שתף קטע נבחר

צילום: שאול גולן

לראשונה: אובחן חולה קורונה בישראל שמקור הדבקתו לא ידוע; מספר החולים עלה ל-39

ברקע התפשטות הקורונה, אובחן בפעם הראשונה בארץ חולה שנושא את הנגיף מבלי שמקור הדבקתו ידוע. האיש, בן 45 שעובד במד"א וסובל מדלקת ריאות, הגיע עצמאית לביה"ח בילינסון והושם בבידוד. מניין החולים בישראל זינק ל-39. שלושה מהם הבריאו, 35 במצב קל ומצבו של אחד מוגדר קשה

 

 

הנגיף ממשיך להתפשט בישראל: משרד הבריאות עדכן אמש (יום א') כי מניין החולים בנגיף קורונה בארץ עלה ל-39. מדובר בעלייה של 14 חולים לעומת שלשום. בנוגע לחולים ממספר 30 עד מספר 39 נמסר כי חמישה מהם הגיעו מחו"ל (שניים מאוסטריה, אחד מאיטליה, אחד מספרד ואחד מבלגיה). חמשת האחרים נדבקו בארץ מחולים אחרים מאומתים. בהמשך יימסרו פרטים מלאים על החקירות האפידמיולוגיות ומיקומים מדויקים.

 

בנוגע לחולה מספר 29 שאובחן בישראל נמסר כי מקור הדבקתו נכון לעכשיו אינו ידוע. החולה, עובד מגן דוד אדום שמתגורר במרכז הארץ, נמצא בבידוד. בית החולים בילינסון בפתח תקווה עדכן כי מדובר בגבר בן 45 שהגיע עצמאית למוסד הרפואי עם מחלת חום, ולאחר בירור נמצא שהוא נושא את נגיף הקורונה וסובל מדלקת ריאות. מצבו יציב.

 

עוד נמסר מבית החולים כי "כיוון שהאיש אינו עונה לקריטריונים כפי שהוגדרו של חולה קורונה, הוא טופל בשלב הראשוני ככל חולה רגיל המגיע למיון. אנשי צוות שהיו עמו במגע טרום האבחנה נשלחו לבידוד. החולה מאושפז במתחם מבודד בחדר בידוד תקני עם לחץ שלילי שמונע יציאת אוויר מהחדר למחלקה ומטופל על ידי צוות מיומן וממוגן באופן מלא. כל הצוותים שמטפלים בחולה עברו הדרכה קפדנית באשר להתמגנותם ומלווים על ידי יחידת למניעת זיהומים וצוות משרד הבריאות".

 

במד"א אמרו בנוגע לעובד כי "עם קבלת הידיעה ממשרד הבריאות, פעלנו לאיתור מהיר של כל מי שהיה במגע עם העובד במהלך השבועיים האחרונים, כדי שידווחו למשרד הבריאות וייכנסו לבידוד". במד"א הדגישו כי העובד לא היה חלק מ'צוות הקורונה' והוא לא בא במגע עם מטופלים שנחשדו כמי שנדבקו בנגיף.

 

מנכ"ל מד"א אלי בין אמר: "מד"א נמצא בחזית המאבק במגפת הקורונה ובהגשת רפואת חירום לכלל תושבי המדינה. הצוותים שלנו פועלים מתוך תחושת שליחות אמיתית וכך ימשיכו חרף כל הסכנות והאיומים".

היערכות בית חולים בילינסון פתח תקווה נגיף קורונה  (צילום: דוברות בילינסון)
בית החולים בילינסון בפתח תקווה (ארכיון)(צילום: דוברות בילינסון)

בעקבות ההדבקה הנרחבת בנגיף בבית לחם שבתחומי הרשות הפלסטינית, הורה אתמול משרד הבריאות לכל הישראלים שנכחו בעיר וסביבותיה בשבועיים האחרונים להיכנס לבידוד.

 

מוקדם יותר אתמול עדכן משרד הבריאות על אודות הידבקותם של ישראלים נוספים בנגיף: חולה מספר 26 היא תושבת אזור מחוז חיפה ששבה מטנריף שבספרד בשלושה במרץ. היא נכנסה לבידוד כבר באותו היום ומאז לא היו לה מגעים נוספים. עוד נמסר כי מצב בריאותה טוב. האישה יצאה מישראל לטנריף דרך מדריד ב-25 בפברואר בטיסת איבריה.

 

טיסות הלוך:

1. טיסת איבריה מתל אביב למדריד בתאריך 25.2.20 שעת המראה 06:00 ושעת נחיתה 10:30. מספר טיסה ib3317

 

2. טיסת המשך איבריה ממדריד לטנריף בתאריך 25.2.20 שעת המראה 13:45 שעת נחיתה 15:35. מספר טיסה ib3940.

 

טיסות חזור:

1. טיסת איבריה מטנריף למדריד בתאריך 3.3.20. שעת המראה 11:05 שעת נחיתה 14:55. מספר טיסה ib3943.

 

2. טיסת המשך איבריה ממדריד לתל אביב בתאריך 3.3.20. שעת המראה 17:00 שעת נחיתה 22:45. מספר טיסה ib3316.

 

כל מי שהיה בטיסות הנ"ל מתבקש להיכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות.

הלת הקורונה בנתב
נתב"ג, היום(צילום: משי בן עמי)

ראש העיר קריית ביאליק אלי דוקורסקי עדכן בנוגע לחולה מספר 26 כי "מיד עם שובה מחו"ל נכנסה התושבת לבידוד ולא באה במגע עם תושבים בימים אלה. היא התנהגה לפי הנחיות משרד הבריאות באחריות ראויה לציון. אתמול אחר הצהריים הוזעקה ניידת מד"א לביתה לאחר שהתגלו תסמינים מעוררי חשד ואושפזה. אנו עומדים עמה בקשר ואני מאחל לה החלמה מהירה".

 

"אני קורא לתושבי העיר להמשיך בשגרת יומם ולמלא אחר הנחיות משרד הבריאות", הוסיף דוקורסקי. "לתושבים המחויבים בכך, הקפידו על חובת הבידוד. זה אינו משחק. זאת הבריאות של כולנו. נגלה זהירות ואחריות ונמשיך בשגרת חיינו בקריית ביאליק".

 

חולה מספר 27 הוא תושב הצפון. הוא יצא מתל אביב לווינה שבאוסטריה ב-29 בפברואר בטיסה os860 שהמריאה בשעה 06:15 מישראל ושב מווינה ב-5.3 בטיסה OS861 שהמריאה ב-13:30 ונחתה בישראל ב-17:15. מנתב"ג הוא לקח רכבת בשעה 18:05 ישירות לעכו. בעכו נסע עם מכוניתו ונכנס לבידוד מוחלט בביתו, שם הוא נמצא בבידוד ביתי.

 

כל מי שהיה בטיסות או ששהה במקומות שצוינו לעיל בימים ובשעות המפורטים מעלה מתבקש להיכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות.

 

חולה מספר 28 הוא תושב ירושלים בן 60 שנדבק מתייר מצרפת. החולה נמצא בבידוד ביתי מ-6 במרץ.

 

להלן המקומות והתאריכים שבהם נכח, המחייבים את מי שהיו בקרבתו להיכנס לבידוד:

 

1. בתאריכים 3.3.20 עד 4.3.20 בחנות אופטיקה יונה קורן בע"מ רחוב מלכי ישראל 16 ירושלים, בין השעות: 9:30-14:00 ובין השעות 17:00 -19:30.

 

2. בתאריך 5.3.20 בחנות אופטיקה יונה קורן בע"מ רחוב מלכי ישראל 16 ירושלים בין השעות 9:30 -14:00.

 

3. בתאריך 5.3.20 במסעדת BIGA במרכז המסחרי באריאל בין השעות 20:00-21:30.

 

כל מי ששהה במקומות שצוינו לעיל בימים ובשעות המפורטים מתבקש להיכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות.

 

חולה מספר 28 נדבק כאמור מתייר שנמצא חיובי לנגיף הקורונה לאחר חזרתו לצרפת. התייר הגיע לישראל ב-1 במרץ בשעה 12:30 בטיסה מספר של חברת Transavia. הוא חזר לצרפת בשניים במרץ בטיסה בטיסה מספר 3933 של חברת Transavia.

 

התייר שהה אצל בני משפחתו למעט הארועים הבאים: בתאריך 1.3.20 בשעה 13:30 נסע ברכבת מנתב"ג לירושלים. הרכבת הגיעה ב-14:00 לתחנה המרכזית בירושלים.

 

בתאריך 1.3.20 בערב, בין השעות 20:00 - 23:00, השתתף במסיבה משפחתית, בבית כנסת רמב"ן, רחוב אמציה בירושלים.

 

בתאריך 2.3.20 בין השעות 10:30 - 12:00 שהה בבית קפה הלל ברמת בית הכרם בירושלים.

 

בשעה 12:30 נסע ברכבת מתחנה מרכזית בירושלים לנתב"ג ומשם לטיסה.

 

על כל נוסעי הטיסה ועל כל מי שהיה במקומות הנ"ל להיכנס באופן מידי לבידוד בית למשך 14 יום מיום החשיפה ולדווח על כך באתר משרד הבריאות.

נתב
טרמינל 3 בנתב"ג, היום(צילום: AP)

פרופ' גילי רגב, מנהלת היחידה למניעת מחלות זיהומיות בבית החולים שיבא בתל השומר, צפתה אתמול בצהריים החמרה אפשרית במספר החולים בקורונה בישראל. לדבריה, "כרגע שיעור העלייה בארץ הוא מהאיטיים יותר ואין ספק שזה בגלל ההנחיות המחמירות, אבל אם לא נרדוף אחרי כל חולה ונפרסם את כל המקומות שהיו בהם כל חולה, עם כמה שזה נשמע מגוחך, המספרים יעלו יותר מהר".

 

פרופ' רגב הסבירה כי עם העלייה במספרים - מערכת הבריאות תקרוס, והבהירה כי חשוב שהציבור יבין את הסיכונים: "אם לא נעשה שום דבר יש סיכוי לא נמוך ש-50% מהאוכלוסייה יידבקו, אני מניחה שרק 10% יחלו באופן קשה וימצאו בסכנה. אם הציבור לא יענה להנחיות נגיע למספרים גבוהים ואנחנו לא רוצים את העומס הזה על בתי החולים".

 

היא הבהירה עוד כי לא מדובר ב"עוד שפעת" כפי שרבים טוענים ובכך מקטינים את הסכנה במחלת הקורונה. "אם זה ייצא משליטה אז גם הצוותים הרפואיים יהיו חולים וזה כדור שלג שמידרדר. גם אם משווים את זה לשפעת, כששפעת כזו מגיעה לכזו כמות של אוכלוסייה ובכמות כזו, וזה כנראה יותר חמור משפעת, אז מערכת הבריאות לא תעמוד בזה".

 

ביממה הקרובה: החלטה על הרחבת הבידוד

במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אמש כי ביממה הקרובה יוחלט אם התפשטות נגיף הקורונה תוביל להחלטה על חובת בידוד ביתי של המגיעים לישראל מכל מדינות העולם. נתניהו אמר את הדברים במהלך תדרוך שערך בלשכתו בירושלים לצד שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

 

 "דיברתי לפני כמה שעות עם ידידי סגן הנשיא פנס, חשוב מאוד שיהיה לנו שיתוף פעולה מקסימלי", אמר ראש הממשלה נתניהו בפתח דבריו. "הדגש שלנו הוא לנסות להגיע לבדיקה ביתית, כמו שעושים בבדיקת היריון או בבדיקות מסוימות במשטח גרון. לעשות הפרדה בין בין אנשים חולים לבריאים".

 

נתניהו הוסיף: "כדי למנוע הידבקות, מי שצריך בידוד יהיה בבידוד ומי שלא יוכל לצאת החוצה. זה טוב גם לבריאות וגם לכלכלה. קבענו למחר ישיבה של בכירי טכנולוגים שעוסקים בנושא. למחרת נקיים ישיבה מקצועית על הנושאים הטכנולוגיים עם הצוות האמריקני. רואים שהדברים בשליטה, אנחנו נוקטים אתה פעילות כפי שאנחנו מבינים אותה ולפי הצרכים שלנו וכולם מקבלים את זה. התפשטות המחלה אצלנו בהיקפים נמוכים יותר, אנחנו רואים עלייה תלולה במדינות אחרות".

 

בנוגע להרחבת הבידוד לשבים מחו"ל, אמר נתניהו: "ההחלטה הזאת מאוד קשה. דנו על כך באריכות. יש שאלות איך עושים את זה ואם משאירים נתיבים חיוביים. אנחנו לא מדברים על לסגור על שערינו, אלא רק לחייב בידוד למי שמגיע לארץ. ישראלים שחוזרים או זרים שמגיעים. זאת החלטה לא פשוטה. הבריאות מבטיחה את הכלכלה.

 

"אנחנו יודעים שאנחנו שוברים את מטה לחמם של לא מעט אנשים ומבינים כמה זה קשה. אני מבין שקשה לאזרחי ישראל, אבל ההיענות שלכם מרשימה בקנה מידה עולמי והיא מצילת חיים. אני מודה לכם שאתם נשמעים להוראות שיוצאות ממשרד הבריאות".

בנימין נתניהו יעקב ליצמן  (צילום: עמית שאבי)
שר הבריאות ליצמן וראש הממשלה נתניהו, הערב(צילום: עמית שאבי)

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר בתדריך: "אנחנו נמצאים כרגע במצב די עדין בכל מה שקשור לקורונה. המדיניות של משרד הבריאות מההתחלה הייתה להחמיר. מה שעשינו כבר הציל הרבה אנשים מהקורונה. במדינת ישראל לפי שעה היו 25 מקרים, זה גדל בינתיים ונוציא הודעה מסודרת אחר כך. בשווייץ, אותו סדר גודל, כבר יש 270 מקרים.

 

"זאת אומרת שהמדיניות שעשינו היא נכונה. חשבו שאנחנו מגזימים, חשבנו שאנחנו משחקים פוליטיקה לבחירות, עובדה שצדקנו. עובדה שאנחנו במצב הרבה יותר מאשר במקומות אחרים. אנחנו לפני הרבה החלטות לא קלות. יש דברים שאנחנו צריכים להחליט ולשקול, כולל כלכלה. אבל כלכלה היא לא הנושא המכריע, אצלי מה שחשוב זה רק בריאות של אנשים. אני בטוח שכשנחליט על דברים ונפרסם אותם - אנשים יקבלו את זה בהבנה".

 

מנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב אמר: "המצב בישראל עדיין תחת שליטה, אנחנו יודעים את שרשרת ההדבקה ויודעים מה הצעדים שאנחנו צריכים לעשות כדי להישאר במצב הזה. זה נהיה יותר מאתגר מדי יום כשבכמה מדינות שמסביבנו המספר הולך ועולה. מעכשיו והלאה נשים את בריאות הציבור בתוך האינטרס הגבוה ביותר". ההנחיות החדשות יתפרסמו היום אחרי ישיבת שרים.

 

רק אחרי התדרוך הודיע משרד הבריאות אתמול על כל החולים הנוספים שאותרו במהלך היום. במקביל, ההודעה על חולה ש"מקור הידבקותו לא ידוע" הייתה קצרה וחסרה פרטים כמו למשל העובדה שמדובר בעובד מד"א, גילו ומצבו.

 

ברקע הדברים יצוין כי בתדרוך לא נאמר אם הבידוד יחול גם למגיעים מארצות הברית כפי שדרשו במשרד הבריאות. נראה כי ראש הממשלה נתניהו לא רוצה להרגיז את האמריקנים ששוקלים מצדם להכריז בעצמם על סגר טיסות.

 

14 מתוך 39 חולי הקורונה בישראל אובחנו כאמור אתמול. מקור הידבקותו של אחד מהם עדיין לא ידוע. שלושה מהם החלימו ו-36 מאושפזים בבידוד. מצבם של רוב החולים קל, אחד במצב קשה.


פורסם לראשונה 08/03/2020 21:29

 

בהכנת הידיעה השתתפו רענן בן צור ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים