שתף קטע נבחר

צילום:  AFP, EPA

נדבקים ב"ספינת הקורונה" בקליפורניה, מקרי מוות בפלורידה

הנגיף מתפשט בארה"ב: לפחות 21 נדבקו על ספינת התענוגות "גראנד פרינסס" שעוגנת ליד סן פרנסיסקו. הרשויות מתלבטות אם לאפשר ל-3,500 הנוסעים ואנשי הצוות לרדת, טראמפ: "מעדיף שיישארו". מקרי מוות ראשונים בפלורידה, נדבקים גם בכנס השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק

 

 

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, האחראי על הטיפול בהתפרצות נגיף הקורונה במדינה, הודיע הלילה (בין שישי לשבת) כי לפחות 21 בני אדם נדבקו בנגיף על ספינת התענוגות "גראנד פרינסס", שעוגנת סמוך לחוף בסן פרנסיסקו שבקליפורניה. הללו מצטרפים לעוד כמעט 100 שהתווספו למניין הנדבקים בארה"ב בתוך יממה אחת.

 

לכל העדכונים על נגיף הקורונה – סיקור נרחב ב-ynet

ישראל שוקלת לחייב בבידוד את החוזרים מארה"ב

 

במסיבת עיתונאים אמר פנס כי 19 מבין ה-21 שנדבקו בספינת התענוגות הם אנשי צוות, והשניים האחרים הם נוסעים. עד כה נבדקו בה 46 בני אדם. הספינה שבה משיט להוואי, אך קיבלה הוראה להמתין ליד החוף ולא בנמל, לאחר שנוסע משיט קודם בחודש שעבר, למקסיקו, מת מהנגיף. לדברי פנס, הספינה תועבר בהמשך לנמל לא-מסחרי שבו ייבדקו כל 3,500 הנוסעים ואנשי הצוות שעל הסיפון.

גראנד פרינסס גרנד פרינסס ספינת תענוגות ספינה ליד קליפורניה ארה
(צילום: EPA, AFP)

הדילמה שעומדת כעת בפני הרשויות האמריקניות היא אם לבודד את הנוסעים, כפי שעשו ביפן בספינת התענוגות "דיימונד פרינסס" (השייכת לאותה חברה שמפעילה את ה"גראנד פרינסס"), או להתיר להם לרדת ליבשה. יפן ספגה ביקורת קשה על ההחלטה להכניס את כל מי שעל הסיפון לבידוד של שבועיים, ונטען שהדבר סייע דווקא להתפשטות הנגיף שם. נזכיר ש-705 מנוסעי הדיימונד פרינסס נדבקו בסופו של דבר, ושישה מהם מתו.

 

הנשיא דונלד טראמפ התייחס לסוגיה זו בביקור שערך אמש במטה המרכז לבקרת מחלות ולמניעתן (CDC) באטלנטה. "אני אישית מעדיף שהם יישארו, אבל לגמרי אבין אם יחליטו להוריד אותם", אמר טראמפ. למרות שהבהיר כי ישאיר את ההחלטה לאנשי המקצוע, הנשיא אמר כי הורדת הנוסעים מהסיפון עלולה לסייע להתפשטות הנגיף בארה"ב. "אני לא צריך שהמספרים יוכפלו בגלל ספינה אחת שהיא לא באשמתנו", אמר טראמפ.

 

 

גראנד פרינסס גרנד פרינסס ספינת תענוגות ספינה ליד קליפורניה ארה
(צילום: AP)

מנגד, נשיאת הסנאט המקומי בקליפורניה, טוני אטקינס מהמפלגה הדמוקרטית, אמרה כי יש להוריד את הנוסעים מהסיפון. "אנחנו צריכים להיות טובים יותר מאשר להשאיר את האנשים האלה בים. אלו הם אמריקנים על הסיפון, משפחות, מבוגרים, ואחרים. הם רוצים כולם להיות בטוחים ולקבל את הטיפול שהם זקוקים לו", אמרה אטקינס.

 

מקרי מוות ראשונים בחוף המזרחי

יש לציין כי 2,500 הנוסעים מהשיט הקודם של הספינה למקסיקו, שבו שהה הנוסע שמת באזור סקרמנטו השבוע, כבר ירדו מהספינה הזו לאחר שהשיט ההוא הסתיים ב-21 בפברואר. הרשויות פועלות כעת לאתר את הנוסעים הללו, שלפי ההערכות כמחצית מהם הם תושבי קליפורניה. לפי הדיווחים בארה"ב, לפחות עשרה מהנוסעים מהשיט הקודם נדבקו בקורונה.

