שתף קטע נבחר

קולות נודדים, אל נתניהו: ניתוח תוצאות האמת

מהיכן הגיעה ההתחזקות של הליכוד, באילו ערים היה הזינוק הדרמטי ביותר באחוזי ההצבעה וכמה קולות ימין בזבז איתמר בן גביר? ניתוח תוצאות בחירות מועד ג', שספירתן עדיין לא הסתיימה, מעלה כמה מסקנות. הנה הן

 

 

הליכוד השיג ניצחון גדול על כחול לבן, אבל לבנימין נתניהו אין - לפחות בינתיים - קואליציה של 61 מנדטים. זו השורה התחתונה מבחירות 2020, מועד ג' אם תרצו. אבל מודל שפיתחה קליק ישראל, ומבוסס על המנוע האנליטי של חברת Qlik, מאפשר הסקת מסקנות רבות נוספות מתוצאות הבחירות, שספירתן עדיין נמשכת. הנה כמה מהן.

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

לעיון במודל דרך המחשב - לחצו כאן . לעיון דרך הטלפון - לחצו כאן

 

נהרו לקלפיות

העלייה באחוזי ההצבעה בבחירות נבעה בעיקר מזינוק דרמטי בשיעורי ההצבעה במגזר הערבי, זאת לאחר שגם בבחירות הקודמות, בספטמבר, חלה עלייה באחוזי ההצבעה בקרב הערבים. בנצרת, העיר הערבית הגדולה ביותר, עלה שיעור ההצבעה ב-7.4%, בטייבה הגידול היה של 8.1% ובאום אל פחם נסיקה של ממש - 24.9%. כל זאת הביא לעלייה של כ-20% בהצבעה לרשימה המשותפת. עם זאת, ככל הנראה עלייה זו תתמתן מעט לאחר ספירת קולות החיילים.

 

בנימין נתניהו נאום ניצחון אחרי תוצאות מדגמים ליכוד הליכוד גני התערוכה בחירות 2020 (צילום: AP)
נתניהו ורעייתו בחגיגות הניצחון(צילום: AP)

 


 

מי שבחר, מי שפחות

במעוזי הליכוד חלה עלייה קטנה בשיעורי ההצבעה. כך, למשל, באשדוד, פתח תקווה ובת-ים העלייה הייתה של פחות מ-2% ואילו בנהריה, דימונה ואופקים השינוי היה מעט גדול יותר. לעומת זאת, בחלק מערי השמאל חלה ירידה קטנה בשיעור ההצבעה. ברעננה והוד השרון, לדוגמה, הירידה הייתה בעד 2.5%.

 

הקולות לא אבודים

בבחירות לכנסת ה-21, באפריל 2019, לא פחות מ-325 אלף קולות הלכו לפח. השיא השלילי הזה נגרם לאחר שהימין החדש, זהות וגשר לא עברו את אחוז החסימה. בספטמבר המספר כבר קטן ל-105 אלף קולות והפעם – גם לאחר ספירת קולות החיילים - מספר הקולות שבוזבזו על מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה יהיה ככל הנראה קטן מ-40 אלף.

בני גנץ משה יעלון  (צילום: AFP)
בכירי כחול לבן אחרי פרסום המדגמים(צילום: AFP)

 

 


 

עוצמה יהודית של איתמר בן גביר, שנשאר במרוץ למרות לחץ כבד שהופעל עליו, קיבלה פחות מ-0.5% מהקולות, כשאחוז החסימה עומד על 3.25%. בסך הכול היא "בזבזה" פחות מ-20 אלף קולות וקיבלה כמעט 50 אלף קולות פחות מהבחירות הקודמות שגם בהן הייתה רחוקה מאוד מהמליאה.

 

חוזרים לליכוד

אחרי הירידה הגדולה בהצבעה למפלגתו של בנימין נתניהו בבחירות הקודמות, הפעם – ולמרות כתב האישום והמשפט המתקרב – המצביעים חזרו לליכוד. שיעור ההצבעה לליכוד עלה בכ-20%, והקולות הגיעו מכחול לבן, ימינה, עוצמה יהודית, ישראל ביתנו וכן עקב העלייה הקטנה באחוזי ההצבעה במעוזי המפלגה.

 

סטטוס קוו שלילי בכחול לבן

זו מערכת הבחירות השלישית ברציפות שכחול לבן מקבלת כ-26% מהקולות. אבל הפעם כדי להגיע לשיעור הזה היא "שתתה" קולות רבים מהעבודה-גשר-מרצ שקרסה ואיבדה 35% מהקולות שניתנו לה בבחירות בספטמבר. מנגד, לא מעט בוחרים עברו ממפלגתו של בני גנץ לזו של נתניהו, וכחול לבן כבר לא המפלגה הגדולה ביותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נתניהו בחגיגות הניצחון
צילום: AP
מומלצים