שתף קטע נבחר

האוצר יקצה 2.5 מיליארד שקל לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה

זהו הסכום שאישר המשרד נכון לעכשיו, זאת לאחר שרה"מ ביקש להרחיב את הקרן וסוכם כי במידת הצורך היא תגיע ל-4 מיליארד שקל, כפי שהצהיר; עוד סוכם כי לא תוקם קרן חדשה והאוצר ישתמש בקרן להעמדת הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה

לאחר שתיכננו במשרד האוצר לסכם על סיוע, רק לאחר שהעולם יסיים להתמודד עם משבר הקורונה (אם בכלל), סוף השבוע האחרון הבהיר שפתרונות צריכים להגיע קודם.

 

יעקב הלפרין: "סוחרים שהעלו מחירים גובים מס קורונה בלי הצדקה"

בצל הקורונה: ועדי עובדים החלו לחלק את השי לחג הפסח

אימת הקורונה: מדד ת"א 35 צנח ב-4.8%

 

כבר ביום חמישי הכריז כחלון על הקמת קרן שתסייע לעסקים והיום (א') היה זה נתניהו שהודיע כי גובה הקרן יעמוד על 4 מיליארד שקל. כחלון ונתניהו כמעט דייקו בפרטים, אולם השורה התחתונה, לפחות בינתיים כך נראה, לא רחוקה בהרבה.

 

רה
רה"מ בנימין נתניהו בישיבת הממשלה, היום(צילום: קובי גדעון, לע"מ )

במקום להקים קרן חדשה, ישתמשו במשרד האוצר בקרן להעמדת הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה. הקרן, כשמה כן היא, מסייעת דרך ערבויות שניתנות לעסקים ומאפשרים להם לקבל הלוואות מבנקים למשל.

 

במסגרת הסיכום כעת יקצה החשב הכללי כ-2.5 מיליארד שקל עבור ערבויות שיינתנו לעסקים שנקלעו למצוקה בעקבות משבר הקורונה. מדובר בערבות שכבר היום במסגרת האישורים הקיימים יכול החשב הכללי להעמיד לטובת העסקים, שכעת תצבע לטובת נפגעי הקורונה.

 

זאת לאחר שראש הממשלה ביקש מפקידי האוצר להרחיב את הקרן וסוכם כי סה"כ, אם יהיה צורך היא תגיע ל-4 מיליארד שקל. כדי שזה יקרה, יידרשו לאשר בוועדת הכספים את ההרחבה, אולם לא מדובר באירוע שצפוי להתקל בבעיה מבחינה תקציבית, מאחר ומדובר בערבות בלבד ולא הלוואה ישירה.

 

העלות התקציבית של האירוע לא משמעותית. שכן על הערבות שנותן החשב הכללי, הבנקים מכפילים פי 10 או 11 את גובה ההלוואות שהם נותנים, כך שערבות של 180 מיליון שקל תספק הלוואות של כמיליארד שקל. לאור כך שתוחלת ההפסד עומדת על 5-6% לפי הערכות האוצר, והאוצר נושא ברוב הנטל (המתחלק עם הבנק ועם העסק שלקח הלוואה) ההערכות הן שמדובר בעשרות מיליוני שקלים בודדים.

 

באוצר מבהירים כי הפרטים של התנאים לאותן הלוואות יינתו בעוד שבוע וחצי. עד אז יידרשו לדון עם הבנקים בסיוע בנק ישראל לגבי התנאים שיאפשרו זכאות לסיוע והתנאים בהן יינתנו ההלוואות (כמו למשל הריבית ותנאי ההחזר).

 

 

 

מלבד ערבויות המדינה באוצר מבהירים שהם יוכלו לסייע, במקרה הצורך גם דרך הקרן לסיוע לעסקים במצוקה שנותרו בה 130 מיליון שקל (כסף שגוייס בעבר מהעובדים עצמם). קרן זו תוכל לסייע באופן ישיר, לא דרך הלוואות, במקרי קיצון.

 

היום ישב צוות האוצר עם נציגי אל על. לפי גורמים באוצר הובהר לחברה כי עליה להכין תוכנית עסקית מפורטת בה תפרט כמה זמן היא צפויה "לדמם" בעקבות ההתפרצות, מה היקף הנזק, מה תהיה ההתאוששות שלה, ואיך תחזיר לאוצר את ההלוואה שתינתן לה. באוצר אומרים כי אם הם לא יעשו צעדים משמעותיים לא יסגרו להם פער מימוני לפי גחמות החברה וכי מצופה ממנה לעשות צעדים משמעותיים. מלבד אל על צוות האוצר דן בנושא הפיצויים גם עם ישראייר וארקיע, שיידרשו לעמוד באותם תנאים כמו אל על.

 

ברקת ביקר בחריפות את צעדי האוצר

מי שביקר את צעדי האוצר אתמול, באופן חריף היה ח"כ ניר ברקת שלוטש עיניים לתפקיד שר האוצר, עוד מלפני הבחירות. ברקת, שמבקש לדחוק את כחלון מכיסאו, האשים את פקידי האוצר כי הם מכניסים את השוק לחרדה ובלבול עם הדרישה שלהם מאל על לנקוט בצעדי התייעלות.

ניר ברקת (צילום: אבי מועלם )
ניר ברקת. מאשים את פקידי האוצר כי הם מכניסים את השוק לחרדה(צילום: אבי מועלם )

מנגד גורמים בממשלה ביקרו את ההבטחות שפיזר ברקת והקריאה שלו לתוכנית חירום לאומית בטענה כי הדבר מבלבל את הציבור ויוצר ציפיות שמטעות את הציבור, בניסיון להשתחל לכסא שר האוצר. בינתיים לאור כך שנתניהו רחוק מלהקים ממשלה, קשה להתייחס ברצינות להגדרתו של ברקת בעיני עצמו כשר האוצר המיועד.

 

לפי פרסום האוצר, ההלוואות, בהתאם לנהלים של קרן הערבות ניתנות בפריסה של עד 5 שנים ואפשרות לתחילת החזרי קרן לאחר חצי שנה ממועד העמדת ההלוואה, כאשר ערבות המדינה ניתנת בשיעור המקסימלי של 85% מכל הלוואה (הערבות נעה בקרן בין 60% ל-85%). דרישת הביטחונות עומדת על 10% מהלוואה והבנקים יקצרו את משך בדיקת ההלוואה לעד 9 ימי עבודה.

 

בהערכת המצב שנעשתה היום לקחו חלק סגן שר האוצר יצחק כהן, נגיד בנק ישראל הפרופ' אמיר ירון, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, ראש רשות ניירות ערך ענת גואטה, מנהל רשות המסים ערן יעקב, הממונה על התקציבים שאול מרידור, החשב הכללי רוני חזקיהו, הממונה על השכר קובי בר נתן, הכלכלנית הראשית שירה גרינברג והיועץ המשפטי של משרד האוצר אסי מסינג.

 

חזקיהו, מסר כי "אגף החשב הכללי יסייע ככל שניתן על מנת לספק מענה לצרכי האשראי העולים בשל הפגיעה התזרימית הנובעת מההשפעות הגלובליות של התפרצות הנגיף, וזאת באמצעות קרן ההלוואות בערבות המדינה, המספקת מענה לעסקים במשק בשגרה ובחירום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
נתניהו במסיבת עיתונאים על נגיף הקורונה
צילום: עמית שאבי
מומלצים