שתף קטע נבחר

חיטוי ידיים, כפפות והזדהות בלי מסכה. כך יצביעו בקלפיות לאזרחים בבידוד

אנשי מד"א הסבירו בקלפי לאזרחים השוהים בבידוד ביתי כיצד תתנהל ההצבעה ב-16 הקלפיות הייעודיות. את המצביעים יפגוש פרמדיק ממוגן מכף רגל ועד ראש. כל בוחר יחטא את ידיו ויקבל ערכה עם כפפות ומעטפה. משרד הבריאות פרסם את מפת הקורונה בישראל

במד"א ובוועדת הבחירות המרכזית נערכים לאפשר ליותר מ-5,000 אזרחים שנתונים בבידוד ביתי בעקבות נגיף הקורונה לממש את זכותם ולהצביע ב-16 קלפיות ייעודיות. בירושלים ובתל אביב ישנן שתי קלפיות צמודות במטרה למנוע עומס.

 

אחר הצהריים (יום א') קיים מד"א תדרוך שבו הציג את אופן הפעלת הקלפיות הללו. פרמדיק מכוסה מכף רגל ועד ראש וממוגן במסכה ובכיסוי עיניים יפגוש את המצביעים. כל בוחר יתבקש לחטא את ידיו ואז יקבל ערכה ובה כפפות ומעטפה. הפרמדיק יבקש תעודת זהות ועשוי לבקש להסיר את מסכת המגן לזמן קצר כדי לאמת את זהות הבוחרים.

 

משרד הבריאות פרסם מפה של התפשטות נגיף הקורונה בישראל. לצפייה במפה לחצו כאן .

 

 
מתחם הקלפיות המבודד לחולי הקורונה בת
מזדהים בפני חבר ועדת הקלפי (צילום: מוטי קמחי )
מתחם הקלפיות המבודד לחולי הקורונה בת
מתחם הקלפיות המבודד בת"א(צילום: מוטי קמחי )
אלו שלבי ההצבעה בקלפיות הייעודיות
האזרח מזדהה בפני חבר הוועדה הממוגן
הפרמדיק מזהה ויכול לבקש מהבוחרים להסיר את המסכה
לאחר שהזדהה, מקבל הבוחר כפפות ומסכה
הבוחר מחטא את ידיו עם אלכוהול ולובש כפפות
חבר ועדת הקלפי (פרמדיק מד"א) מעניק לבוחר את ערכת ההצבעה לבוחר שכוללת תצהיר, דף הנחיות ומעטפה כפולה חתומה באמצעות שני מזכירים
הבוחר נכנס לאוהל ההצבעה ומשלשל את המעטפה לקלפי
בחירות 2020 קלפי קלפיות מבודדים מבודדי בית קורונה אינפו אינפוגרפיקה ()

מתחם הקלפיות המבודד לחולי הקורונה בת
(צילום: מוטי קמחי )

במשרד הבריאות הבהירו כי בשל הסיכון הגבוה, 15 המטופלים הנמצאים בבידוד במרכז הרפואי שיבא בתל השומר לא יוכלו להצביע. גם מי ששב מיפן ותוצאות בדיקותיהם שליליות לא יוכלו להצביע מחשש להדבקה, וכך גם האנשים שאושר כי נדבקו בנגיף. המשנה למנהל המרכז הרפואי שיבא, פרופ' ארנון אפק, הסביר הבוקר כי זכות ההצבעה חשובה אבל במקרה של 15 המבודדים מדובר בסיכון שלא ניתן לקחת על חשבון אזרחים אחרים בישראל ויש לשמור על שלום הציבור.

 

את הקלפיות הייעודיות ילוו פרמדיקים של מד"א שיהיו במיגון מלא ויפעלו לפי הנחיות משרד הבריאות, בכדי לא לסכן את הצוות באותה הקלפי וגם את המצביעים האחרים. מנכ"ל מד"א אלי בין אמר בתדרוך בקלפי בתל אביב כי אין צורך בבהלה: "צריך לזכור שהם לא חולים ואין סכנה להדבקה. הם אנשים שנמצאים בבידוד תחת הנחיות משרד הבריאות ולכן הם נקטו אמצעים מיוחדים כדי להבטיח את שלומם של כלל המצביעים". הוא הוסיף: "הקלפי תאויש על-ידי צוותי מד"א שעברו תדרוכים בנושא התמגנות, מכירים את נגיף הקורונה, בקיאים בתהליכים ויודעים להיזהר ולהישמר".

 

 

 

ברחבי הארץ הוצבו כאמור 16 קלפיות המיועדות לאנשים השוהים בבידוד. יוסי תורן, המנהל הלוגיסטי של ועדת הבחירות, הסביר: "הספירה תתבצע במסגרת ספירת המעטפות הכפולות, כפי שסופרים את קולות החיילים". לדבריו, מד"א יהיה אמון על תפעול הקלפיות: "הפעלת הקלפי תתבצע באמצעות צוותים רפואיים של מד"א. עד לפני שבוע זה היה בגדר רעיון. הקלפיות בשני אוהלים מבודדים וצמודים ימוקמו ב-14 אתרים, מצפת עד אילת. הקלפי תאפשר למבודד בית להגיע לקלפי ולממש את זכות הבחירה".

משה בר סימן טוב (צילום: מוטי קמחי )
"לא צריך לחשוש". מנכ"ל משרד הבריאות (צילום: מוטי קמחי )

מוקדם יותר קרא מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב לציבור לצאת להצביע ולממש את זכותו הדמוקרטית בבחירות. הוא הדגיש כי למרות החשש מהתפשטות נגיף הקורונה, המצב בשליטה, ומספר החולים בישראל מצומצם מאוד ואין הדבקות מקומיות. לדבריו, "כל האנשים שנדבקו בקורונה - אנחנו יודעים מאיפה הם נדבקו וזה חשוב, כי זה אומר שבטוח ללכת להצביע. אל תהססו, זאת החובה שלכם וזאת הזכות שלכם, לכו להצביע".

 

בר סימן טוב אף התייחס לאלפי הישראלים שנמצאים בבידוד בשל חשש שנדבקו בנגיף, 5,630 בני אדם בסך הכול, והדגיש כי במשרד ערוכים לכל תרחיש ומבצעים התאמות נדרשות: "אם אתם בבידוד בית, יש לכם 16 קלפיות ייעודיות שהכינה עבורכם ועדת הבחירות המרכזית עם הנחיות איך מצביעים שם. לכל השאר אני אומר - לכו להצביע, הכל בטוח, לא צריך לחשוש ואנחנו נהיה לאורך כל היום כדי לתת תשובות ופתרונות מהירים כמה שיותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
כך תתבצע ההצבעה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים