שתף קטע נבחר

יוזמה בכנסת: חוק שימנע מנתניהו לכהן כראש ממשלה

לראשונה מוציאים לאור באולפן ynet את יוזמת החוק שתאסור על כהונת ראש ממשלה הנאשם בשוחד. "חוק ראוי", אמר ח"כ שלח. בכירים בכחול לבן: גנץ נתן לכך אור ירוק. שמולי מהעבודה-מרצ: "אעלה חוק שכזה". טיבי מהמשותפת: "ייתכן שנתמוך". מיקי זוהר מהליכוד: "יוביל לעוד בחירות"

 

 

 

יומיים אחרי הבחירות ו-13 ימים לפני פתיחת משפטו של נתניהו, חברי כנסת בכחול לבן, בעבודה-גשר-מרצ וברשימה המשותפת פועלים לגיבוש חוק שימנע מנאשם בשוחד לכהן בראשות הממשלה. לפי בכירים בכחול לבן, יו"ר כחול לבן בני גנץ נתן אור ירוק למהלך, ובמפלגה מעריכים כי אם התוצאה תישאר על 58 מנדטים לגוש הימין, הסיכוי להעברת החוק גדל משמעותית.

 

כל העדכונים על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

בני גנץ בנימין נתניהו (צילום: AFP)
בני גנץ ובנימין נתניהו(צילום: AFP)

"ראש ממשלה עם כתב אישום על שוחד חייב להתפטר בכל מדינה מתוקנת", אמר הבוקר (רביעי) ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת. "אם הוא לא מתפטר, ויובא לכנסת חוק שימנע מראש ממשלה עם כתב אישום חמור כזה לכהן - נשקול את זה וייתכן שנתמוך". טיבי אמר כי אין לתמיכה זו קשר לליברמן, וציין כי הרשימה המשותפת תמכה בעבר בחוקים שגם נתניהו תמך בהם.

 

יש לציין כי בזמן ממשלת מעבר אי אפשר להביא לכנסת חקיקה פרטית, אך החל מהשבעת הכנסת ב-17 במרץ ניתן להעלות הצעות חוק פרטיות להצבעה. חברי הכנסת יכולים להקים ועדה שתדון בחוק ולהעניק לו פטור מחובת הנחה שיוביל להליך חקיקה מזור). אם יו"ר הכנסת יתנגד או יעכב את המהלכים - ניתן לקדם מהלך להדחתו בחסות הרוב הקיים בכנסת נגד נתניהו. מדובר בתיקון לחוק יסוד שמצריך רוב מיוחד של 61 חברי כנסת, לכן גם הפעם, הכל תלוי בליברמן שעדיין לא מסר התייחסות ליוזמה.

 

איציק שמולי אולפן ynet מפלגת העבודה  (צילום: עידן ארבל, יאיר שגיא, אבי מועלם)
יוזמי המהלך: טיבי, שלח ושמולי(צילום: עידן ארבל, יאיר שגיא, אבי מועלם)
 

 



חבר הכנסת עפר שלח, מספר 8 בכחול לבן, אמר בריאיון לאולפן ynet כי בכוונתם לצאת ב"כל מהלך כולל, כולל מהלך פרלמנטרי", שימנע מנתניהו לכהן בראשות הממשלה. לדבריו, כבר מתגבש הרוב הנדרש שיאפשר לעשות זאת. "כמובן שאם לא נשיג זאת, נקבל את הכרעת הבוחר", הבהיר.

 

 

  

 

 

- ח"כ שלח, כולם מגובשים, מהרשימה המשותפת ועד לליברמן?

"אני עוד לא יודע לתת את התשובה המעשית על זה", אמר שלח. "אנחנו חושבים שחוק כזה הוא חוק ראוי בכל מקרה. אדם שיש לו כתב אישום לא יכול להיות שר, אז אין שום סיבה שהוא יוכל להיות ראש ממשלה. אין שום סיבה שניחשף לבושה הזאת שבעוד שבועיים ראש ממשלה מכהן ייכנס לבית המשפט, ירכין ראש וישמע שלושה סעיפי אישום, אחד מהם על שוחד. אנחנו רצינו את המהלך החוקי הזה עוד בכנסת הקודמת, אבל זה לא התאפשר כי ליברמן לא הלך איתנו על הדבר הזה. אם ליברמן ילך ואם יהיה לנו רוב - נעשה את זה".

  


 

שלח הוסיף כי אין לו צורך להיות "מתואם" עם הרשימה המשותפת. "אני יודע בדיוק איפה הרשימה המשותפת עומדת, בגוש החוסם לנתניהו", אמר שלח. "בשביל זה אני לא צריך לדבר איתם, ואם הם אומרים דברים דומים - טוב מאוד".

 

- כבר דיברת עם ליברמן בימים האחרונים? 

"לא, לא אמרתי בביטחון שזה יקרה. אמרתי שאני שומע את ההצהרות של ליברמן, שאמר כי אחת ממטרותיו עכשיו היא להוציא את נתניהו לפנסיה. הפנסיה של נתניהו פחות מעניינת אותי, מה שמעניין אותי מאוד זה שלא יהיה ראש ממשלה עם כתב אישום. אם אביגדור ליברמן יהיה בצד שתומך בזה הפעם, אנחנו נלך על זה".


שלח התייחס לעובדה שלמרות ההפסד הישיר לנתניהו, ראש הממשלה עדיין לא מצליח להקים קואליציה, ואמר כי "הולך ומסתמן שלגוש החסינות של נתניהו לא יהיו יותר מ-59 מנדטים. אז מה משנה הנרטיב? 61 מנדטים יהיו בצד השני". לדבריו, "זה לא קרב על הנרטיב, זה קרב על מספרים".

 

- אולי הח"כים ששומעים את הנרטיב שוקלים את צעדיהם? אולי כבר נעשו שיחות?

"אף חבר כנסת לא קובע את עמדתו לפי הדיווחים בתקשורת. זה קצת מביש שמזכירים כל מיני שמות של ח"כים שלא היו אליהם פניות ומוזכרים רק בגלל עמדה אידיאולוגית, כמו יועז הנדל וצביקה האוזר. שני אנשים שעבדו עם נתניהו, ובגלל שהם עבדו איתו הם נמצאים היום בכחול לבן ומנסים ליצור ממשלה בלעדיו. מבחינת אנשי כחול לבן, הדבר הזה לא היה ולא יהיה".

 

אביגדור ליברמן בבוקר שאחרי הבחירות (צילום: שלו שלום)
יתמוך בהדחת ראש ממשלה מכהן? ליברמן(צילום: שלו שלום)

 

בחירות 2020 לוז לוח זמנים קלפיות ספירת קולות אינפו אינפוגרפיקה ()

- למה לא לכנס את כל הגוש ולהצהיר פומבית שאף אחד לא פורש?

"בניגוד לגוש החסינות של נתניהו, אנחנו לא מעבירים מכתבים אחד לשני ולא מחתימים על הצהרות נאמנות. אנחנו מחכים למספרים הסופיים, שיכולים ללכת לכאן או לכאן. יש הבדל גדול בין 60 לבין 59, ואם אכן התוצאה, ואני אומר את זה בזהירות, תהיה שלנתניהו יש רק 59 מנדטים, תסמכו עלינו שנעשה הכול. קודם כל בשביל לגבש את 61 המנדטים שלא ייתנו יד לממשלה בראשות נתניהו".

 

- ואם כשיהיו מספרים סופיים זה כבר יהיה מאוחר מדי? אולי כבר יצליחו לצוד לכם איזה שני עריקים?

"אתם ממציאים אגדות ואז שואלים אותי עליהן".

 

- למה אגדה? גדי יברקן ישב אצלך במפלגה רק לפני מספר חודשים - וערק.

"כשבן אדם עובר במהלך מערכת בחירות זה סיפור אחר. מי שנמצא בכחול לבן לא רוצה לעזוב את כחול לבן. אני אגיד משפט יותר קיצוני - אני לא חושב שהסיכוי שיועז הנדל, בן אדם שיש לי איתו לא מעט מחלוקות אידיאולוגיות, יערוק ויתמוך בממשלה בראשות נתניהו, גדול מהסיכוי שאני אעשה את זה. יש הבדל גדול בין להיות בן אדם שעובר מרשימה לרשימה במהלך בחירות, לבין להיות ח"כ נבחר מטעם סיעה מסוימת שהולך לתמוך בממשלה של הצד השני. זה מוגדר בחוק, אי אפשר לברוח מזה".

 

גם חבר הכנסת איציק שמולי (העבודה-גשר-מרצ) אמר כי בכוונתו להעלות הצעת חוק למניעת הכהונה של נתניהו, וניצן הורוביץ הצטרף לקריאות ואמר שהדחת נתניהו משקפת את רצון הבוחר. "יכול להיות שמחר בבוקר מה שיהיה הכי חשוב זה המהלכים שנוכל לקדם עם השותפים הפוליטיים שלנו כדי לחסום את נתניהו", אמר שמולי בריאיון לאולפן ynet. "אני מציע שלא ננהל את המאבק הזה עם כפפות על הידיים. הגיע הזמן שהמחנה שלנו גם כן יחתור לניצחון ולהכרעה. אם יש לנו מצב לחסום עם 62 או 61 מנדטים בכנסת את נתניהו מלהקים ממשלה, אנחנו צריכים לעשות את זה". 

