שתף קטע נבחר

דפיקה על דלתות, "ישיבת חירום" ויצחק רבין: המאמץ האחרון של המפלגות

לחץ וחשש בכחול לבן, במקביל לאופטימיות זהירה בליכוד: רגע לפני סגירת הקלפיות מנסים בכל המפלגות להגיע לקו הסיום עם תוצאה מיטבית. גנץ סייר בדיזנגוף סנטר, נתניהו קבל על "אחוזי הצבעה נמוכים" בכמה מהמעוזים ובעבודה-גשר-מרצ "גייסו" ברגע האחרון את ראש הממשלה המנוח. משדר מיוחד

אחוזי ההצבעה בבחירות לכנסת ה-23 גבוהים מאשר בפעמיים הקודמות, אולם בכל המפלגות עושים מאמץ אחרון כדי להגדיל את מספר המנדטים: שעות בודדות לפני סגירת הקלפיות ברחבי הארץ, פועלים בכל המטות להמרצת בוחרים פוטנציאליים. נכון לשעה 20:00 עמד שיעור ההצבעה על 65.6% מכלל הבוחרים - הגבוה ביותר לשעה זו מאז 1999. בכחול לבן הלחץ והחשש ניכרים היטב, ואילו בליכוד ישנה אופטימיות זהירה - במיוחד בהשוואה לבחירות הקודמות. 

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

בחירות 2020 רגע ההכרעה בנימין נתניהו בני גנץ ()

 


 

הליכוד

בליכוד סימנו ערים אסטרגיות להעלאת אחוז ההצבעה ועיקר המאמצים מופנות אליהן. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלא ויתר גם הפעם על "קמפיין געוואלד", ביקר בירושלים, חדרה, נתניה, רמלה, פתח תקווה ובת ים. בפתח תקווה דפק נתניהו על דלתות של מצביעי ליכוד, והעביר שידורים חיים על מנת לשכנע ליכודניקים לצאת.

מאמץ אחרון של בנימין נתניהו לשכנע את הציבור לצאת להצביע ()
מאמץ אחרון בליכוד

 

 
אינפו גרפיקה אחוזי הצבעה אחוזים לפי שנים בחירות 2020 מרץ הצבעות לפי שעה ()

בבת ים, שידועה כעיר ליכוד ורשמה נתוני הצבעה נמוכים יחסית (52%) בספטמבר האחרון, סייר נתניהו במוקדים שונים וניסה להמריץ את המצביעים על מנת להגדיל אחוזי תמיכה. לאורך כל היום נתניהו הפיץ סרטונים ברשת וגם פרסם מספר טלפון של הסעת מצביעים לקלפיות.

 

לקראת ערב הודיעו בליכוד כי אחוזי ההצבעה ביהודה ושומרון נמוכים, ולכן הבהיר נתניהו כי יבקר לצורך המרצת מצביעים גם במעלה אדומים. במקביל נתניהו צייץ: "דיווח חירום: אחוזי הצבעה נמוכים ביו"ש, אילת, טבריה, נתיבות, מגדל העמק, קריית גת, קריית אתא. ליכודניקים צאו להצביע, זה בידיים שלכם!".

 

כחול לבן

אווירת חירום בכחול לבן לקראת סגירת הקלפיות: בעקבות אחוזי ההצבעה הנמוכים שנרשמו לטענת המפלגה בערי המיקוד שלה, קיימו חברי ההנהגה שיחת "קוקפיט" טלפוניית שהובילה לכמה הנחיות דחופות ולשינוי הלו"ז של הבכירים. היו"ר ח"כ בני גנץ סייר בערים האסטרטגיות של המפלגה - חיפה, תל אביב וערי השרון.

מאמץ אחרון של כחול לבן
ח"כ גנץ בדיזנגוף סנטר(צילום: אלעד גוטמן)

במהלך הערב כונסה פגישת חירום של גנץ, יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי, שבה חולקו שוב תחומי האחריות והוחלט לתמרץ את הערים החלשות יותר. לפיד יצא למטה המפלגה, כינס פעילים מרכזיים והסביר כי יש להגדיל משמעותית את המאמצים בתל אביב והסביבה.

 

לפיד שחרר גם לאורך היום מסרים לתושבי חיפה: "חיפאים, השתגעתם? צאו מיד להצביע". גנץ הגיע לדיזנגוף סנטר בתל אביב, ערך שיחות המרצה והודיע כי יישאר בעיר לצורך העלאת אחוזי ההצבעה עד סגירת הקלפיות. "יש תחושת לחץ", אמרו בכחול לבן. "נתניהו לא מגיע ל-61 אבל המצביעים שלו יוצאים להצביע". בכחול לבן אף דיברו על פער גדול מאוד לטובת הליכוד במדגם של אחד הערוצים, אולם במקביל גנץ מיתן אחר כך את החששות במפלגה וצייץ: "החלה התעוררות בערי המיקוד של כחול לבן.

בבחירות האחרונות הצביעו בשעתיים האחרונות מאות אלפי אנשים. זה המון! צאו להצביע".

 

הרשימה המשותפת

חברי הכנסת של הרשימה המשותפת ופעילי המפלגה המאוחדת מסתובבים לאורך כל היום ברחובות היישובים הערביים וקוראים לתושבים להצביע בעדה.

 

איימן עודה לקראת סגירת הקלפיות ()
יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ עודה עם אחד מילדיו

מאמץ אחרון של מפלגת הרשימה המשותפת לקראת סגירת הקלפיות ()
ח"כ טיבי עם ראש העיר טייבה שועאע מנצור מסארוה

יו"ר הרשימה, ח"כ איימן עודה, אמר: "אל תהססו, תמשיכו להצביע עד לדקה האחרונה. רוצים להגיע לכמה שיותר. בזכותכם אנחנו נרים את המשותפת וזה המון יעזור למאבק שלנו בכנסת".

 

ח"כ אחמד טיבי פנה לתושבי היישובים שבהם נרשם אחוז הצבעה נמוך: "תושבי באקה ותושבי ג'ת, חשוב מאוד שתצאו לקלפיות. אנחנו רוצים לעבור את כולם כדי שנוביל לחסום את גוש הימין. תמיד הייתם עם אחוז הצבעה מאוד גבוה, אבל היום זה אחרת".

 

העבודה-גשר-מרצ

ראשי המפלגה המשותפת, חברי הכנסת עמיר פרץ, אורלי לוי-אבקסיס וניצן הורוביץ, הסתובבו לאורך כל היום במעוזי המפלגה וניסו לשכנע עוברים ושבים להצביע בעד העבודה-גשר-מרצ.

 

מאמץ אחרון של מפלגת העבודה-גשר-מרצ לקראת סגירת הקלפיות ()
רבין במאמץ האחרון של העבודה-גשר-מרצ

 

לקראת שעת ערב, כשדווח שמצבה של המפלגה אינו מעודד, הופצו ברשתות החברתיות תמונות של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין אומר: "תשמרו על מחנה השלום" עם פתק אמת של העבודה-גשר-מרצ. כמו כן הוציאה המפלגה עשרות פעילים ומתנדבים לרחובות הערים המרכזיות עם מגפונים כדי להמריץ את הבוחרים לצאת ולהצביע.

 

ש"ס

אם הבוקר עוד חלמו בש"ס על מנדט עשירי, הרי שלקראת ערב היו בוודאי חותמים במפלגה על שחזור ההישג מספטמבר 2019 - תשעה מנדטים.

 

 

יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי פרסם אחר הצהריים "פוסט געוואלד" משלו בפייסבוק, שבו טען כי מהנתונים שבידיו הליכוד מתחזק מאוד על חשבון מפלגתו ו"ישנה נהירה גדולה לכיוונו".

 

דרעי פנה "לכל מי שהשבת והמסורת חשובים לו ורוצה להמשיך את מפעל חייו של מרן הרב עובדיה יוסף", קרא להם להצביע רק ש"ס והבטיח כי כך יקבלו "גם את ביבי כראש ממשלה וגם שמירה על המסורת והמדינה יהודית". לצד הטסקט הופיעה תמונה גדולה של דרעי יחד עם נתניהו.

