שתף קטע נבחר

בכירי ועדת הבחירות יספרו את "קלפיות הקורונה"

ל-ynet נודע כי בעקבות העיכוב בספירת הקלפיות המיוחדות שהוקמו עבור ישראלים השוהים בבידוד בשל חשש של אנשי צוות לגעת במעטפות, יבצעו בכירי הוועדה - בהם המנכ"לית אורלי עדס - את מלאכת ספירת הקולות. האמצעים: מסכות וכפפות

 

קלפי למבודדי הקורונה בירושלים (צילום: גיל יוחנן)
חוששים מלבוא במגע עם המעטפות. קלפיות הקורונה(צילום: גיל יוחנן)

 תוצאות הבחירות לכנסת ה-23 מתקדמות לאט מן המצופה, ובין הקשיים שעימם נאלצת וועדת הבחירות המרכזית להתמודד - ספירת קולות מבודדי הקורונה שהצביעו אתמול (שני) בקלפיות ייעודיות במספר מצומצם של ערים.

 


 

16 קלפיות ממוגנות, ריכזו את קולותיהם של 4,076 ישראלים השוהים בבידוד אשר ביקשו לממש את זכותם, הבעיה היא שכרגע לא ברור מי יספור אותם בשל חשש של אנשי הצוות לבוא במגע עם המעטפות. ל-ynet נודע כי מי שיספור את קולות הקורונה יהיו בכירי הוועדה בעצמם, כולל המנכ"לית אורלי עדס, היועמ"ש דין ליבנה, הדובר גיורא פורדס וראשי האגפים.

 

כמו כן, הבודקים יהיו עם מסכות וכפפות, על-פי הנחיות משרד הבריאות. הספירה תתבצע באוהל מחוץ לכנסת, שיחובר למחשוב הרלוונטי, שאליו יובאו הקלפיות מחר בערב. ספירת הקולות תחל רק לאחר שכל סופרי הקולות של המעטפות הכפולות האחרות (חיילים, מוגבלים בניידות, אסירים, מאושפזים, דיפלומטים) יעזבו את משכן הכנסת. הספירה תתבצע בהתאם לנהלי ספירת המעטפות הכפולות, הכוללים הצלבה עם יתר הקלפיות, כדי לבדוק שהמצביעים בקלפיות הייעודיות למבודדי הבית לא הצביעו גם בקלפי הרגילה שאליה הם משויכים.

 

ספירת המעטפות מהקלפיות המבודדות אמורה להתחיל לאחר ספירת המעטפות הכפולות, ולפי שעה לא ברור אם ייספרו במרכז הלוגיסטי של ועדת הבחירות, או באוהל מיוחד שיוקם מחוץ לכנסת. בשיחה עם ynet אמרה מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס, כי הוחלט לבקש מאנשי מד"א, שנכחו בקלפיות גם בשעת ההצבעה, להיות אמונים על הספירה.

 

אורלי עדס מציגה את ערכת ההצבעה הסטרילית שתחולק למבודדי הבית (צילום: ועדת הבחירות המרכזית)
אורלי עדס(צילום: ועדת הבחירות המרכזית)

 

באיגוד רופאי הבריאות של ההסתדרות הרפואית ציינו כי החשש לגעת בפתקים ובמעטפות אינו מוצדק: "ככל הידוע, נגיף הקורונה אינו מועבר באמצעות חפצים כדוגמת פתקי הצבעה ולא דווח על העברת המחלה בדרך זו. יש להדריך את הציבור לצמצום העברת הנגיף בהתאם לידע המדעי ועקרונות בריאות הציבור, על בסיס מדע ולא על בסיס פחדים".

 

 
פרט לסוגיית הקלפיות המבודדות, ספירת הקולות מתקדמת באיטיות בשל הוספת אמצעי בקרה ופיקוח שנועדו לדייק את התוצאות בטרם פרסומן ולהעלות חשד לאי-סדרים. "מאז הבחירות באפריל הפקנו לקחים ושיפרנו תהליכים", אמרה עדס. היא הוסיפה: "בין היתר הכנסנו המון בדיקות ובקרות על התוצאות כדי לוודא שמה שאנחנו מפרסמים לציבור הוא הנתון המדוייק והאמין ביותר שיש מבחינת התוצאות. לכן ההעדפה שלנו היא להתעכב קצת בפרסום אבל כן לערוך את כל הבדיקות ולוודא את זה".
 

עדס ציינה כי בין השיטות שננקטות להבטחת אמינות ההליך, השוואת כל התוצאות בקלפי מסויימת לאלו שנספרו בבחירות הקודמות, על מנת ללמוד אם יש חריגה משמעותית בהתפלגות: "זה יכול להצביע על איזושהי בעיה אולי, מכיוון שבדרך כלל מדובר על אותה אוכלוסייה, אז יכולים להיות שינויים לכאן ולכאן, אבל הם לא דרמטיים".

 

אחרי ספירת יותר מ-60% מהקולות, מוביל הליכוד בארבעה מנדטים. לקראת השעה 9:00 בבוקר נספרו כ-62% מהקולות. הליכוד מוביל עם כ-28% מהקולות, כחול לבן עם כ-25%, הרשימה המשותפת 15%, ש"ס 8%, יהדות התורה 7%, ישראל ביתנו 6%, העבודה-גשר-מרצ 5%, ימינה 5% ועוצמה יהודית עם 0.43% מהקולות.

 

על פי עדכוני המדגמים במהלך הלילה, גוש הימין-חרדים זכה ל-59 מנדטים, ואף שראש הממשלה בנימין נתניהו חגג וכינה את ההישג "ניצחון ענק, גדול יותר מ-1996" - עדיין אין לו קואליציה יציבה. יריבו בני גנץ, שהודה כי "זו לא התוצאה שהיינו רוצים לראות", רחוק כמובן בהרבה מבית ראש הממשלה. בכחול לבן כבר אמרו שמדובר בכישלון והיועצים החלו לשלוף סכינים, לאחר שהמפלגה קיבלה לפחות שלושה מנדטים פחות מהליכוד. לפי הערכה סטטיסטית, 4,579,931 אזרחים הצביעו.

 


פורסם לראשונה 03/03/2020 09:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
"קלפיות קורונה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים