שתף קטע נבחר

כחול לבן שוקלת ממשלת מיעוט זמנית: "יעלון לא שולל"

במפלגתו של בני גנץ מתלבטים אם בכל זאת להקים ממשלת מיעוט זמנית כדי להימנע מבחירות. בכירים בכחול לבן: "אם נתניהו יצטרך להגיע לבית המשפט - השותפים יבינו שהוא כבר לא יהיה ראש ממשלה"

 

בני גנץ משה יעלון  (צילום: AFP)
בכירי כחול לבן בליל הבחירות(צילום: AFP)

בכחול לבן דנים הערב (חמישי) אם בכל זאת לפעול להקמת ממשלת מיעוט זמנית כדי להימנע ממערכת בחירות רביעית - ובכך להחליף את נתניהו בראשות הממשלה. בכירים במפלגה אמרו כי שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון שינה את עמדתו המקורית, וכבר לא שולל הקמת ממשלת מיעוט בתמיכה הרשימה המשותפת.

 

במחנה המרכז-שמאל מעריכים כי בני גנץ יצליח לגייס 59 ממליצים להרכבת המנדט (ללא שלושת הח"כים של בל"ד) לעומת 58 הממליצים של נתניהו - ובכך יקבל את המנדט ראשון. במערכת הפוליטית מעריכים כי גנץ ואביגדור ליברמן מתואמים במהלכים הפוליטיים שלהם - וכי יו"ר ישראל ביתנו פועל בעצמו להקמת ממשלה בראשותו של גנץ.

 

אם גנץ אכן יקבל את המנדט להרכבת הממשלה, יעמדו בפניו שני תסריטים מרכזיים: הקמת ממשלת אחדות עם הליכוד, כאשר גנץ יהיה ראשון ברוטציה על תפקיד ראש הממשלה, או מקרה קיצון שנשקל גם כן, לפיו כחול לבן תקים ממשלת מיעוט עם העבודה-גשר-מרצ בתמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת. התנאי לתרחיש השני הוא שמדובר בממשלה זמנית שתוכל לצרף אליה תוך זמן קצר את המפלגות החרדיות, ואולי אף פורשים מהליכוד.

 

גורמים במערכת הפוליטית אמרו כי ליברמן, שמהווה פעם נוספת לשון מאזניים בבחירות, שקל כמה אפשרויות של הקמת ממשלה ללא נתניהו, בהן ממשלת גנץ-חרדים או ממשלת גנץ-ליברמן ופורשי ליכוד בלבד כדי ללחוץ על נתניהו לפרוש וללכת לעסקת טיעון.

 

3084 ()
שלח: "מי שלא מחשיב את קולות המשותפת, נמצא בצד הלא נכון של המערכה"

"אם גנץ יקבל את המנדט להרכבת הממשלה ונתניהו יצטרך להתחיל להגיע לבית המשפט, אז השותפים שלו בגוש יבינו שהוא כבר לא יהיה יותר ראש ממשלה", אמר גורם פוליטי בכיר במחנה ל-ynet.

 

לפי ח"כ עפר שלח טוען כי בכנסת כבר יש רוב להחלפת נתניהו. "בכנסת החדשה יש רוב בעד מדינת ישראל - ונגד מדינת נתניהו", אמר. "אנחנו נפעיל אותו בלי היסוס כדי להכריע את המערכה על דמותה של המדינה שלנו, וכל אדם בבלוק נתניהו ששמע אותו אומר שניצח בבחירות כי את הרשימה המשותפת לא סופרים - ולא מביע זעזוע עמוק ממה שאמר - צריך לדעת שמאתמול הוא בצד הלא נכון של המערכה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים