שתף קטע נבחר

תקלה בבתי זיקוק: להבה גדולה בלפיד האתילן

האש בלפיד נצפתה מכל אזור מפרץ חיפה. בבתי זיקוק אמרו כי מדובר בתקלה במתקן האתילן והלפיד צפוי לבעור במשך כמה שעות. ראש העיר חיפה: "נגמרה הסבלנות"

 

 

 

הלפיד מבתי הזיקוק האיר שוב את מפרץ חיפה והפעם באופן חריג במיוחד: בעקבות תקלה במתקן האתילן, במסגרתה הופסקה עבודתם של טורבינה ומדחס במתקן, ישנה פעילות לפיד ערה שצפויה להימשך מספר שעות. מבזן נמסר כי במסגרת תפעול התקלה הופנו עודפי הגזים באופן בטיחותי ללפיד. כוחות כיבוי גדולים הוזעקו למקום, אך חזרו לתחנות כעבור זמן קצר.

 

 

להבה גדולה בבתי הזיקוק בחיפה (צילום: מורן יונה )
להבה גדולה בבתי הזיקוק בחיפה(צילום: מורן יונה )

הלפיד הבוער במפרץ חיפה (צילום: איחוד הצלה כרמל)
הלפיד הבוער במפרץ חיפה(צילום: איחוד הצלה כרמל)

 

להבה גדולה בבתי הזיקוק בחיפה (צילום: גל שגיא )
להבה גדולה בבתי הזיקוק בחיפה(צילום: גל שגיא )

להבה גדולה בבתי הזיקוק בחיפה (צילום: גל שגיא )
(צילום: גל שגיא )

 

האש בלפיד נצפתה מכל רחבי מפרץ חיפה, נשר והגליל המערבי. תושבים מבוהלים הזעיקו את מכבי האש, והתלוננו שלא קיבלו תשובות מהמשרד להגנת הסביבה.

 

ראש העיר חיפה, עינת קליש רותם, פרסמה הודעה חריפה: "זו לא תמונה מסרט אפוקליפטי. זו המציאות שבה אנחנו חיים - תושבי מפרץ חיפה. עיריית חיפה מנהלת היום ארבעה הליכים משפטיים נגד בזן וחברותיה, שעליהם אדווח במועצת העיר הקרובה. בשבועות האחרונים קיבלתי כמה טלפונים כועסים מגורמים בממשלה, בטענה שהיחס שלי קשוח מידי. לא הוא לא. עוד לא התחלתי להיות קשוחה. אפס סובלנות. גם לאפס הסובלנות כבר נגמרה הסבלנות".

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "בעקבות תקלה שהתרחשה במפעל כאו"ל מקבוצת בזן, הופנו גזים ללפיד, שנועד לטפל באירועים מסוג זה. צוות המשרד להגנת הסביבה, בראשות מנהל מחוז חיפה, שלמה כץ, נמצא במקום ומבצע בדיקות. מערך ניטור אוויר ארצי הפרוס במפרץ חיפה, גם בסמוך למתחם בזן, מודד בזמן אמת את ריכוזי המזהמים באוויר, ועד לשעה זו לא נמדדה חריגה מהתקנים".

 

להבה גדולה בבתי הזיקוק בחיפה ( צילום: המשרד להגנת הסביבה )
הלפיד הבוער בבזן( צילום: המשרד להגנת הסביבה )

 

עוד נמסר מהמשרד להגנת הסביבה: "ניתן לצפות בנתוני תחנות הניטור בזמן אמת באפליקציה 'אוויר בסביבה' של המשרד להגנת הסביבה. על-פי דיווחי מפעל כאו"ל, מדובר בפליטות גז האתילן, הנשרף בלפיד. בשעות הקרובות עדיין צפויה להיראות להבת הלפיד ברחבי המפרץ, והזרמת הגזים תפחת בהדרגה. יש לזכור כי שריפת הגזים בלפיד היא האמצעי היעיל להפחתת זיהום אוויר בעת תקלה".

 

מאיגוד ערים לאיכות הסביבה במפרץ חיפה נמסר: "מדובר בתקלה שנייה בתוך שבוע. מנתונים שאוסף האיגוד עולה כי לארובה הועברו למעלה מכפול מכמות הגז המחוייב בדיווח במקרה של אירוע. כונני האיגוד מנטרים את הזרמות הגזים ללפיד ועוקבים אחר מצלמות האיגוד לבחינת הימצאות עשן. בהתאם להיתר הפליטה, תידרש חברת בזן להמציא לאיגוד ערים תחקיר על אודות התקלה. על רקע רצף התקלות השבוע וחריגות בהזרמה ללפיד בחודש האחרון, שוחחה עו"ד שרית גולן, יו"ר האיגוד, עם ראש עיריית חיפה וראש עיריית נשר לצורך שיתוף פעולה לנקיטה בהליכים מנהליים ומשפטיים מול חברת כאו"ל, לרבות האפשרות לפעול להפסקת פעילות מתקנים". 

ד"ר רויטל גולדשמיד מהמרכז לחקר הסביבה בחיפה אמרה: "זו הפעם השנייה השבוע שיש תקלה במתקן האתילן בבזן. בפעם הקודמת תקלת מדחס והפעם שוב תקלת מדחס. תושבי חיפה שוב הולכים לישון בחשש גדול. הלפיד אמנם מתקן בטיחות לשריפת עודפים, אך במקרים של לפיד ענק - לא כל החומרים המסוכנים נשרפים ביעילות ותושבי חיפה הפכו לנושמים כרוניים של אתילן. אנחנו דורשים מהמשרד להגנת הסביבה לסגור את המתקן ולא לאפשר פגיעה באיכות האוויר ובביטחונם של תושבי המטרופולין".

 

בכתבה זו שולבו סרטונים שהופצו ברשתות החברתיות. אם צילמתם או ידוע לכם מי צילם, אנא צרו קשר במייל האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איחוד הצלה כרמל
הלהבה נראתה ממקומות רבים באזור
צילום: איחוד הצלה כרמל
מומלצים