 

ד"ר יעקב בן שמש, המומחה למשפט ציבורי. אמר כי הוא לא מאמין שמהלך שכזה יוכל לצאת אל הפועל. "זה קצת כמו לשנות את החוקים במהלך המשחק. לשנות את חוקי היסוד בשביל למנוע מראש ממשלה לכהן זוהי חקיקה פרסונלית", אמר בן שמש. "זה כמו שנתניהו מנסה לעשות - רק הפוך". על העתירה של התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ אמר בן שמש כי היא "גוררת את בית המשפט העליון להתעסק בסוגיות פוליטיות. המתח בין הרשות השופטת לממשלה היה חלק בבחירות, אז לא חשוב מה בית המשפט יעשה - הוא כבר ניזוק".

 

טיבי לכחול לבן: "תתחילו לתקוף, עם דרבוקות או בלי"

חבר הכנסת אחמד טיבי צין כי כבר לפני הבחירות הודיעה מפלגתו שראש ממשלה הנאשם בשוחד צריך להתפטר - ואם לא יעשה זאת, יש לפעול דרך החקיקה. "זה עולה בקנה אחד עם השקפת העולם שלנו, ואם תעלה הצעת חוק שכזאת, בוודאי שהרשימה המשותפת תשקול את העניין ברצינות ותתמוך, כי זה קולע לעקרונות שלנו לגבי ההאשמות הכבדות האלה. בעוד שבועיים יש כבר דיון ראשון בבית המשפט, וזה מאוד-מאוד לא מתאים".  

 

- ואם ליברמן יתמוך בדבר הזה, זה יכול להזיז אתכם מהתמיכה בחוק?

"מה פתאום. הצעות חוק הן הצעות חוק. קואליציה וממשלה זה שני דברים שונים. הצעת החוק שלי לטיפולי שיניים חינם עבור ילדים עם שיתוק מוחין קיבלה תמיכה גם מהליכוד. בהצעות חוק סבירות אין חלוקה לקואליציה ואופוזיציה, ובהצעה שכזאת נלך עם המצפון שלנו. לא מעניין אותנו מי בעד ומי נגד".

 

- אז אולי הגיע הזמן שתרים טלפון לליברמן?

"לא תודה. יש לך הצעות יותר סבירות?"

 

- אם אתם רוצים להעביר את החוק הזה - אתם צריכים אותו.

"וצריך גם אותנו. לנו יש 15 מנדטים. אבל אנחנו פועלים לפי עקרונות ולפי מצפון, מצידי שנתניהו עצמו יצביע בעד. מאז ומתמיד אמרנו שאנחנו בעד גוש חוסם לנאשם מבלפור, ואם יש הזדמנות לעשות את זה באמצעות חקיקה - מה טוב".

 

טיבי התייחס גם לקמפיין של כחול לבן, שדאג לדבריו "לאגף" את הליכוד מימין, ואמר כי "מה שכחול לבן עשו זה קמפיין נרפה ולדבר על רוב יהודי. אלה מוטיבים עם קונוטציה גזענית בוטה. זה היה מביך עד גבול המביש, וזה עדיין מקומם אותנו". עם זאת, טיבי הדגיש כי המטרה הסופית היא לבלום את נתניהו - ומפלגתו תשקול כל הצעה שתעלה בקנה אחד עם השקפותיה.

 

- בוא נדבר על ההישג שלכם. אולי הגיע הזמן שתצטרפו גם להנהגת המדינה, לא רק בכנסת מהצד?

"אני אמרתי לכם שנביא 15 מנדטים, אמרתי לכולם, ואנחנו נוגעים במנדט ה-16. זה תיאור מדויק של התוצאות. הציבור שלנו תמך ברשימה המשותפת, בדרך שלה, בביצועים שלה בכנסת - ויש בה גם אלמנט של לתת מענה, או אגרוף, בפנים של ביבי וההסתה נגדנו. אני חושב שזאת הייתה תשובה ערבית הולמת".

 

- התקשרת כבר לומר לנתניהו תודה?

"הוא כבר חגג פעמיים, הוא מכיר את התוצאות? הוא מעודכן? תעדכנו אותו".

 

ועדת הבחירות בדיון על פסילת חברי כנסת (צילום: שלו שלום)
טיבי על היוזמה: "ייתכן שנתמוך"(צילום: שלו שלום)

- יכול להיות שזאת השיטה.

"הוא כבר ישב, חילק תפקידים ודרעי כבר אמר שיהיו להם יותר מ-61 מנדטים. מצד שני תראו את הנעבעכים האלה, כחול לבן, שכל הזמן מתגוננים ולא יוצאים למתקפה. איפה הם חיים? מה זאת ההתנהלות הזאת? די כבר, תתחילו ליזום, תתחילו לתקוף. עם דרבוקות, בלי דרבוקות, תתקדמו".

 

- גנבת מבנט את ה"די כבר" ולהנדל את הדרבוקות.

"די כבר זה מבית היוצר שלי".

 

- אם אתה צריך להעריך, מה התרחיש שאתה רואה מול עיניך? גנץ מקבל את המנדט בסוף?

"אני לא יודע. אנחנו נתייחס לתוצאות הסופיות. אין 61, אין 60 גם".

 

- אנחנו עומדים על 58, וכרגע הסיכוי שזה ישתנה הוא אפסי.

"זה עוד יותר קשה מ-59 לביבי, ותזכרו מה שאמרנו בבחירות - אם הרשימה המשותפת תקבל 15 מנדטים או 16, אין לביבי ממשלה. נבלום את בנימין נתניהו. אני לא יודע אם הוא יצליח לגנוב עריקים ולפתות שניים או שלושה או סיעה כלשהי. נראה שלא. נראה שחזרנו לתסבוכת של הפעם הקודמת באפריל, ויהיה מעניין ומתסכל אפילו לציבור כולו".

 

- אם הוא נותן לך עכשיו שר בריאות, אתה לא לוקח?

"כבר אמרתי שיש לי חליפות, אבל לא חליפות של שר. אני לא מעוניין להיות חבר בקואליציה, אבל אני מעוניין להשפיע למען הציבור שלי. הצגנו לכחול לבן את הדרישות שלנו בבחירות הקודמות. הרשימה הזאת לא השתנתה, אבל העמדה שלנו לגבי תוכנית טראמפ, שהיא תוכנית גרועה, התווספה. תוכנית שמרחיקה את חזון שתי המדינות, עם הסעיף של הטרנספר שלכחול לבן לקח שבועיים להגיד עליו משהו".

 

מיקי זוהר: "הדרך לבחירות רביעיות"

חבר הכנסת מיקי זוהר תקף את היוזמה ואמר כי זוהי הדרך הבטוחה למערכת בחירות רביעית. "זה חוק הזוי", אמר ל-ynet. "הציבור יכה בהם בעוצמה בבחירות הרביעיות".

 

"נניח והחוק עובר - אנחנו לא נקבל אותנו", התעקש זוהר. "לא נסכים לוותר על נתניהו, ונתעקש שהוא יהיה רה"מ. הם יגידו שזה בלתי אפשרי, ייכשלו בהרכבת הממשלה ואז נלך לבחירות נוספות ונקבל לא 59-58 מנדטים אלא 67-65 מנדטים. ואז נרכיב את הממשלה עם נתניהו ונעשה כל מה שצריך כדי שהוא יהיה ראש ממשלה. חבל מאוד שהם פועלים באופן כזה אנטי-דמוקרטי".

 

 

זוהר הוסיף כי אם גנץ יצליח להרכיב ממשלה - היא לא תאריך ימים. "עד שהם ירכיבו ממשלת מיעוט, יבוא ליברמן, יפר את כל ההבטחות שלו וירכיב ממשלה עם הערבים. הממשלה הזאת תתפרק תוך שלושה שבועות ואנחנו נלך לבחירות נוספות".

 

גם שר הביטחון נפתלי בנט (ימינה) תקף את היוזמה ואמר כי "היוזמה של אחמד טיבי ועפר שלח לחקיקת 'חוק פסילת נתניהו' היא מהלך אנטי-דמוקרטי קיצוני שמהווה יריקה בפרצוף של חצי מדינה. לפני יומיים היו בחירות, וכבר מנסים לעקוף את רצון העם באמצעים פסולים. ימינה תתייצב באופן מוחלט נגד מהלך זה ותילחם בכך בכל כוחה".

 

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, אמר כי "הרעיון להעביר לאחר הבחירות ואחרי שהציבור אמר את דברו, חוק אישי שימנע מבנימין נתניהו לכהן כראש הממשלה הוא חרפה ושבירה של כל כללי המשחק של המערכת הפוליטית. כחול לבן מוכנים להקריב את טובת המדינה ואחדות העם על מזבח השנאה האישית לנתניהו שמאחדת בינם לבין ליברמן והרשימה המשותפת. חשבתי שהם למדו לקח מהמכה שספגו בבחירות שדרק לא ביביד אינה אג׳נדה ואינה תכנית עבודה".

 

תמונת המנדטים כעת עומדת על 36 לליכוד ו-33 לכחול לבן, שהתחזקה על חשבון ש"ס. נכון לשעה 10:00 נספרו 99.8% מהקלפיות הרגילות, בהן גם המעטפות הכפולות ("קולות החיילים" שכוללים גם את מוגבלי הניידות והדיפלומטים), וכעת נותר לספור רק את הקלפיות של הישראלים והישראליות השוהים בבידוד ביתי ("קלפיות הקורונה").

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידן ארבל, יאיר שגיא, אבי מועלם
יוזמי המהלך
צילום: עידן ארבל, יאיר שגיא, אבי מועלם
מומלצים