שתף קטע נבחר

במקום שחיתות: אגף במשרד המבקר יתמקד בסייבר

האגף לתפקידים מיוחדים במשרד מבקר המדינה יעבור מהפך. מבקר המדינה מתניהו אנגלמן ציין כי המאבק בשחיתות יימשך כל העת בכל אגפי המשרד

האגף לתפקידים מיוחדים במשרד מבקר המדינה, שעסק מזה 15 שנה בטיפול בשחיתות ציבורית, יתמקד החלה מהשנה הקרובה בביקורת סייבר ומערכות מידע, זאת בהחלטת המבקר, מתניהו אנגלמן. בשל ההחלטה פורסמו אתמול (שני) מכרזים לעובדים חדשים.

 

כנס לשכת עורכי הדין (צילום: מוטי קמחי)
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן(צילום: מוטי קמחי)

לדברי המבקר, השינויים הטכנולוגיים והשימוש ההולך וגובר במאגרי מידע דיגיטליים, מחייבים הקמת אגף מקצועי ומיומן שיפעל לוודא שמערכות המחשוב מוגנות היטב ואין חשש למתקפת סייבר.

 

אנגלמן דחה ביקורת כי החליט להפסיק להילחם בשחיתות. הוא טען כי הביקורת למניעת שחיתות ציבורית תימשך, אך לא תיועד לאגף מסוים. על פי תפיסתו של אנגלמן, הקפדה על מנהל תקין וטוהר המידות, תמשיך להיות אבן יסוד בעבודת הביקורת ועל כן אין לייחד אותה לאגף ספציפי, אלא להעצים את כלל אגפי הביקורת ולהקנות להם את הכלים הטובים ביותר בתחום.

 

אנגלמן, שהציג היום את תוכניתו לצמרת המשרד לביקורת המדינה, אמר: "הביקורת למניעת שחיתות ציבורית היא נר לרגליו של כל עובד ביקורת במשרד המבקר, כך היה וכך יהיה".

 

האגף לתפקידים מיוחדים הוקם בימי המבקר המנוח מיכה לינדרשטראוס והיווה זרוע חשובה בחשיפת שחיתויות במשרדי הממשלה ובמינהל הציבורי. הוא עבד בצמידות עם אגף החקירות במשטרת ישראל ,בין השאר כיון שעמדו בראשו מנהלי מחלקות בעבר של המשטרה . עם זאת, ממשק העבודה שלו עם הפרקליטות היה בעייתי יותר וזו סברה לעיתים כי המלצות המבקרים להתחיל בחקירות פליליות בנושאים מסוימים היו מוגזמות.

 

עוד נודע כי במסגרת ההקפדה על המנהל התקין וטוהר המידות, אנגלמן מקדם לראשונה ביקורת אתיקה, המתמקדת במניעת מעילות והונאות בגופים הציבוריים. במסגרת זו, צוותי הביקורת באגפים השונים יבחנו מהן הפעולות והמנגנונים שמשרדי הממשלה והרשויות המקומיות מפעילים כדי למנוע פרצות בתפעול השוטף ולוודא שהארגון לא חשוף למעילות, הונאות או היבטים פליליים אחרים.

 

ביקורות הסייבר ומערכות המידע שמות דגש על תחום אבטחת המידע במטרה לוודא שמשרדי הממשלה והגופים הציבורים בישראל ערוכים ומוכנים למתקפות סייבר ואין חשש לזליגה של מידע רגיש לגורמים לא מורשים. לפיכך יש חשיבות רבה להקמת אגף מיומן ומקצועי במשרד מבקר המדינה שיוכל להתריע מבעוד מועד על ליקויים בתחום הסייבר ועל דרכי פעולה לשיפור הפעילות של הגופים המבוקרים בתחום זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מתניהו אנגלמן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים