שתף קטע נבחר

קינג פיצ'ר

איל התקשורת ויליאם ר. הרסט שהסרט "האזרח קיין" מבוסס על דמותו, הוא שהקים את קינג פיצ'ר, החברה הגדולה בעולם להפצת מוצרי קומיקס, שבה הופיעה גם דמותו המצוירת של פופאי

פופאי המלח, דמות מצוירת שהפכה לאחת מגיבורי התרבות של המאה ה-20, הוא פרי רוחו של המאייר אלזי קרייזלר סיגר. בעליה של הסדרה המצוירת, ומי שבזכותו נוצרו מאות הסדרות וסרטי האנימציה של פופאי, הוא ויליאם רנדולף הרסט - איל תקשורת שהטביע את חותמו על אמריקה בסוף המאה הקודמת ומחצית המאה הזו.

אימפריית הרסט

ויליאם ר. הרסט נולד בשנת 1863 במיזורי, בן לג'ורג הרסט, בעל-מכרות וחוות, ולאם
מורה. המכרות של אבא הרסט השתרעו ממקסיקו ועד אלסקה, כולל מכרות הכסף והזהב בדרום-דקוטה ומכרה הנחושת "אנקונדה" במונטנה, שהפכו את הרסט למולטי-מיליונר מהגדולים ביבשת, ולימים לנציג קליפורניה בקונגרס.
בשנת 1888 קיבל ג'ורג' הרסט מאחד מבעלי החוב שלו יומון קטן בשם "סן-פרנסיסקו אקזמינר", כתחליף לתשלום החוב. העיתון לא עורר בו עניין, אך בנו, ויליאם רנדולף בן ה-24, תלמיד הרווארד, כתב לו את המכתב הבא: "אני משוכנע שאוכל להריץ את העיתון בהצלחה. אם תעביר אותו לבעלותי, יחד עם סכום כסף מספיק להגשמת תוכניותי, אספר לך מה בדעתי לעשות".
באותה שנה הפך ויליאם הרסט הצעיר לבעל העיתון. הוא חידש את ציוד הדפוס, שיפר את מראהו החיצוני של העיתון, שכר כמה מטובי העיתונאים ויצר קשר עם מפרסמים. במהלך השנים חשף העיתון, כמה פרשיות הונאה ושחיתות, ויצר סגנון חדש בעיתונות: הז'ורנליזם הלוחמני.
בשנת 1895 התיישב ויליאם הרסט בניו-יורק ורכש את העיתון "ניו-יורק ז'ורנל". אחריו הגיע תורו של העיתון "שיקגו-אמריקן", ובעקבותיו נרכשו עיתונים נוספים והוצאה לאור של כתבי-עת. במחצית הראשונה של המאה ה-20 הפך הרסט לבעליהם של כ-25 עיתונים וכתבי-עת.

מתוודע למכוניות ומקים את מוטור

ב-1903 נישא הרסט למיליסנט וילסון. בסיום ירח הדבש שלהם החל להתוודע אל המכוניות, שתפסו את מקום המרכבות, וייסד את העיתון מוטור. בשנות ה-20 נכנס הרסט לעסקי שידורי הרדיו, ובשנות ה-40 לשידורי הטלוויזיה. מכאן המשיך ליומני חדשות בקולנוע, סרטי אנימציה וסדרות קומיקס בעיתונים וספרים.
הרסט הקים את חברת קינג פיצ'ר, חברת ההפצה הגדולה בעולם כיום לסרטי קומיקס. ב-1941 הוצג לראשונה הסרט "האזרח קיין" של אורסון וולס, המבוסס על חייהם של הרסט ואהובתו, שחקנית הקולנוע מריון דייויס. מאז הצלחת הסרט ניסה הרסט ברציפות לקעקע את הקריירה של וולס.
ויליאם הרסט נפטר בשנת 1951 בגיל 88, והוריש את האימפריה לחמשת בניו.
משפחת הרסט העניקה לאמריקה את אחת משכיות התרבות הבולטות ביבשת - טירת הרסט בקליפורניה. הארמון, המשתרע על שורה של גבעות בסן-סימאון, סן-פרנסיסקו, עטור גנים ומפליא בארכיטקטורה הניאו-קלאסית שלו ובחפצי האמנות שהובאו מעתיקות אירופה. הוא שייך היום למדינת קליפורניה, ונחשב לאתר תיירות נחשק.

אלזי ק. סיגר

אלזי קרייזלר סיגר נולד בעיירה צ'סטר, אילינוי, על חוף המיסיסיפי. בילדותו נהג לשחות בנהר, ויום אחד, כאשר ספינת חיל הים האמריקני הגיעה אל חופי העיירה והפכה לאטרקציה, עלה במוחו רעיון. הוא שיפץ סירה שבורה שמצא והסיע ילדים לאורך שפת הנהר תמורת 5 סנט לסיבוב.
בגיל 12 החל סיגר לעבוד בבית הקולנוע המקומי. תפקידו היה להחליף את הכרזות מדי שבוע, להכין שקופיות פרסומת, ולתופף בזמן הקרנת הסרטים האילמים כליווי לפסנתרן. תמורת עבודתו קיבל מדי יום 50 סנט. הוא הביא עימו מודעות מצוירות שהכין, ובמהלך החודשים התקדם והפך למקרין. פרסומו של סיגר בעיירה צמח עד מאוד, כשאחד הסוחרים הזמין ממנו שלט מצויר גדול תמורת 25 דולר. למרבה הצער, השלט נשטף בגשם בגלל שימוש בצבעים לא מתאימים.
בעל בית הקולנוע שלח את סיגר לסט. לואיס, ללמוד ציור קומיקס ודמויות מצוירות לסרטים והוא החל לעבוד בעיתונים "שיקגו הראלד" ו"איבנינג אמריקן", שם הבחין בו ארתור בריסביין, יד-ימינו של הרסט. בריסביין הזמין אותו לניו-יורק, לעבוד בעיתוני הרשת ובתיאטרון, שהעלה הצגות על-פי סדרות מצוירות פופולריות.
באותה עת ערך ויליאם הרסט ניסוי בעיתוניו: הוא העביר סדרת קומיקס פופולרית, שהופיעה בהמשכים באחד מעיתוני הבוקר שלו, לאחד מעיתוני הצהריים של האימפריה. תוצאות הניסוי ניכרו היטב: מכירות עיתון הבוקר צנחו באלפי קוראים, שנוספו למכירות עיתון הצהריים.

פופאי

פופאי המלח, פרי רוחו של סיגר, נכנס במקרה לאחת הסדרות כדמות שולית, והפך לגיבור מרכזי ואהוד הציבור. הוא שבה את לב הקוראים והצופים בהיותו אנטי- גיבור מצחיק, בעל שפה בוטה, יכולת להתגבר תמיד על מכשולים - וכמובן, הודות לתחרות על ליבה של אוליב.
לאחר מותו של סיגר, בשנת 1938, המשיך לצייר את פופאי עוזרו, באד סגדורף, ובהמשך עשו זאת אמני קומיקס ואנשים מצחיקים. פופאי, שנולד בשנת 1929, הפך במרוצת השנים לדמות לאומית המשתלבת באירועי האקטואליה. בין היתר, "התגייס" פופאי לצבא בזמן מלחמת העולם השנייה.
כיום מדובר בחברה הגדולה ביותר בעולם להפצת מוצרי קומיקס - סרטים, חוברות, עיתונים וספרים - ובהם סדרת פופאי. 60 מיליון אמריקנים קונים את מוצרי הקומיקס של החברה, שמתורגמים במקביל לתריסר שפות בעולם. החברה נוסדה ב-1915 על-ידי ויליאם הרסט, וכיום היא חלק מחברת הרסט להפקת סרטי אנימציה לטלוויזיה וקולנוע.

פורסם במגזין "ממון", "ידיעות אחרונות", בתאריך 22/12/98לפנייה לכתב/ת
צילום:ארכיון
ויליאם ר. הרסט. הטביע חותם על אמריקה
צילום:ארכיון
צילום:ארכיון
מוטור. המגזין הראשון של הרסט
צילום:ארכיון
מומלצים