שתף קטע נבחר

המשטרה ביצעה 3,816 האזנות סתר בשנה שעברה

בראש רשימת האזנות הסתר של המשטרה עומדים חשודים בעבירות נשק ואמצעי לחימה, והסיבה לכך היא ניסיונה להילחם באלימות המשתוללת במגזר הערבי. בסך הכל אישרו בתי המשפט 99.5% מבקשות המשטרה - ורק 18 בקשות נדחו. הכי מעט האזינו החוקרים לחברים בארגוני פשיעה

99.5% מהאזנות הסתר שביקשה המשטרה לבצע לחשודים במהלך שנת 2019 אושרו על ידי בתי המשפט. דו"ח של אגף המודיעין במשטרה, שהגיע לידי ynet ו"ידיעות אחרונות", חושף את העלייה בתופעה ומגלה למי מאזינים הכי הרבה. בשנה החולפת ביצעה המשטרה הכי הרבה האזנות סתר לחשודים בעבירות נשק ואמצעי לחימה: 1,391. מדובר בעלייה חדה ודרמטית לעומת שנת 2018, שבה ביצעה המשטרה 638 האזנות בתחום זה.

אילוס האזנות סתר (צילום: shutetrstock)
592 האזנות בעבירות סמים. אילוסטרציה(צילום: shutetrstock)

מדוע נרשמה העלייה? ככל הנראה בעקבות המדיניות שעליה החליט השר לביטחון פנים גלעד ארדן. כאשר ראיין את המועמדים לתפקיד המפכ"ל דרש מכל אחד מהם להציג תוכנית למיגור הפשיעה במגזר הערבי. זאת נוכח אירועי הירי והרצח הרבים שמתרחשים שם והפכו למכת מדינה.

 

בסופו של דבר לא נבחר מפכ"ל, אבל המדיניות נמשכה: מ"מ המפכ"ל ניצב מוטי כהן מימש את התוכנית, ובמסגרתה יזמה המשטרה את האזנות הסתר בתחום עבירות הנשק, וזאת במטרה לחשוף סחר באמצעי לחימה ולפענח מקרי רצח. האזנות אלו הניבו מספר כתבי אישום.

גלעד ארדן (צילום: אבי מועלם)
העלייה - כנראה בעקבות המדיניות. השר גלעד ארדן(צילום: אבי מועלם)

במקום השני ברשימה - עבירות סחר בסמים עם 592 האזנות סתר. לאחר מכן, בסדר יורד: שחיתות, שוחד, מרמה והלבנת הון - 542; שוד והתפרצויות לרכב - 456; רצח וניסיון הריגה - 443; מספר ההאזנות לחשודים בחברות בארגוני פשיעה הסתכם ב-41 בלבד, זאת אף שמדובר בנגע שאותו מנסה המשטרה למגר כבר שנים ארוכות.

 

בסך הכל ביצעה המשטרה בשנה החולפת 3,816 האזנות סתר מתוך 3,834 שביקשה. מדובר בעלייה לעומת שנת 2018 שבהלכה בוצעו 3,307 האזנות סתר. רק 18 בקשות להאזנות סתר לא אושרו בשנה החולפת על ידי בית המשפט, ולמעשה 99.5% מהבקשות אושרו.

 

פילוח הנתונים של מחלקת הסיגנט באגף המודיעין מעלה כי מספר החשודים שנגדם הוצאו צווים להאזנות סתר ב-2019 הסתכם ב־3,025 לעומת 3,285 בשנה שקדמה לה. גורם משפטי שנחשף לדו"ח אמר: "קצת תמוה שבכזו קלות מאשרים כל כך הרבה האזנות סתר. השאלה היא האם מישהו בודק ביסודיות אם כל ההאזנות באמת נחוצות, והאם לא מדובר לעיתים בפגיעה בפרטיות שלא לצורך".

 

הדו"ח מפרט גם את מספר האזנות הסתר שביצעו רשויות אכיפה נוספות בשנת 2019: במקום הראשון המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) עם 31. אחר כך, בסדר יורד: רשות ההגבלים העסקיים (13); רשות המסים (11); המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) עם 7 האזנות, ואת הרשימה נועלת הרשות לניירות ערך עם 3 האזנות. לצורך ביצוע כל האזנת סתר נדרש אישור של בית המשפט המחוזי. השופט מעיין בחומר החקירה שמועבר לידיו, ובהסתמך עליו מחליט האם יש הצדקה לבקשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים