שתף קטע נבחר

הרב הבכיר פסק: "גם אדם שבבידוד צריך ללכת לבית כנסת"

הרב יצחק זילברשטיין, פוסק הלכה בולט בעניינים רפואיים, קבע בניגוד לעמדת הרבנות הראשית כי אם המתפללים אינם יודעים שחברם עלול להדביק בקורונה - עליו להשתתף בקריאת המגילה בפורים: "סכנת ההידבקות מאוד רחוקה; קיום המצווה ישמור על הציבור". לאחר פנייה ממשרד הבריאות חזר בו: "חובה להישמע להנחיות"

הרב יצחק זילברשטיין, פוסק הלכה חשוב בעולם החרדי, קבע כי אדם הנמצא בבידוד מחשד להידבקות בקורונה צריך להגיע לבית הכנסת בשבת הקרובה ובחג פורים – זאת בניגוד להנחיות משרד הבריאות. לדבריו, רק כאשר הציבור יודע כי הוא מסכן את המתפללים עליו להימנע מכך ולהישאר בביתו. בעקבות פרסום הדברים חזר בו הרב וקרא להישמע להוראות הגורמים המקצועיים. למסמך המלא - לחצו כאן

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

הרב זילברשטיין, רב שכונה בבני ברק, נחשב לבר-סמכא בנושאי רפואה והלכה – חתנו של הרב יוסף שלום אלישיב שהיה מהמנהיגים הבכירים של הציבור החרדי בדור האחרון ונודע כ"פוסק הדור" הליטאי. כמומחה בתחום זה נשאל זילברשטיין על ידי אדם שחזר מאחת המדינות המועדות להדבקה בקורונה, האם עליו להקפיד על ההנחיות, גם אם בגללן לא יוכל לקיים מצוות דתיות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

מחר "שבת זכור", יש חובה עליונה להאזין לקריאת התורה בפרשה שבה מוזכרת המצווה למחות את זכר עמלק – דבר שאדם אינו יכול לקיים ביחידות בביתו ובפורים, שיחול בשבוע הבא, עדיף לשמוע את קריאת מגילת אסתר יחד עם הציבור. הפונה שאל את הרב האם חובה עליו להגיע לבית הכנסת ולסכן עצמו בקנס או במאסר על הפרת ההנחיה, וכן האם מותר לו לסכן את שאר המתפללים.

 

  ()
השאלה שהופנתה לרב

 

תשובת הרב זילברשטיין: "כיוון שהסכנה היא מאוד רחוקה ואין צריך לחוש לזה, ממילא אין למתפללים זכות לעכב על המתפלל שיבוא לשמוע פרשת זכור וקריאת המגילה. ושומר מצווה לא ידע דבר רע". בהמשך סייג הרב והבהיר: "במה דברים אמורים – כשהציבור לא יודע שהוא אמור להיות בבידוד. אבל אם הציבור יודע והם בפחד גדול, אין לו רשות לבוא לבית הכנסת".

 

"להישמע להנחיות משרד הבריאות"

במשרד הבריאות הבהירו השבוע כי הפרת ההוראה על הבידוד מהווה עבירה פלילית שהעונש עליה הוא 10 שנות מאסר.  בעקסות הפרסום שנעשה בחיבור תורני העוסק בנושאי רפואה והלכה, פנה השר יעקב ליצמן לרב זילברשטיין וביקש שיבהיר את פסיקתו – והרב אכן חזר בו ממנה והדגיש כי חובה להישמע להנחיות.

 

יעקב ליצמן  (צילום: משה מזרחי)
יעקב ליצמן (צילום: משה מזרחי)

 

מלשכת שר הבריאות ליצמן נמסר: "כל הרבנים פסקו שיש להקפיד על הוראות החוק ולהישמע להנחיות המקצועיות של משרד הבריאות. לא מוכרת לנו כל הוראה רשמית אחרת. משיחה שקיימנו עם הרב זילברשטיין נאמר לנו למסור בשמו כי בתורה כתוב 'ונשמרתם מאד לנפשותיכם' ולכן על כל אחד לשמור בקפידה על הוראות הרופאים ואנשי המקצוע האמונים על בריאות הציבור'".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השאילתא לרב בנושא הקורונה
מומלצים