שתף קטע נבחר

הרב הראשי מזהיר: "לא לגעת במזוזות מחשש לקורונה"

הרב דוד לאו קורא לציבור להימנע מנישוק מזוזות בשל התפשטות נגיף הקורונה. בגילוי דעת שפרסם נכתב: "אין ספק שאין לנשק מזוזות ואין לגעת בהן כלל. די בכך שאדם יחשוב עת כניסתו ויציאתו שאכן הדברים שנכתבים במזוזה, וזה ילווה אותו בהמשך דרכו". איגוד רבני אירופה הוציא קריאה דומה לקהילות היהודיות

 

 

הרב הראשי לישראל דוד לאו קורא לציבור להימנע מנישוק מזוזות בשל התפשטות נגיף הקורונה. בגילוי דעת שפרסם הרב נכתב: "אין ספק שאין לנשק מזוזות ואין לגעת בהם כלל. די בכך שאדם יחשוב עת כניסתו ויציאתו שאכן הדברים שנכתבים במזוזה, וזה ילווה אותו בהמשך דרכו".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

"אין כל מצווה וחובה לנשק מזוזה", הסביר הרב הראשי, במענה לפנייה שקיבל, "ישנו מנהג שיש לו מקורות קדומים על כך שנהגו לגעת במזוזה, ורק בשלב מאוחר יותר החלו לנהוג גם לנשק".

 

1 ()
הרב דוד לאו

 

לדבריו, "כשהחלו להיות מודעים לעובדה שדבר זה יש בו חשש סכנה, כבר במאה התשע עשרה אחד מהאדמו"רים המפורסמים קבע שיש להיזהר מהדבר. וכן מורי ורבי הרב שלמה זלמן אוירבך לא ראה ערך בנישוק היד והיה רק מניח ידו על המזוזה".

 

בהתאם לכך קבע כי "בימים אלו, שלא עלינו אנו עדים להתפשטות מחלה קשה", יש להימנע מקיום המנהג. ככלל, כתב הרב, יש מצווה דתית להישמע להנחיות הרשויות בעקבות התפשטות הקורונה, והדגיש: "חובה לנהוג לפי הוראות הגורמים האמונים על בריאות הציבור".

 

לא מרגיש טוב? להגיד "קדיש" בבית

גם ועידת רבני אירופה יצאה בהנחיות חדשות לקהילות היהודיות ביבשת שלא לנשק מזוזות, בני אדם, ספרי תורה, סידורים וטליתות. נשיא הארגון, הרב פנחס גולדשמידט, הפיץ מסמך בעניין לכ-700 הרבנים שפועלים מטעמו ברחבי אירופה.  

 

"התייעצנו עם מומחה למחלות זיהומיות ורפואה ציבורית לגיבוש ההנחיות לבתי כנסת שקשורים אלינו", כתב הרב גולדשמידט לחברים, וסיכם כי "הסיכויים לחטוף את הווירוס דרך האוויר נמוכים מאוד ולכן חבישת מסכה היא הרבה פחות חשובה".

 

במקום זאת יש להקפיד על כך שאדם שאינו מרגיש טוב לא יבוא לבית הכנסת, גם אם מדובר באבל שצריך לומר קדיש. הוא צריך להישאר בבית גם אם הוא צריך להגיד קדיש.

 

את הרבנים וגבאי בתי הכנסת הנחה: "הציבו חומרי חיטוי במקומות פומביים, כגון כניסה לבתי כנסת, בתי ספר, אולמות וכד', ודאו שסבון נגיש בתחנות שטיפת ידיים. אם מישהו בבידוד - אל תבקר אותו או אותה, אלא אם השתמשת באמצעי מיגון".

 

גולדשמידט סיכם: "אנו מתפללים למענם של אלה שנדבקו במחלה הזאת. שאלוהים יכיל את המגפה, ירפא את החולים וינסו את המדענים למצוא לה חיסון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים