנתית. תושבי ישראל ייצאו לעשות טוב מצפון ועד דרום בשלל פעילויות למען הקהילה והסביבה. רוצים להשתתף? הכנסו עכשיו ומצאו בקליק אחד את הדרך שלכם לעשות טוב. יום מעשים טובים מנוהל על ידי עמותת רוח טובה מקבוצת אריסון, המציעה מגוון דרכים לעשות טוב ולהתנדב כל השנה

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיה גולדברג רז
בוחרים בירוק
צילום: מאיה גולדברג רז
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים