שתף קטע נבחר

בן גביר: לא אפרוש מהתמודדות בבחירות

חרף הלחצים הכבדים מצד ראש הממשלה, הודיע יו"ר עוצמה יהודית שיתמודד בבחירות: "אנחנו מדברים אידיאולוגית, בליכוד לא מבינים מה זה". הוא הוסיף: "יש קמפיין הפחדה, יוציאו הודעות מזויפות שפרשנו, אבל אנחנו כאן כדי להישאר"

 

 

 

יו"ר עוצמה יהודית, איתמר בן גביר, הודיע היום (ראשון) כי מפלגתו תרוץ בבחירות לכנסת ה-23 חרף התנגדות ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד. בן גביר טען כי יועציו המליצו לו לפרוש, אך הליכוד לא הסכים בתמורה "אפילו להצהיר על מדיניות ימנית". ynet העביר את ההצהרה בשידור חי.

איתמר בן גביר (צילום: אלכס גמבורג )
"אנחנו היחידים שמייצגים את האמת". איתמר בן גביר(צילום: אלכס גמבורג )

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2020 במקום אחד – מתחם הבחירות של ynet

 

בן גביר פתח את דבריו: "הערב הזה באתי לנאום נאום ניצחון - ניצחון הדרך על העסקנות, ניצחון הערכים והאמת על השקר. זה לא סוד שניהלנו משא ומתן עם כל מפלגות הימין. ישבתי עם נציג הליכוד וביקשתי ממנו משהו אידיאולוגי - לא כל מיני הבטחות על הקרח. אנחנו מדברים בשפה אידיאולוגית, הם לא מבינים מה זה".

 

"הם לא הסכימו לשנות את הוועדה למינוי שופטים, להפסיק עם הפרוטקשן לחמאס, להסכים שנהיה בעלי הבית של המקום הקדוש ביותר (הר הבית, ע"א)", טען בן גביר. "כמובן, הם גם לא הסכימו להצהיר שלא תהיה מדינה פלסטינית. יש לנו אמירה לכל הפוליטיקאים שטוענים שהם ימין - אני מייצג דרך".

 

"היועצים הקרובים שלי המליצו לי לפרוש", אמר. "אמרו לי שאהיה הגיבור של הימין. אבל זה ימין בדיבורים, לא במעשים. בפעם הקודמת קיבלנו 2.5 מנדטים כשכולם הלכו לנו על הראש והיינו עם תקציב אפסי. אנחנו באנו לפוליטיקה כדי לשנות ולהציב אלטרנטיבה".

 רה
"יציע לכחול לבן ממשלת אחדות". נתניהו(צילום: דנה קופל )

"בלי עוצמה יהודית לא תהיה ממשלה ימנית", הוסיף. "אפילו להצהיר על מדיניות ימנית הם לא מסוגלים. אתם יכולים לדמיין מה יהיה בממשלה הבאה אם לא נהיה שם. הבטחנו לכל אורך הדרך, מילה שלנו זו מילה. גם בימין וגם בליכוד יוציאו מחר הודעות מזויפות שפרשנו. יש קמפיין הפחדה - אם תצביעו לבן גביר, יעלה אחמד טיבי. אבל אין תרחיש כזה, יש תרחישים אחרים: אם לא נהיה בפנים, נפתלי בנט יחבור לגנץ, או שנתניהו יציע להם ממשלת אחדות".

 

בן גביר הוסיף כי הרב דב ליאור הנחה אותו לרוץ מכיוון ש"אנחנו היחידים שמייצגים את האמת, שיוצאים נגד מדינה פלסטינית, נגד פרוטקשן לחמאס ולא רק מדברים על ימין אלא גם עושים". הוא טען: "עוצמה יהודית תהיה בפנים ותהיה ממשלה ימנית".

מאי גולן (צילום: מוטי מקחי)
יכלה לייצג את עוצמה יהודית בכנסת. מאי גולן(צילום: מוטי מקחי)

מוקדם יותר היום טען בן גביר כי נתניהו חזר בו מסיכומים שהושגו במהלך הלילה בין הליכוד לעוצמה יהודית. במסגרת הסיכומים, טען בן גביר, עוצמה יהודית הייתה אמורה לפרוש מהתמודדות בבחירות בתמורה לשורת הבטחות - בהן פרישת חברת הכנסת מאי גולן מסיעת הליכוד בכנסת הבאה, כדי שתכהן כחברת כנסת מטעם עוצמה יהודית.

 

לפי בן גביר, במסגרת ההסכם שנדחה בסופו של דבר, הסכימו המפלגות גם על פינוי המאחז הפלסטיני חאן אל אחמר בתוך שישה שבועות, וגם על הורדת אחוז החסימה בבחירות הבאות. כמו כן, הליכוד הבטיח לפעול לביטול סעיף 7 א' לחוק יסוד הכנסת - הסעיף שהביא לפסילת התמודדותם בבחירות של נציגי עוצמה יהודית מיכאל בן ארי, ברוך מרזל ובנצי גופשטיין.

מפלגת עוצמה יהודית (צילום: אבי מועלם)
מרזל, גופשטיין, בן ארי ובן גביר. האחרון רצה לבטל את הסעיף שבגינו נפסלו האחרים(צילום: אבי מועלם)

מפלגת עוצמה יהודית נחשבת לסמן הימני הקיצוני ביותר במפה הפוליטית בישראל. בשתי מערכות הבחירות האחרונות פסל בג"ץ להתמודדות שלושה מבכיריה: מיכאל בן ארי נפסל לקראת הבחירות לכנסת ה-21 שנערכו באפריל 2019, וברוך מרזל ובנצי גופשטיין נפסלו לקראת הבחירות לכנסת ה-22 שנערכו בספטמבר אותה שנה.

 

בבחירות מועד א' התמודדה עוצמה יהודית ביחד עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי, כשמפלגת "הימין החדש" של נפתלי בנט ואיילת שקד התמודדה לבדה ולא עברה את אחוז החסימה. רשימת הימין המאוחדת קיבלה חמישה מנדטים. בבחירות בספטמבר התמודדה עוצמה יהודית לבדה והשיגה 84 אלף קולות, שלא אפשרו לה לעבור את אחוז החסימה. בבחירות הנוכחיות מתמודדת המפלגה לבדה, חרף מאמציו של נתניהו לצרפה לרשימת "ימינה" בראשות בנט.

 

בשבועות האחרונים ניהלו בכירים בליכוד מגעים ממושכים עם עוצמה יהודית כדי להביא לפרישת המפלגה מהבחירות לכנסת ה-23. חלק מהמגעים נוהלו על-ידי מקורבו של ראש הממשלה, נתן אשל, וחלקם על-ידי יו"ר סיעת הליכוד בכנסת חבר הכנסת מיקי זוהר. בשבוע שעבר הציב בן גביר לנתניהו שישה תנאים שתמורתם יסכים לפרוש מהמרוץ, אך אלה סורבו. יש לציין כי בסקרי המנדטים השונים שפורסמו לאורך מערכת הבחירות, עוצמה יהודית לא עברה את אחוז החסימה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס גמבורג
סירב לפרוש מהמרוץ. בן גביר
צילום: אלכס גמבורג
מומלצים