גראנד פרינסס גרנד פרינסס ספינת תענוגות ספינה ליד קליפורניה ארה
(צילום: AFP)

במקביל, הלילה דווחו שני מקרי מוות ראשונים בפלורידה. מדובר בשני גברים בשנות ה-70 לחייהם שביקרו מחוץ למדינה, אך לא נמסר היכן. אחד מהם סבל מבעיות בריאותיות. בפלורידה התגלו עד כה שבעה מקרי הידבקות. זו המדינה הראשונה מהחוף המזרחי לדווח על מקרי מוות, והשלישית אחרי מדינות וושינגטון וקליפורניה.

 

ארה"ב פועלת בימים אלו למנוע את התפשטות הנגיף בשטחיה, אך לפי רשת CNN מספר המקרים בה זינק בתוך 24 שעות ב-100, ועומד כעת על לפחות 329. המוקד החמור ביותר הוא אזור סיאטל שבמדינת וושינגטון, ומוקדים נוספים הם קליפורניה ומדינת ניו יורק. הנגיף התפשט כבר ל-29 מדינות בארה"ב, יותר מחצי מכל המדינות שמרכיבות אותה. אתמול דיווחו שמונה מדינות על מקרים ראשונים: פנסילבניה, מינסוטה, קנטקי, אוקלהומה, נברסקה, דרום קרוליינה והוואי.

קארי קולסטו נוסעת חולת סרטן על ה גראנד גרנד פרינסס ב קליפורניה ספינה קורונה נגיף ארה
קארי קולסטו, נוסעת חולת סרטן על ה"גראנד פרינסס"(צילום: רויטרס)
   

בעיר ניו יורק מתחו ביקורת על התנהלות הרשויות הפדרליות. במכתב ל-CDC שהגיע לידי הניו יורק טיימס כתב סגן ראש העיר ראול פראה-הזה כי התגובה הפדרלית להתפרצות הנגיף הייתה "איטית" ופגעה ביכולת של העירייה להתמודד עמו. במכתב הוא ביקש גם ערכות בדיקה נוספת, וטען כי הערכות הקודמות שקיבלה ניו יורק "לא עומדות בדרישות של העיר המאוכלסת ביותר באמריקה". לפי הדיווח בניו יורק טיימס, רק 100 בני אדם נבדקו בעיר בחודש האחרון. במדינת ניו יורק כולה לפחות 44 נדבקו בנגיף, רובם בניו רושל, צפונית לעיר ניו יורק.

 

נדבקים גם בכנס פרו-ישראלי בוושינגטון

ארה"ב סובלת ממחסור בערכות בדיקה, מחסור שבקיומו הודה אף סגן הנשיא מייק פנס. ביום חמישי אמר שר הבריאות אלכס אזר כי המעבדות הציבוריות במדינה צפויות לערוך השבוע בדיקות ל-400,000 בני אדם, אך כבר באותו יום אמר פנס שאין כיום מספיק ערכות בדיקה כדי לעמוד בביקוש הרב. בביקורו אמש במטה ה-CDC, התייחס גם טראמפ לסוגיה, וטען: "כל מי שירצה לעבור בדיקה יקבל בדיקה".

 

עדות נוספת להתפשטות הנגיף בארה"ב היא העובדה שהנגיף התגלה גם בקרב באי ועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק. באיפא"ק מסרו הלילה כי לפחות שניים ממשתתפי הכנס שנערך בתחילת החודש בוושינגטון אובחנו כנשאי קורונה. בהודעה הומלץ לכלל המשתתפים לפנות לגורמי הבריאות. בכנס השתתפו אלפי בני אדם, בהם השגרירים הישראלים רון דרמר ודני דנון. גם בכירים אמריקנים נכחו בוועידה, כמו פנס ומזכיר המדינה מייק פומפאו וחברי קונגרס רבים.

איפא
שניים נדבקו. אזהרה על גבי המסך בוועידת איפא"ק(צילום: EPA)

איפא
(צילום: EPA)

איראן קורונה נגיף טהרן (צילום: AFP)
לא ללחוץ ידיים. שלט בטהרן(צילום: AFP)

ההתפשטות הזו מובילה כעת לחשש רב גם בארץ, וגורם מדיני אמר אמש ל-ynet כי ישראל בוחנת להוסיף את ארה"ב, לצד מדינות נוספות, לרשימת המדינות שהחוזרים מהן יחוייבו בבידוד. בישראל נדבקו עד כה 21 בני אדם בנגיף. מצבם של כל אלו שנדבקו קל, מלבד נהג הצליינים מיוון, שסובל מדלקת ריאות חמורה.

 

הזרים נוטשים את הארץ

הבוקר עדכנו בבית החולים פוריה שבו מאושפז הנהג ממזרח ירושלים, כי מצבו מוגדר קשה אך יציב, וכי הוא לא השתנה מאז אתמול, אז הוחל טיפול אנטי-ויראלי. לדברי ד"ר הגר מזרחי, המנהלת בפועל של המרכז הרפואי, "אנחנו בקשר עם אחיו של המטופל והם מעודכנים. צוות המרכז הרפואי פדה-פוריה ערוך ומתורגל במצבי חירום, הצוות התגייס ומתנהל במקצועיות ובמסירות ראויה לציון".

 

משרד הבריאות חשף הבוקר את תוצאות החקירה האפידמיולוגית של חולה מס' 18 בארץ, מאזור תל אביב, שחזר ב-27.2 מספרד. הוא המריא מתל אביב למדריד ב-24.2, בטיסה שהמריאה בשעה 08:00 ונחתה בשעה 12:00. מספר הטיסה UX1304. לארץ חזר בטיסה ממדריד ב-27.2, שהמריאה בשעה 17:00, ונחתה בשעה 22:15. מספר הטיסה IB3316.

 

 

יום לאחר מכן שהה בקפה לורן בסוקולוב 53 ברמת השרון, בין השעות 10:00 – 09:00, ובמסעדת פיש, ברחוב פרופ' בני חבוט 7 בראשון לציון, בשעות 17:00 – 15:00. ב-29.2 שהה שוב במסעדת פיש בראשון לציון, בשעות 15:00 – 13:00. ב-2.3 שהה פעם נוספת בקפה לורן ברמת השרון, בשעות 10:00 – 09:00 ובשעות 14:30-15:30 במוקד רפואה דחופה של מכבי ברמת השרון, ברחוב הנצח 3. משרד הבריאות מסר כי כל מי שהיה בטיסות ובמקומות הנ"ל, נדרש להיכנס באופן מיידי לבידוד בית למשך 14 יום ולדווח על כך באתר משרד הבריאות.

 

בתוך כך, מרשות שדות התעופה ורשות ההגירה נמסר כי בשבועיים האחרונים ניתן לראות מגמת עזיבה מואצת של זרים הנמצאים בישראל, ובעיקר אזרחי המדינות שנכללות באזהרות ובצווים של משרד הבריאות. בנמל התעופה בן גוריון נערכו לקליטת אוטובוסים ועליהם מאות זרים מכלל האזורים בישראל, לרבות סיוע מהיר להוצאת תיירים ששהו ברשות הפלסטינית, אשר הגיעו לשדה לאחר שעות ארוכות באוטובוסים, ללא מזון וללא לינה. בנתב"ג נערכו לקליטתם עם כריכים ושתייה. מאז אתמול בשעה 08:00 יצאו מהארץ 193 אזרחים מאוסטריה, 25 איטלקים, 1,029 גרמנים, 499 ספרדים, 323 צרפתים ו-88 שווייצרים. עוד יצאו באופן מאורגן 546 אזרחי פולין ו-497 אזרחי רומניה.

 

בהלת הקורונה הגיעה גם לרשות הפלסטינית, שם הוכרז מצב חירום והוטל סגר על בית לחם בעקבות גילוי יותר מתריסר מקרי הידבקות באזור. ברשות הפלסטינית אמרו הבוקר כי 15 אמריקנים נמצאים כעת בבידוד במלון בעיר. במקביל, הבוקר פרסם משרד הבריאות ברצועת עזה הודעה שבה קרא לתושבים שלא לצאת משטחי הרצועה אלא במקרי חירום, וביקש מהתושבים ששבים לרצועה דרך מעבר רפיח להיכנס לבידוד ביתי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"ספינת הקורונה" בקליפורניה
צילום: רויטרס
מומלצים