שתף קטע נבחר

ירדה ב-64 אלף קולות ומנעה מנדט מהימין: הנפילה של "עוצמה יהודית"

איתמר בן גביר התעקש להתמודד עד הסוף - וקיבל יותר ממחצית הקולות שניתנו למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה. אילו תומכיו היו מצביעים לליכוד ולימינה, נתניהו היה זוכה למנדט נוסף על חשבון כחול לבן. מהמפלגה נמסר: "חזרנו ואמרנו כל השנה האחרונה: בלי עוצמה יהודית אין ממשלה ימנית. צדקנו"

 

 

למרות ההתעקשות להתמודד עד הרגע האחרון, מפלגת עוצמה יהודית של איתמר בן גביר קיבלה כ-19,350 קולות בלבד והייתה רחוקה מאוד מאחוז החסימה, שעמד על 149,004 קולות. מדובר בירידה חדה מהתוצאה שקיבל בבחירות ספטמבר - 83,609 קולות שהיוו 1.88% מקולות הבוחרים. במערכת הבחירות האחרונה זכה בן גביר ל-0.42% בלבד מכלל הקולות.

 

איתמר בן גביר (צילום: אבי מועלם )
איתמר בן גביר(צילום: אבי מועלם )

אחוז ההצבעה הכללי בבחירות עמד על 71.47%, ובסך הכול נמנו 4,586,954 קולות כשרים. 37,001 מצביעים נתנו את קולם לרשימות שלא עברו את אחוז החסימה, כאשר יותר ממחציתם לרשימתו של בן גביר. בסופו של דבר, סך הקולות הכשרים של הרשימות המשתתפות בחלוקת המנדטים היה 4,549,953, ולכן המודד למנדט עומד על 37,897.

 

ביג מפלגות  ()

ביג מפלגות  ()

אילו היה בוחר לפרוש מהבחירות, ולפחות חצי מהקולות שקיבל היו ניתנים לליכוד ולימינה יחד - הליכוד היה זוכה ב-37 מנדטים וכחול לבן הייתה מאבדת מנדט ויורדת ל-32, מה שעדיין היה מותיר את גוש הימין על 59 מנדטים.

 

117 מנדטים חולקו עוד לפני חישוב הסכמי העודפים והסכם בדר-עופר, שנותן יתרון למפלגות הגדלות בחלוקת הקולות העודפים. הליכוד, שחתם על הסכם עודפים עם ימינה, קיבל את העודף הגדול ביותר בחישוב - ולכן קיבלה המפלגה את המנדט ה-36 שלה.

 

קמפיין עוצמה יהודית ()
הקמפיין של עוצמה יהודית

המנדט ה-119 בחלוקה ניתן לישראל ביתנו, שלה אמנם לא היה הסכם עודפים, אך היא הייתה קרובה מאוד למנדט השביעי שלה – ולכן גם קיבלה אותו. המנדט ה-120 ניתן בסופו של דבר לכחול לבן, לה היה הסכם עודפים עם העבודה-גשר-מרצ שזיכה אותה במנדט ה-33.

 

אילו בן גביר היה פורש מהבחירות והליכוד וימינה היו מקבלות ביחד לפחות 7,611 קולות או יותר – היה הליכוד זוכה ב-37 מנדטים וכחול לבן הייתה יורדת ל-32 מנדטים. גם במקרה שבו ש"ס ויהדות התורה היו זוכות יחד לכ-5,200 קולות לפחות מהקולות שניתנו לעוצמה יהודית - הן היו מקבלות עדיפות על כחול לבן בקבלת המנדט ה-120, וגם במקרה כזה גוש הימין היה מתחזק ל-59 מנדטים.

 

יצוין כי בשום תרחיש הליכוד וש"ס לא יכלו לקבל מנדט נוסף על חשבון ישראל ביתנו וכחול לבן, כיוון שבמקרה כזה נדרשים יותר מ-20 אלף קולות, כלומר יותר קולות ממה שמפלגתו של בן גביר קיבלה.

 

מעוצמה יהודית נמסר בתגובה: "בשעה שהרשימה המשותפת ידעה להתאחד דווקא במחנה הימין היה פירוד ופיצול. חזרנו ואמרנו כל השנה האחרונה: בלי עוצמה יהודית אין ממשלה ימנית. צדקנו. צר לנו שלא הקשיבו ומקווים שעכשיו יפנימו. רק אם נתאחד נוכל לנצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יהונתן ולצר, TPS
איתמר בן גביר
צילום: יהונתן ולצר, TPS
מומלצים