שתף קטע נבחר

מנדלבליט: "לאוחנה אין כלים מינימליים לגבש עמדה על תיקי נתניהו"

היועמ"ש דיבר בטקס באוניברסיטת בר אילן ותקף את שר המשפטים: "הוא לא נחשף לראיות בתיק ולא נחשף לדיונים". מנדלבליט הוסיף: "ההתקפות על מערכת המשפט לא מרתיעות אותי. אמלא את תפקידי"

 

 

 

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, מתח הערב (יום ד') ביקורת על שר המשפטים אמיר אוחנה, שתקף בתקופה האחרונה את מערכת המשפט. מנדלבליט, שדיבר בטקס השקת ספרו של שופט העליון בדימוס יעקב טירקל באוניברסיטת בר אילן, אמר: "שר המשפטים העלה בריאיון טענה מופרכת שלפיה מערכת אכיפת החוק עשתה שגיאה קיצונית חמורה בהגשת כתבי אישום נגד ראש הממשלה, ואלו לא יבשילו. ברור שאין לשר כלים מינימליים לגבש עמדה כזו, כי הוא לא נחשף לראיות בתיקים ולא נחשף לדיונים בהם".

 

היועמ"ש ציין מקרים נוספים שבהם התנגש השר עם המערכת שעליה הוא מופקד: "השר הודיע שיש פסקי דין של בג"ץ שלא צריך לקיים. אומנם הוא הסתייג, אבל כשבית המשפט העליון הוציא צו ביניים נגד הקמת הוועדה לחקירת שוטרים, הוא טען שהיועמ"ש ובג"ץ עשו יד אחת נגד זה".

 

הוא הוסיף והתייחס לתפקידו של ממלא מקום פרקליט המדינה: "שומר סף שנאמנותו נתונה לדרג הפוליטי שמינה אותו, ולא לאינטרס הציבורי, איננו יכול למלא את תפקידו כשומר סף. בהתאם לכך, פרקליט המדינה או ממלא מקום פרקליט המדינה איננו יכול להיות תלוי ברצונו הטוב של שר המשפטים לבדו, בקשר לעצם מינויו או למשך המינוי. מצב בו ממלא מקום פרקליט המדינה מכהן תחת צל האפשרות כי תפקידו לא יוארך אם לא יגלה נאמנות לשלטון – איננו ראוי".

 

לבסוף הוסיף מנדלבליט: "חלק מההתקפות על מערכת החוק מכוונות באופן אישי. גם אני מותקף. ההתקפות ההלו אינן מרתיעות אותי. אמלא את תפקידי לשמור על שלטון החוק במדינה. במקרים שלא יהיה מנוס אציג עמדתי שלפיה קיימת מניעה משפטית לקיים החלטה".

אמיר אוחנה אביחי מנדלבליט (צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא)
השר אוחנה והיועמ"ש מנדבליט(צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא)

על רקע מערכת הבחירות האחרונה עמד מנדלבליט במרכז כמה פרשות ציבוריות, שהמרכזית שבהן צפויה לעסוק בעתירות שיוגשו לבג"ץ נגד הטלת הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו, שב-17 במרץ צפוי להתחיל משפטו בשלוש פרשות שונות.

 

במקביל הוא ניהל שוב ושוב עימותים מול שר המשפטים אמיר אוחנה סביב מינוי פרקליט המדינה והקמת ועדת בדיקה למח"ש, ונאלץ להתמודד עם פרסום הקלטות על חלקו בפרשת הרפז .

 

לפניו דיבר היועמ"ש לשעבר ושופט העליון בדימוס אליקים רובנישטיין, שתקף את אלה - כולל ראש הממשלה נתניהו - המותחים ביקורת על מערכת המשפט והפרקליטות: "בימים האחרונים יש לי חרדה למערכת המשפט והאכיפה בישראל ולגורלה. אינני מביע דעות על עמדות של מפלגות בעניינים ביטחונים וכלכליים, אלא ביחס של גורמים בכירים (בה) למערכת המשפט והאכיפה. אבדה הבושה. אבד הכבוד. עלילות בראש כל חוצות. המערכות הללו לא מושלמות, אבל עלילות כגון שהמשטרה והפרקליטות והיועמ"ש חברו להפיל ראש ממשלה - עלילה פשוט. גורם אחר דיבר על D9 על בית המשפט, משלשום אני שומע שזה הזמן להעמיד את בית המשפט על מקומו, שהוא לא יעז ללכת נגד רצון העם, ואמרו שעל שופטי ההרכב בבית המשפט בירושלים להוכיח שהם לא שמאלנים (הכוונה לנתניהו - ג"מ).

 

"אין מילים. המגמה היא להרוס מה שנבנה 70 שנה בעמל רב, ועל הדרך להרתיע ממילוי החובה. סוג של איום על המערכת. רוצים שנדמה לפולין ולהונגריה, לדרום אמריקה? אלו המדינות שאנחנו רוצים להידמות אליהן? יש ציבורים, כולל הציונות הדתית שאני משתייך אליה סוציולוגית, שחדרו אליהם הדימוי ושטיפת המוח כאילו הכול לא בסדר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא
השר אוחנה והיועמ"ש מנדלבליט
צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא
מומלצים