 

יהדות התורה

שיעור ההצבעה הגבוה הוא תעודת כבוד לאזרחי ישראל, אבל מבחינת יהדות התורה מסתמן כי מדובר בסיבה לדאגה.

 

 

ח"כ משה גפני, מספר 2 במפלגה, הגיע בשעת ערב למטה המרכזי של המפלגה בבני ברק וביקש גם הוא לעורר את הפעילים והמצביעים. "המערכת משום מה רדומה", אמר גפני, "האדישות הזאת בציבור שלנו תעלה לנו הלילה ביוקר. אני מבקש מכם: צאו להצביע! בנפשנו הדבר. זה כבר לא סיסמה, זה יהדות או כלום חלילה!".

 

ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לשפר עמדות מול הליכוד. ח"כ איילת שקד, מספר 2 במפלגה, עברה בבניינים בפתח תקווה והוציאה אנשים להצביע. במקביל, יו"ר המפלגה ושר הביטחון נפתלי בנט שלח הודעה מוקלטת ממרכז הטלפונים של ימינה: "הליכוד על 37 מנדטים, נתניהו הוא ראש הממשלה הבא - צאו לחזק את ימינה".

אילת שקד עוברת בבניינים בפתח תקווה, ומבקשת מאנשים להצביע (צילום: אהוד אמיתון, TPS)
ח"כ שקד בפתח תקווה(צילום: אהוד אמיתון, TPS)

 

בנט אמר עוד בהקלטה: "כל קול טב הולך גם לנתניהו אבל מוודא שנתניהו יוכל להשאיר אותנו בביטחון ובמשפטים, שנהיה השותף הגדול. אחרת הוא ייאלץ לקחת לצדו את בוגי לשר ביטחון ואת לפיד לשר משפטים. עכשיו שאלת הבחירות היא מי היא יהיה השותף לצד נתניהו? מי יהיה השותף הגדול? לפיד, גנץ ובוגי או בנט ושקד? לכן אני מבקש: כל הימנים שרוצים את נתניהו ראש ממשלה ואותנו לצידו - להצביע טב, להצביע טב".

 

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' דפק על דלתות של תושבי נתניה, ושר החינוך רפי פרץ ביקר בקלפי בלוד: "כל אחד ששם את הקול שלו לימינה, עכשיו מכניס את שרה ב"ק לכנסת", אמר השר פרץ.

 

ישראל ביתנו

בישראל ביתנו ריכזו את המאמצים מלבד במוקד הטלפונים שנועד להוציא את ציבור המצביעים מהבית, גם בערים השונות: במודיעין, בת ים ותל אביב, שם ערך יו"ר המפלגה ח"כ אביגדור ליברמן סיורים ושיחות המרצה.

 

לאורך היום ביקר ליברמן גם במטה המפלגה במודיעין ועקב אחר מצב התומכים והגעתם לקלפי. לאורך היום הופצו סרטונים והודעות במדיה החברתית לציבור הכללי ולציבור דוברי הרוסית תחת המסר "לכו להצביע".

 

עוצמה יהודית

לדברי אנשי עוצמה יהודית, החל משעות הבוקר סבלה המפלגה משלל ניסיונות זיוף שמטרתם הייתה לפגוע בה. בין היתר הופצו סמסים שבהם נטען כי עוצמה יהודית פרשה מהמרוץ וכי תומכי המפלגה מתבקשים להצביע לליכוד.

איתמר בן גביר (צילום: יהונתן ולצר, TPS)
יו"ר עוצמה יהודית בן גביר(צילום: יהונתן ולצר, TPS)

יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר סייר במהלך היום בין קלפיות, והיה עסוק בין היתר בהגשת עתירות דחופות לוועדת הבחירות המרכזית נגד שלל הזיופים שמהם סבלה המפלגה. כך למשל, באחת הקלפיות באשדוד הודיעו למזכיר ועדת קלפי כי עוצמה יהודית פרשה. המזכיר הוציא בעצמו את פתקי המפלגה ומחק את שמה מהפלקט שעליו מופיעים שמות כל המפלגות. רק לאחר התערבות של בן גביר, חזרו פתקי עוצמה יהודית לקלפי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים