שתף קטע נבחר

פסטיבל פייק פמיניזם אחד גדול

יום האישה הבינלאומי הוא בפועל יום ההשתקה, שמטרתו להשכיח שבשאר 364 ימות השנה אנחנו מופלות בפוליטיקה, בתעסוקה ובמרחב הציבורי

 

פמיניזם פמינסטיות פמינסטית דעה (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

יום האישה הבינלאומי המצוין היום (א') הוא כבר הרבה שנים מיקס לא ברור של יום האהבה ויום האם. יום עודפים שכזה: פרחים, שוקולד בצורת לב ומבצעים בחנויות אך ורק עבור נשים. אכן, פיצוי הולם על 364 ימים שבהם נשים מודרות מהפוליטיקה, מקומות עבודה או סתם ככה מהמרחב הציבורי. סוף סוף "נעשה צדק".

 

 

יום אחד בשנה שבו מאפשרות לנו חברות ענק - שמנוהלות ברובן על ידי גברים - לפתוח את הארנק, לשלם עם המשכורת הפחותה מזו של הקולגה שלנו, ולקנות מסקרה או שמלה בהנחה. מה נגיד ומה נאמר, כל המאבקים שניהלנו לאורך כל השנים למען שוויון מגדרי וקידום זכויות השתלמו ובאים לידי ביטוי ביום האישה. יום שכולו חגיגת מסרים של העצמה נשית, "אבל אל תתרגלי לזה". מחר חוזרים לשגרה ואז שוב תהפכי לשקופה.

 

בפועל, יום האישה הפך ליום ההשתקה. פסטיבל פייק פמיניזם אחד גדול שמעצים את תחושת התסכול המבעבעת מההתעלמות הטוטאלית מהפצע הפתוח של נשים רבות ומהייעוד האמיתי של היום החשוב הזה.

 

רוצים להיות רומנטיים? אנחנו לגמרי בעד. רק תתאימו את עצמכם לפורמט: אל תתנו לנו את הבמה פעם בשנה. עימדו לצידנו לאורך כל השנה, כתף אל כתף, והצטרפו אלינו, הנשים, האימהות, בנות הזוג, החברות, האחיות והילדות שלכם, כדי לשבור את תקרת הזכוכית שבמשך אלפי שנים מקובעת מעלינו כאיום המסמן גבולות גיזרה.

 

בעלי עסקים ומנהלי תאגידים, אל תציעו לנו הנחות בקניונים. רוצים להגדיל את המכירות? תתחייבו ש-50% מהעובדים החדשים שתעסיקו בחברה יהיו נשים. תתחייבו להגדיל את מספר הנשים שימונו לתפקידים בכירים ובשכר שווה כמובן. איך זה אמור להגדיל את ההכנסות? הנתונים נמצאים בכל מקום ומדווחים על כך שהכנסת נשים לעמדות הובלה בחברה מגדילה את רווחי החברה ב-10% עד 15% (מתוך דו"ח ארגון העבודה הבינלאומי 2020-ILO). ואז תוכלו להמשיך לתת את אותן ההנחות. לכולם.

 

גם אתם, פוליטיקאים יקרים, די לצייץ ולהטיף ברשתות החברתיות שאנחנו יכולות לעשות הכול, כי הרי מחר תחזרו שוב לשיר את אותו פזמון על כך שלא נמצאו נשים שרוצות להתמודד לכנסת. מדובר בשקר גס שהגיע הזמן להפריך. רק מי שלא מחפש באמת יכול לשלוף ולמחזר את אותה מעשייה שוב ושוב, בזמן שארגוני הנשים שוב מעלים את הטענה הצודקת שאין ייצוג הולם לנשים ברשימות. ואם כבר יש נשים, אז מיקומן ברשימה אינו הולם ואינו ריאלי.

 

יום האישה הוא יום מסחור חגיגי המוגש בעטיפה רומנטית, אבל משאיר טעם לוואי בלתי נסבל בשאר ימות השנה. במקום פרחים ושוקולד, זה יום לחשבון נפש ולבחינה מחודשת כיצד ניתן לשפר ולתרום לקידום שוויון מגדרי.

 

רוצים באמת לתמוך בנשים? עשו זאת באמצעות נקיטת עמדה בעד שוויון מגדרי מלא, תחרימו שיח של הדרה, השפלה, תפעלו למניעת אלימות מילולית או פיזית כנגד נשים. תיזמו מחאות ופעולות לקידום שוויון ברשתות החברתיות ובשטח. תוכיחו ייצוג הולם של נשים על ידי שילובן במשרות בכירות. תחזקו נשים ותעמדו לצידן במאבק לקבלת שכר שווה ותנאי העסקה הוגנים. תעלו על סדר היום הציבורי את נושא ההדרה והקיפוח של נשים בזירה הציבורית, בחוק ובנורמות, כמו גם במעמדה הפוליטי והחברתי.

 

אל תביאו לנו פרחים ושוקולדים – היפכו את כל השנה למתוקה ופורחת למען חברה שוויונית, צודקת ושלמה יותר.

 

  • רינת יצחק היא יועצת תקשורת ואסטרטגיה ומתמודדת במפלגת "קול הנשים"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים