שתף קטע נבחר

נתניהו: "המהלך שמוביל גנץ חותר תחת יסודות הדמוקרטיה"

רה"מ נשא דברים בפתח ישיבת ראשי מפלגות הימין, על רקע תוצאות הבחירות המסתמנות ולפיהן אין להן רוב, והתייחס לחוק שימנע ממנו לכהן בתפקיד - שעליו דיברו לראשונה ח"כים הבוקר באולפן ynet: "גנץ מנסה לגנוב את הבחירות". גנץ: "ביבי, שתה כוס מים ותמתין לתוצאות האמת"

 

 

טרם תחילת ישיבת בלוק הימין, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "המהלך שמוביל גנץ חותר תחת יסודות הדמוקרטיה", בהתייחסו לחוק שימנע ממנו לכהן בתפקיד. הוא הוסיף: "הציבור נתן לי יותר קולות מאשר לכל מועמד אחר לראשות הממשלה. הליכוד בהנהגתי הפכה למפלגה הגדולה ביותר בנוקאאוט. גנץ אמר לפני הבחירות שמי שיקבל מנדט אחד יותר הוא זה שירכיב את הממשלה. אנחנו קיבלנו הרבה יותר. גנץ הפסיד בבחירות, שיקר לבוחריו, גנב את הבחירות ומנסה לפגוע בי. חבריי ואני ומיליוני אזרחים לא ניתן לזה לקרות". הוא סירב להתייחס לטענה שלפיה לא עלה בידו להשיג 61 מנדטים. ynet העביר את האירוע בשידור ישיר.

 

בנימין נתניהו  (צילום: עמית שאבי)
בנימין נתניהו (צילום: עמית שאבי)

 

גנץ הגיב על דברי נתניהו: "ביבי, שתה כוס מים, תמתין לתוצאות האמת ותבטיח לכבד אותן".

 

 

לאחר מכן אמר יו"ר ש"ס אריה דרעי, כי "גוש הימין קיבל שני מיליון ו-216 אלף קולות. העם הכריע בצורה הברורה ביותר. לא ניתן לשנות את התוצאה. אנחנו לא רוצים בחירות רביעיות ולא ניתן בשום אופן לשנות את התוצאה על-ידי חקיקה". לאחר מכן התייחס לנושא גם שר הביטחן נפתלי בנט: "אנשי כחול לבן מנסים לכייס מעם ישראל את הניצחון של המחנה הלאומי. הם עובדים יחד כדי להדיח את הימין. אנו מתייצבים יחד כחומת מגן נגד התרגיל האפל הזה". הוא הוסיף: "מדינת ישראל מצויה במשבר הפוליטי הגדול בתולדותיה. אויבינו חושבים שהם יכולים לאתגר אותנו. הם כמובן טועים".

 

בני גנץ  (צילום: AFP)
בני גנץ (צילום: AFP)

 

נתניהו המשיך: "קיבלתי הצעה ערב הבחירות לנקוט צעד שהיה מבעיר את המזרח התיכון. סירבתי לעשות את זה. לא אבעיר את המזרח התיכון כדי לזכות בשלטון בישראל. לא מוכן לעשות את זה". לדבריו הצטרף גם שר הבריאות יעקב ליצמן: "ראש הממשלה הטריח את עצמו לבוא למשרד הבריאות ולשמוע את אנשי המקצוע ואת ההחלטות הקשות שקיבלנו בנוגע להתמודדות עם נגיף הקורונה. באותו זמן יושבים בצד השני ועושים תרגילים כדי לפגוע בו. זה אבסורד".

בנימין נתניהו  (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

לפי שעה עומדת תמונת המנדטים על 36 לליכוד ו-33 לכחול לבן, שהתחזקה על חשבון ש"ס, ולגוש הימין-חרדים אין רוב בכנסת ה-23. עד עתה נספרו 99.8% מהקלפיות הרגילות, בהן גם המעטפות הכפולות ("קולות החיילים" שכוללים גם את מוגבלי הניידות והדיפלומטים), וכעת נותר לספור רק את הקלפיות של הישראלים והישראליות השוהים בבידוד ביתי ("קלפיות הקורונה").  

