שתף קטע נבחר

תוצאות כמעט סופיות: 36 לליכוד ו-33 לכחול לבן

ועדת הבחירות המרכזית סיימה את ספירת כל הקולות, כולל מ"קלפיות הקורונה", ונתניהו עדיין עם 58 מנדטים בגוש הימין. זמן קצר לפני התוצאות עתר הליכוד בדרישה לעיכוב הפרסום. שש קלפיות נוספות ייבדקו מחדש מחשש לטעויות רישום, אך הסיכוי שמפת המנדטים תשתנה - קלוש

ביג מפלגות  ()
 

שלושה ימים אחרי שאזרחי ישראל הלכו לקלפיות, ועם תום ספירת 4,612,007 הקולות, ועדת הבחירות המרכזית פרסמה הערב (חמישי) את התוצאות הכמעט סופיות של הבחירות. לפי התוצאות הללו אין שינוי במפת המנדטים: הליכוד עם 36, לכחול לבן 33, הרשימה המשותפת 15, ש"ס 9, יהדות התורה 7, ישראל ביתנו 7, העבודה-גשר-מרצ 7 וימינה עם 6 מנדטים. לגוש הימין יש רק 58 מנדטים, ולפיכך לבנימין נתניהו אין רוב להרכבת ממשלה לפי שעה.

 

זמן קצר לפני פרסום התוצאות, מפלגת הליכוד עתרה לוועדת הבחירות בדרישה לעכב את פרסום התוצאות, עד שכל הפרוטוקולים והגיליונות של הקלפיות ייבדקו. "הליכוד מצפה שעד שמסמכים אלו לא ימסרו לו כדין ולא ימוצו הליכי העיון ותיקון שגיאות בהקלדת התוצאות - ועדת הבחירות תימנע מפרסום התוצאות", נמסר מהמפלגה.

ביג מפלגות  ()

 

  

התוצאות פורסמו עם תום הספירה של "קלפיות הקורונה". אתמול אחר הצהריים החלה ספירת 16 הקלפיות שבהן הצביעו 4,076 ישראלים השוהים בבידוד מחשש שנדבקו בנגיף. לאחר סיום הספירה, ובכדי לקבל תוצאות סופיות, נותרו רק שש קלפיות ובהן כ-4,000 קולות שייבדקו שוב עקב חשד לטעויות, ככל הנראה לא זיופים מכוונים. הקולות הללו מהווים כעשירית מנדט ועל כן, הסיכוי שיהיה שינוי במפת המנדטים בעקבות ספירתם מחדש הוא קלוש.

 

שיעור ההצבעה הסופי בבחירות היה 71.46% - עלייה לעומת הבחירות הקודמות שנערכו בספטמבר, ובהן הצביעו 69.8% מבעלי זכות הבחירה. מתוך 6,453,255 מהאזרחים שהיו רשומים בפנקס הבוחרים הגיעו לקלפיות 4,612,007 איש. 25,053 מהקולות היו פסולים. אחוז החסימה, שהוא 3.25%, עמד על 149,004 קולות. 37,897 קולות נדרשו לכל מנדט.

בנימין נתניהו  (צילום: עמית שאבי)
נתניהו. עדיין לא מחזיק ברוב לממשלה(צילום: עמית שאבי)
 

בני גנץ  (צילום: שאול גולן)
"במדינה דמוקרטית, יש לכבד את תוצאות הבחירות". גנץ(צילום: שאול גולן)

בימים הקרובים יתחיל מבצע "טוהר הבחירות", שבו ועדת הבחירות המרכזית תבדוק שוב אלפי קלפיות, כדי לוודא שלא חלו טעויות בספירת הקולות. חלק מהקלפיות ייבדקו באופן מדגמי ביוזמת ועדת הבחירות, וחלק בעקבות בקשות ספציפיות שיתקבלו ממפלגות או מגורמים אחרים שיצביעו על חשד לשגיאות או זיוף.

 

גם הסיכוי שמבצע זה ישנה את התמונה אינו גבוה, אך קיים. מכיוון שהליכוד וש"ס הן המפלגות שהכי קרובות להשגת מנדט נוסף, סביר שהן יהיו אלו שיתעקשו על בדיקות נוספות בקלפיות שבהן השיגו מספר קולות נמוך משציפו, וכמה מנציגיהן כבר טענו כי יש חשדות לזיופים או טעויות משמעותיות בקלפיות שונות ברחבי הארץ. בכל מקרה, ביום שני בערב יסתיימו כל הבדיקות והתוצאות הרשמיות יפורסמו, לקראת הגשתן לנשיא המדינה ביום שלישי. במשך שבועיים לאחר מכן, עד 24 במרץ, ניתן יהיה להגיש ערעור על התוצאות לבית המשפט המחוזי בירושלים.


 

 

 

אתמול התנהל קרב צמוד בין כחול לבן, הליכוד וש"ס על המנדט ה-120. הרשימה המשותפת, שהחזיקה בו בלילה, איבדה אותו ברגע האחרון, בין היתר עקב העובדה שבמעטפות הכפולות היא קיבלה הרבה פחות מאשר בקרב הציבור הכללי. גם ש"ס, שהחזיקה במנדט זה אתמול בבוקר, איבדה אותו לכחול לבן עקב אותה סיבה.

 

ביום הבחירות לא ברור היה מי יספור את הקלפיות שבהן הצביעו מבודדי הקורונה, ולפיכך הוחלט שמי שיעשה זאת יהיו בכירי הוועדה בעצמם, כולל המנכ"לית אורלי עדס, היועמ"ש דין ליבנה, הדובר גיורא פורדס וראשי האגפים. הבודקים ביצעו את הספירה עם מסכות וכפפות, על פי הנחיות משרד הבריאות. הספירה התבצעה במרכז הלוגיסטי של ועדת הבחירות המרכזית בשהם.


  

הספירה התבצעה בהתאם לנוהלי ספירת המעטפות הכפולות, הכוללים הצלבה עם יתר הקלפיות, כדי לבדוק שהמצביעים בקלפיות הייעודיות למבודדי הבית לא הצביעו גם בקלפי הרגילה שאליה הם משויכים. במהלך הבדיקה עלו חשדות למאות מקרים של הצבעה כפולה. ב-877 מקרים עלה חשד כי אזרחים הצביעו גם בקלפי ליד מקום מגוריהם, וגם בקלפי מיוחדת, כגון הקלפיות הנגישות. ב-438 מקרים עלה חשד להצבעה בשתי קלפיות מיוחדות שונות.

 

לאחר פרסום התוצאות מסר יו"ר כחול לבן בני גנץ: "אני מודה בשמי ובשם כל אזרחי ישראל לעובדי ועדת הבחירות, ובראשם יו"ר הוועדה, השופט ניל הנדל, ומנהלת הוועדה, הגברת אורלי עדס, על עבודתם הקשה והמסורה במהלך הבחירות לכנסת ה-23. הם וכלל עובדי ועדת הבחירות, פעלו במסירות ומצאו פתרונות לכל אתגר". גנץ הוסיף כי "במדינה דמוקרטית, יש לכבד את תוצאות הבחירות והכרעת הבוחר. ולא פחות מכך את עבודת הוועדה הממלכתית האמונה עליהן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  יאיר שגיא, שרון רביבו
בני גנץ ובנימין נתניהו
צילום: יאיר שגיא, שרון רביבו
מומלצים