שתף קטע נבחר

"נתתי צ'קים פתוחים": תמלילי החקירה של דוד ביטן נחשפים

לידי ynet הגיעו קטעים מחקירתו הראשונה של מי שהיה אז יו"ר הקואליציה. "ממה נבעו החובות שלך?", שאלה החוקרת, והוא השיב: "חלק גדול בגלל קבוצת הכדורגל, שלקחתי חובות על עצמי. עשיתי טעות"

 

דוד ביטן (צילום: צביקה טישלר)
ביטן ליד משרדי להב 433(צילום: צביקה טישלר)

"אנחנו מודיעות לך שאתה חשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים, קשירת קשר לפשע, שיבוש מהלכי משפט, עבירות מרמה ועבירות על חוק איסור הלבנת הון ועבירות מס הכנסה. האם תרצה לומר משהו לפני שנתחיל?". אלו המילים ששמע חבר הכנסת דוד ביטן ב-3 בדצמבר 2017 בחדר החקירות במשרדי יחידה להב 433, בפתח חקירתו הראשונה בפרשה שבגינה הוחלט להעמידו לדין בכפוף לשימוע. תמלילי החקירה הזו הגיעו לידי ynet, והם חושפים כיצד ניסה ביטן להזים את החשדות נגדו.

 

בסוף ינואר האחרון הודיעה הפרקליטות לביטן, מי שכמעט מונה לשר לאחרונה, כי היועץ המשפטי לממשלה שוקל להעמידו לדין בכפוף לשימוע בשורת עבירות ובהן לקיחת שוחד בסכום של קרוב למליון שקלים, זכות לדירות ושוחד נוסף בהיקף שאינו ידוע במדויק, בפרשה המכונה במשטרה "פרשה 1803". מיוחסות לו גם עבירות של בקשות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס שביצע לכאורה בתשע פרשות שונות בין השנים 2011 עד 2017.

 

עד זימונו למשטרה של ביטן התנהלה החקירה נגדו באופן סמוי. כשנחקר ביטן הוא היה עדיין יו"ר הקואליציה. בשעה 9:00 הוא התייצב מול שתי חוקרות, שהודיעו לו כי הוא נחקר תחת אזהרה. הוא נשאל על קשר שלו לעמותת ספורט שעוד תעלה בחקירה: "מ-2002 ועד 2008 הייתי ביחד עם ראש העיר ראשון לציון יו"ר העמותה, הוא עזב ואני נשארתי. אני ניהלתי מלמעלה. בכדורגל הייתי מורשה חתימה לגברים. עברו הרבה שנים מאז".

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

במענה לשאלה על תיקי הוצאה לפועל שהיו על שמו ביטן אמר: "סך הכל 13 תיקים. כולם נסגרו. על סך 700 אלף שקלים. הגענו לכל מיני עיקולים. במשך מספר שנים לקחו לי 13.5 אלף שקלים מהמשכורת". לדבריו מי שפתחו את התיקים נגדו הייתה לשכת עורכי הדין (ביטן הוא עורך דין - ג"מ). לדבריו, "הבנקים פתחו. צ'קים שהגיעו לכל מיני חברות". ביטן מספר בחקירה על המחאות על שמו שלדבריו "התגלגלו". ביטן מתייחס בכך לחקירה קודמת שלו שנים קודם לכן, עוד לפני שהיה ח"כ, אז נחשד בשוחד והתיק נגדו נסגר. לגבי ההמחאות אמר: "אני לא זוכר נחקרתי על העניין בשנת 2010, יש שם את כל התשובות התיק נסגר. החקירה אז הייתה לפני שמונה שנים".

 

חוקרת: מי הם הגורמים שצצו (אז) בחייך שלהם אתה היית חייב?

ביטן: לכל האנשים שהצ'קים שלי הגיעו אליהם. באישור שהם קיבלו ממשרד האוצר.

חוקרת: אני אומרת שבחקירה הקודמת לא ענית מי הם אותם גורמים.

ביטן: במקרים שהראו לי צ'קים, עניתי. פותחים לי את החקירה אחרי תשע שנים. אני מסרתי צ'קים רק לגורמים שאין איתם בעיה.

חוקרת: אני אומרת לך שזה רלוונטי לגבי החקירה של היום.

ביטן: לא זוכר מי אותם גורמים. נתתי צ'קים פתוחים בלי שם הנפרע, וזה הגיע אליהם. אם יש לך ראיה תציגי אותה בפני. לא אתן יד לפתיחת תיק באופן לא ראוי כמו שאת עושה.

חוקרת: למה נוצר החוב? למי נתת צ'קים שממנו התגלגל?