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 


 

מוקדם יותר, יומיים אחרי הבחירות ו-13 ימים לפני פתיחת משפטו של נתניהו, חברי כנסת בכחול לבן, בעבודה-גשר-מרצ וברשימה המשותפת פועלים לגיבוש חוק שימנע מנאשם בשוחד לכהן בראשות הממשלה. לפי בכירים בכחול לבן, יו"ר כחול לבן בני גנץ נתן אור ירוק למהלך, ובמפלגה מעריכים כי אם התוצאה תישאר על 58 מנדטים לגוש הימין, הסיכוי להעברת החוק גדל משמעותית.

 

"ראש ממשלה עם כתב אישום על שוחד חייב להתפטר בכל מדינה מתוקנת", אמר ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת. "אם הוא לא מתפטר, ויובא לכנסת חוק שימנע מראש ממשלה עם כתב אישום חמור כזה לכהן - נשקול את זה וייתכן שנתמוך". טיבי אמר כי אין לתמיכה זו קשר לליברמן, וציין כי הרשימה המשותפת תמכה בעבר בחוקים שגם נתניהו תמך בהם.

 

ספירת המעטפות הכפולות הועדת הבחירות במהלך הלילה (צילום: אלכס גמבורג)
ספירת המעטפות הכפולות(צילום: אלכס גמבורג)

 

יש לציין כי בזמן ממשלת מעבר אי אפשר להביא לכנסת חקיקה פרטית, אך החל מהשבעת הכנסת ב-17 במרץ ניתן להעלות הצעות חוק פרטיות להצבעה. חברי הכנסת יכולים להקים ועדה שתדון בחוק ולהעניק לו פטור מחובת הנחה שיוביל להליך חקיקה מזורז. אם יו"ר הכנסת יתנגד או יעכב את המהלכים - ניתן לקדם מהלך להדחתו בחסות הרוב הקיים בכנסת נגד נתניהו. מדובר בתיקון לחוק יסוד שמצריך רוב מיוחד של 61 חברי כנסת, לכן גם הפעם, הכל תלוי בליברמן שעדיין לא מסר התייחסות ליוזמה.

 

ח"כ איציק שמולי, מיוזמי הצעת החוק למניעת כהונת ראש ממשלה תחת כתב אישום, אמר: "הגיע הזמן שגם המחנה שלנו יחתור לניצחון ולהכרעה. אם ישנה אפשרות לשלב ידיים ולמנוע באמצעות רוב בכנסת את חלום הבלהות של ראש ממשלה עם כתבי אישום חמורים שמנהל מדינה ועל הדרך גם מהלך אימים על שלטון החוק - חייבים להשיגה בכל דרך. אין לי שום כוונה לקבל הטפות מוסר מכל אלה שעד אתמול הסבירו לי שבדמוקרטיה לרוב מותר הכול, ששמים כבר 48 שעות את מנדלבליט על הכוונת ועד אתמול דחפו לחוק להלבנת עריקים בכנסת. אין לי גם שום כוונה להתנצל שאנו לא מנהלים את המאבק מול נתניהו עם כפפות ובנימוסים". 

ספירת המעטפות הכפולות הועדת הבחירות במהלך הלילה (צילום: אלכס גמבורג)
(צילום: אלכס גמבורג)

 

אחרי שבוועדת הבחירות הקלידו את הנתונים מרוב הקלפיות, סופרים אנשיה משעות הלילה את המעטפות הכפולות. מדובר בהצבעות של חיילים, אנשים עם מוגבלויות, דיפלומטים, אסירים וגם כאלה שהצביעו ב"קלפיות הקורונה". לפי ההערכות, יש כ-340 אלף מעטפות כפולות. 

 

פרט ל"קלפיות הקורונה" כל יתר המעטפות הכפולות נספרו, והליכוד ניצח גם שם. מפלגתו של נתניהו קיבלה 32.6% בקרב המצביעים במעטפות כפולות לעומת 29.6% לכחול לבן. שתי המפלגות וגם ימינה (8.4%) והעבודה-גשר-מרצ (7.3%) זכו לשיעורי הצבעה גבוהים יותר במעטפות הכפולות מאשר בקרב כלל הציבור. אחריהן אצל הבוחרים במעטפות כפולות: ש"ס 7.2%, הרשימה המשותפת 5.4%, ישראל ביתנו 4.2% ויהדות התורה 3.9%.

 

 


פורסם לראשונה 04/03/2020 17:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
בנימין נתניהו
צילום: עמית שאבי
מומלצים