שתף קטע נבחר

התוצאות נספרות באיטיות רבה, רק אחה"צ יגיעו ליותר מ-90%

ועדת הבחירות המרכזית מפעילה אמצעי בקרה במטרה לאתר תוצאות חריגות. לאחר שיתקבלו תוצאות הקלפיות הרגילות תחל ספירת המעטפות הכפולות. ומתי ייספרו קלפיות הקורונה?

הציבור מצביע בבחירות 2020 (צילום: EPA)
התוצאות נספרות באיטיות. ההצבעה לכנסת -23(צילום: EPA)

תוצאות הבחירות לכנסת ה-23 נספרות באיטיות רבה. ההסבר לכך הוא שוועדת הבחירות המרכזית הוסיפה אמצעי בקרה במטרה לדייק את התוצאות בטרם פרסומן ולהעלות חשד לאי-סדרים. רק היום (ג') בשעות אחר הצהריים או הערב יהיו תוצאות של הקלפיות הרגילות ללא המעטפות הכפולות -כ-94% מהתוצאות.

 

התוצאות המלאות יפורסמו לכל המוקדם מחר בערב או ביום חמישי. לפי ההערכה, 4,579,931 בוחרים מימשו את זכותם והצביעו. 

 


 

מוועדת הבחירות המרכזית נמסר בסביבות השעה 07:00 בבוקר כי "כל הקולות נספרו וכרגע אנחנו נמצאים בהליכי בדיקה ובקרה, בהם בדיקות סטיסטיות ואנומליות". בהודעת הוועדה צוין: "מטרות ההליכים הללו הן להדק את הבקרה על תוצאות הבחירות ואמינותן, ולפרסם את התוצאות המדויקות והאמינות ביותר. הפרסום יהיה רק בתום התהליך, בשעות אחר הצהריים המאוחרות".

ועדת הבחירות בזמן תוצאות המדגמים (צילום: שלו שלום)
"כל הקולות נספרו, התוצאות - אחר הצהריים"(צילום: שלו שלום)

ועדת הבחירות עושה שימוש במערכת ממוחשבת שמתריעה על תוצאות חריגות, כגון אחוזי הצבעה גבוהים באופן מחשיד, תוצאות במספרים עגולים וקלפיות שהתוצאות בהן שונות מאוד מקלפיות באותו אזור.

 

לאחר ספירת הקלפיות הרגילות תחל ספירת המעטפות הכפולות, שאינן מקלפיות הקורונה (קולות החיילים, מוגבלי התנועה, הדיפלומטים, האסירים והמאושפזים), שצפויה להסתיים מחר בערב או בלילה שבין רביעי לחמישי. ורק לאחר מכן תחל ספירת הקולות של קלפיות הקורונה.

בחירות 2020 מצביעים קלפי קלפיות קורונה נתניה (צילום: MCT)
מצביעים בבידוד. קלפי בנתניה(צילום: MCT)

קלפי למבודדי הקורונה בחולון ()
קלפי למבודדי הקורונה בחולון

קלפי למבודדי הקורונה בירושלים (צילום: גיל יוחנן)
קלפי למבודדי הקורונה בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

 

קלפיות הקורונה: "איש לא הסכים לפרק ציוד"

4,076 בוחרים השוהים בבידוד ביתי מחשש שנדבקו בנגיף הקורונה מימשו את זכותם והצביעו ב-16 הקלפיות המיוחדות והממוגנות שהוקמו עבורם. בסוף היום התברר שבכמה מוקדים אנשי הצוות סירבו לגעת, למעשה לפרק, את האוהלים והציוד הרב שהוכן למבודדים.

 

בסופו של דבר אנשי המרכז הלוגיסטי של ועדת הבחירות המרכזית עשו זאת - והעבירו את מעטפות המצביעים למרכז הוועדה בשוהם. לפי שעה לא ברור אם הקולות ייספרו שם, או באוהל שיוקם מחוץ למשכן הכנסת.

 

כך או אחרת, ספירת המעטפות הללו תחל כאמור לאחר ספירת המעטפות הכפולות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים