שתף קטע נבחר

צילום: שאול גולן

נתניהו: מחר נחליט אם לחייב בידוד לכל החוזרים מחו"ל

ההחלטה הדרמטית נדחתה בינתיים - ובהצהרה המיוחדת ראש הממשלה רק הודיע שביממה הקרובה יוחלט אם לחייב את כל המגיעים לארץ, ישראלים ותיירים, להיכנס לבידוד. "אנחנו במצב של שליטה, לא מדברים על לסגור את שערינו". מניין הישראלים שנדבקו בנגיף עלה ל-28

 

בדרך להרחבת ניסיונות הבלימה: ביממה הקרובה יוחלט אם התפשטות נגיף הקורונה תוביל להחלטה על חובת בידוד ביתי של המגיעים לישראל מכל מדינות העולם. כך הודיע הערב (יום א') ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך תדרוך שערך בלשכתו בירושלים לצד שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. במקביל, משרד הבריאות עדכן הערב כי מספר החולים בנגיף בישראל עלה ל-28 (הפרטים בהמשך הכתבה). מספר השוהים בבידוד ביתי עומד כעת על יותר מ-20 אלף. ynet העביר את התדרוך בשידור חי.

 

התפרצות הקורונה - סיקור מיוחד ב-ynet

דקה אחר דקה: כל העדכונים

 

"דיברתי לפני כמה שעות עם ידידי סגן הנשיא פנס, חשוב מאוד שיהיה לנו שיתוף פעולה מקסימלי", אמר ראש הממשלה נתניהו בפתח דבריו. "הדגש שלנו הוא לנסות להגיע לבדיקה ביתית, כמו שעושים בבדיקת היריון או בבדיקות מסוימות במשטח גרון. לעשות הפרדה בין בין אנשים חולים לבריאים".

 

נתניהו הוסיף: "כדי למנוע הידבקות, מי שצריך בידוד יהיה בבידוד ומי שלא יוכל לצאת החוצה. זה טוב גם לבריאות וגם לכלכלה. קבענו למחר ישיבה של בכירי טכנולוגים שעוסקים בנושא. למחרת נקיים ישיבה מקצועית על הנושאים הטכנולוגיים עם הצוות האמריקני. רואים שהדברים בשליטה, אנחנו נוקטים אתה פעילות כפי שאנחנו מבינים אותה ולפי הצרכים שלנו וכולם מקבלים את זה. התפשטות המחלה אצלנו בהיקפים נמוכים יותר, אנחנו רואים עלייה תלולה במדינות אחרות".

 

בנוגע להרחבת הבידוד לשבים מחו"ל, אמר נתניהו: "ההחלטה הזאת מאוד קשה. דנו על כך באריכות. יש שאלות איך עושים את זה ואם משאירים נתיבים חיוביים. אנחנו לא מדברים על לסגור על שערינו, אלא רק לחייב בידוד למי שמגיע לארץ. ישראלים שחוזרים או זרים שמגיעים. זאת החלטה לא פשוטה. הבריאות מבטיחה את הכלכלה.

 

"אנחנו יודעים שאנחנו שוברים את מטה לחמם של לא מעט אנשים ומבינים כמה זה קשה. אני מבין שקשה לאזרחי ישראל, אבל ההיענות שלכם מרשימה בקנה מידה עולמי והיא מצילת חיים. אני מודה לכם שאתם נשמעים להוראות שיוצאות ממשרד הבריאות".

בנימין נתניהו יעקב ליצמן  (צילום: עמית שאבי)
שר הבריאות ליצמן וראש הממשלה נתניהו, הערב(צילום: עמית שאבי)

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר בתדריך: "אנחנו נמצאים כרגע במצב די עדין בכל מה שקשור לקורונה. המדיניות של משרד הבריאות מההתחלה הייתה להחמיר. מה שעשינו כבר הציל הרבה אנשים מהקורונה. במדינת ישראל לפי שעה היו 25 מקרים, זה גדל בינתיים ונוציא הודעה מסודרת אחר כך. בשווייץ, אותו סדר גודל, כבר יש 270 מקרים.

 

"זאת אומרת שהמדיניות שעשינו היא נכונה. חשבו שאנחנו מגזימים, חשבנו שאנחנו משחקים פוליטיקה לבחירות, עובדה שצדקנו. עובדה שאנחנו במצב הרבה יותר מאשר במקומות אחרים. אנחנו לפני הרבה החלטות לא קלות. יש דברים שאנחנו צריכים להחליט ולשקול, כולל כלכלה. אבל כלכלה היא לא הנושא המכריע, אצלי מה שחשוב זה רק בריאות של אנשים. אני בטוח שכשנחליט על דברים ונפרסם אותם מחר - אנשים יקבלו את זה בהבנה".

 

מנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב אמר: "המצב בישראל עדיין תחת שליטה, אנחנו יודעים את שרשרת ההדבקה ויודעים מה הצעדים שאנחנו צריכים לעשות כדי להישאר במצב הזה. זה נהיה יותר מאתגר מדי יום כשבכמה מדינות שמסביבנו המספר הולך ועולה. מעכשיו והלאה נשים את בריאות הציבור בתוך האינטרס הגבוה ביותר". ההנחיות החדשות יתפרסמו מחר אחרי ישיבת שרים.

 

ברקע הדברים יצוין כי בתדרוך לא נאמר אם הבידוד יחול גם למגיעים מארצות הברית כפי שדרשו במשרד הבריאות. נראה כי ראש הממשלה נתניהו לא רוצה להרגיז את האמריקנים ששוקלים מצדם להכריז בעצמם על סגר טיסות.

 

עוד שלושה ישראלים נדבקו

כאמור, משרד הבריאות הודיע כי מספר החולים בנגיף קורונה בישראל עלה ל-28. חולה מספר 26 היא תושבת אזור מחוז חיפה ששבה מטנריף שבספרד בשלושה במרץ. היא נכנסה לבידוד כבר באותו היום ומאז לא היו לה מגעים נוספים. עוד נמסר כי מצב בריאותה טוב. האישה יצאה מישראל לטנריף דרך מדריד ב-25 בפברואר בטיסת איבריה.

 

טיסות הלוך:

1. טיסת איבריה מתל אביב למדריד בתאריך 25.2.20 שעת המראה 06:00 ושעת נחיתה 10:30. מספר טיסה ib3317

2. טיסת המשך איבריה ממדריד לטנריף בתאריך 25.2.20 שעת המראה 13:45 שעת נחיתה 15:35. מספר טיסה ib3940.

 

טיסות חזור:

1. טיסת איבריה מטנריף למדריד בתאריך 3.3.20. שעת המראה 11:05 שעת נחיתה 14:55. מספר טיסה ib3943.

2. טיסת המשך איבריה ממדריד לתל אביב בתאריך 3.3.20. שעת המראה 17:00 שעת נחיתה 22:45. מספר טיסה ib3316.

 

כל מי שהיה בטיסות הנ"ל מתבקש להיכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות.

הלת הקורונה בנתב
נתב"ג, היום(צילום: משי בן עמי)

חולה מספר 27 הוא תושב הצפון. הוא יצא מתל אביב לווינה שבאוסטריה ב-29 בפברואר בטיסה os860 שהמריאה בשעה 06:15 מישראל ושב מווינה ב-5.3 בטיסה OS861 שהמריאה ב-13:30 ונחתה בישראל ב-17:15. מנתב"ג הוא לקח רכבת בשעה 18:05 ישירות לעכו. בעכו נסע עם מכוניתו ונכנס לבידוד מוחלט בביתו, שם הוא נמצא בבידוד ביתי.

 

כל מי שהיה בטיסות או ששהה במקומות שצוינו לעיל בימים ובשעות המפורטים מעלה מתבקש להיכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות.

 

חולה מספר 28 הוא תושב ירושלים בן 60 שנדבק מתייר מצרפת. החולה נמצא בבידוד ביתי מ-6 במרץ.

 

להלן המקומות והתאריכים שבהם נכח, המחייבים את מי שהיו בקרבתו להיכנס לבידוד:

 

1. בתאריכים 3.3.20 עד 4.3.20 בחנות אופטיקה יונה קורן בע"מ רחוב מלכי ישראל 16 ירושלים, בין השעות: 9:30-14:00 ובין השעות 17:00 -19:30.

2. בתאריך 5.3.20 בחנות אופטיקה יונה קורן בע"מ רחוב מלכי ישראל 16 ירושלים בין השעות 9:30 -14:00.

3. בתאריך 5.3.20 במסעדת BIGA במרכז המסחרי באריאל בין השעות 20:00-21:30.

 

כל מי ששהה במקומות שצוינו לעיל בימים ובשעות המפורטים מתבקש להיכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות.

נתב
אפקט הנגיף: ריק בנתב"ג, היום(צילום: AP)

חולה מספר 28 נדבק כאמור מתייר שנמצא חיובי לנגיף הקורונה לאחר חזרתו לצרפת. התייר הגיע לישראל ב-1 במרץ בשעה 12:30 בטיסה מספר של חברת Transavia. הוא חזר לצרפת בשניים במרץ בטיסה בטיסה מספר 3933 של חברת Transavia.

 

התייר שהה אצל בני משפחתו למעט הארועים הבאים: בתאריך 1.3.20 בשעה 13:30 נסע ברכבת מנתב"ג לירושלים. הרכבת הגיעה ב-14:00 לתחנה המרכזית בירושלים.

 

בתאריך 1.3.20 בערב, בין השעות 20:00 - 23:00, השתתף במסיבה משפחתית, בבית כנסת רמב"ן, רחוב אמציה בירושלים.

 

בתאריך  2.3.20 בין השעות 10:30 - 12:00 שהה בבית קפה הלל ברמת בית הכרם בירושלים.

 

בשעה 12:30 נסע ברכבת מתחנה מרכזית בירושלים לנתב"ג ומשם לטיסה.

 

על כל נוסעי הטיסה ועל כל מי שהיה במקומות הנ"ל להיכנס באופן מידי לבידוד בית למשך 14 יום מיום החשיפה ולדווח על כך באתר משרד הבריאות.

 

בתוך כך, כעשרה פעוטות בני שנתיים הלומדים במעון במושב כרם מהר"ל שבמועצה האזורית חוף הכרמל שוהים מאז אמש בבידוד. זאת לאחר שאחד החולים בקורונה, תושב מושב גבע כרמל הסמוך, הביא את בתו למעון במהלך תקופת הבידוד בה שהה. במשרד הבריאות הוחלט שלא לקחת סיכון ולשלוח את הפעוטות לבידוד של שבועיים.

 

במועצה האזורית חוף הכרמל אמרו כי מדובר בכיתה אחת מתוך שלוש. הם הדגישו כי הפעוטות אינם חולים ונמצאים כרגע בבידוד בלבד. לאיש עוד שתי בנות, שאותן הביא לגן ביישובו, אולם לא נכנס עימן לגן ולכן אין צורך בבידוד הילדים.

 

נתניהו מעוניין בתיאום מלא עם האמריקנים

במהלך הדיון שקדם לתדרוך הציגו אנשי משרד הבריאות עמדה שלפיה על כל השבים לישראל מכל רחבי העולם להיכנס לבידוד למשך 14 ימים. בכך מקווים במשרד הבריאות לצמצם באופן ניכר את סכנת ההידבקות מהנגיף.

 

הדיון בהשתתפות ראש הממשלה נתניהו עסק בהרחבת רשימת המדינות שחייבות הפניה לבידוד. בין היתר נבחן אם להכניס את ארצות הברית או חלקים ממנה לרשימה הקיימת. ברקע הדברים שוחח נתניהו עם סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס.

 

נתניהו רוצה לשמור על תיאום מלא עם האמריקנים, ומשרד הבריאות לוחץ על הכנסת ארצות הברית לרשימה. נתניהו וסגן הנשיא פנס סיכמו על עריכת שיחות המשך בין הצוות הישראלי להתמודדות עם נגיף הקורונה לצוות האמריקני, בהשתתפות מתאמת הטיפול בנגיף בבית הלבן ד"ר דברה בירקס.

 

 

גורם מדיני אמר בסוף השבוע ל-ynet כי ישראל בוחנת להוסיף עוד שורה של מדינות שהחוזרים מהן יחויבו בבידוד - בהן גם ארצות הברית. לפי הגורם הממשלתי, משרד הבריאות פועל מאחורי הקלעים כדי להוסיף את ארצות הברית לרשימה, אך עד כה נבלם מצד משרדי ממשלה אחרים מחשש לפגיעה בקשרים המדיניים והכלכליים עם וושינגטון. בישראל חוששים גם מתגובתו של ממשל דונלד טראמפ להחלטה שכזאת.

 

אמש עדכן המל"ל את משרד החוץ על אפשרות שמשרד הבריאות יודיע כי כל השבים ממדינות ניו יורק, קליפורניה ווושינגטון יתבקשו להיכנס לבידוד של 14 יום. במשרד ראש הממשלה הבהירו אמש כי טרם נפלה כל החלטה בנושא. גורם מדיני בכיר אף הבהיר אמש כי קיימות התנגדויות להמלצת משרד הבריאות וכי זה לא בהכרח יהיה הניסוח הסופי של ההוראה. במל"ל גם לא מתכוונים לחייב את השבים מוועידת איפא"ק בבידוד, אף שכמה מהמשתתפים אובחנו כחולים בנגיף.

 

 

במקביל, משרד הבריאות הציג היום בישיבת הממשלה עמדה הפוכה למגמה המסתמנת להאריך את חופשות של הילדים בבתי הספר. אנשי משרד הבריאות טענו שלא רק שלא נכון להאריך את החופשות, אלא שכדאי אפילו להאריך את משך הלימודים. הסיבה: כאשר הילדים מסתובבים - סיכויי ההידבקות גבוהים יותר.

 

ראש הממשלה נתניהו אמר אמש כי הוא מתכוון לבקש לגייס תלמידים וחיילים לחיטוי מתקנים ציבוריים כדי להיאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. "אנחנו חייבים לחטא מתקנים ציבוריים. הנגיף הזה רגיש לאקונומיקה. חייבים לפעול בצורה מסודרת ולחטא תחנות רכבת, אוטובוסים וכד'. לצורך זה, אגייס בתקופת החופש, וייתכן שזה יהיה חופש מורחב, את הנוער גם בבתי הספר וגם במסגרת תנועות הנוער בצורה מאוד מוקפדת לעזור בחיטוי", אמר אמש נתניהו.

 

נכון לעכשיו רשימת הנדבקים בנגיף כוללת כאמור 28 ישראלים. שלושה מהם החלימו, רובם במצב קל ואחד מאושפז בבית החולים פוריה בטבריה במצב קשה.

 

אחיה ראב"ד ואיתמר אייכנר השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
השר ליצמן וראש הממשלה נתניהו
צילום: עמית שאבי
מומלצים