ביטן: אין לי חובות לאף אחד, לא משנת 2013-2012.

חוקרת: ממה נבעו החובות שלך?

ביטן: המשרד שלי התחיל להיות פחות טוב בגלל הפעילות הציבורית. חלק גדול בגלל קבוצת הכדורגל, שלקחתי חובות על עצמי. עשיתי טעות. התחייבתי לשלם על זה. לא לקחתי הלוואות מאנשים פרטיים.

חוקרת: אנשים אחרים עזרו לך לכסות חובות?

ביטן: אחי. היה לחץ אז של אוהדים, תקשורת ושחקנים. לחץ אדיר. לחץ פוליטי. מודה שעשיתי טעות אז. מ-2006 התחלתי לקחת על עצמי את סיפור הצ'קים לעמותות.

חוקרת: היו לך חובות מחוץ להוצאה לפועל?

ביטן: כן, אחי סגר. בעניניים פוליטיים יש אופוזיציה שמפיצה שקרים. כל מה שמספרים לא נכון. לא היו לי את החובות שאומרים שהיו לי. החובות היו מליון מחוץ להוצאה לפועל. אחי החזיר".

"לפעמים יוצא איתו לסרט". ראש העיר ראשל"צ לשעבר דב צור (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"לפעמים יוצא איתו לסרט". ראש העיר ראשל"צ לשעבר דב צור(צילום: ירון ברנר)
 

למרות שאלות החוקרות, ביטן לא השיב למי היה חייב כסף אבל אמר "הכל חוקי".

חוקרת: אתה לא זוכר למי היית חייב מיליון שקלים?

ביטן: עניתי. אי אפשר לפתוח לי תיק אחרי כל כך הרבה שנים רק כי אני חבר כנסת.

 

ביטן נשאל על הקשר שלו עם מקורבים שונים, כולל עד המדינה, ששמו אסור בפרסום, עליו סיפר: "לפעמים אנחנו שותים קפה בבוקר. נפגשים שלוש-ארבע פעמים בשבוע. יש לו עסק".

חוקרת: ממה הוא מתפרנס?

ביטן: יש לו עסק. אני לא מתעסק בעסקים שלו".

חוקרת: "האם יש לכם מערכת עסקים משותפת?

ביטן: אין לנו.

חוקרת: האם נתת לו כסף או הוא לך?

ביטן: לא.

עו״ד אפרים דמרי  (צילום : שרון סרור)
עו"ד אפרים דמרי: "ביטן לא קיבל טובות הנאה"(צילום : שרון סרור)
 

 

 

ח"כ ביטן סיפר גם על הקשר עם ראש העיר ראשון לציון דאז דב צור, שנחקר אף הוא בפרשה: "קשר טוב. תומך בו לראשות עיר. לפעמים יוצא איתו לסרט". על המעורבות שלו בעיר מגוריו ראשון לציון סיפר: "אני כמעט לא מעורב בעיר, אין לי זמן ואני לא חושב שצריך. אם לראש העיר יש פנייה אליי, אני משתדל שלא להתערב. פונים אלי פעילים עובדי עירייה, מבקשים בקשות בעניין כח אדם, אני אומר שאני לא בעניין ולא מתכוון להתעסק בזה. לא מוכן להתעסק בדברים שקשורים בעיר. אם ראש העיר מבקש לדבר על נושאים מסויימים אני מגיע. אני משתדל לא לעסוק בפניות פרטניות בנוגע לעירייה".

 

במהלך החקירה הטיחה בו אחת החוקרות: "מחומר החקירה שיש בידינו, אדם כיסה לך חובות ובתמורה הפנית אותו לבעלי עסקים שונים?". ביטן השיב: "שקר וכזב, לא היה ולא נברא".

 

עורכי הדין דרור מתתיהו, שרון כהנא ואפרים דמרי המייצגים את ביטן מסרו בתגובה: "ח"כ ביטן מעולם לא קיבל כספים או טובות הנאה בעד פעולות הקשורות בתפקידו כעובד ציבור. כל ההחלטות שקיבל ח"כ ביטן, בעת שכיהן בתפקידים ציבוריים היו החלטות ענייניות שהתקבלו על בסיס שיקול דעת מקצועי, כשלנגד עיניו טובת הציבור והיא בלבד. לאחר חשיפת הראיות והטענות כבדות המשקל שבאמתחתנו, יתפזר הערפל ותיחשף תמונה שונה בתכלית מזו המשתקפת מכתב החשדות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
ח"כ ביטן מחוץ למשרדי להב
צילום: צביקה טישלר
מומלצים