שתף קטע נבחר

יועז הנדל וצבי האוזר נגד ממשלת מיעוט כשלב ראשון

גנץ וצמרת כחול-לבן דוחפים לכיוון של הקמת ממשלת אחדות בשתי פעימות, שראשיתה בהקמת ממשלת מיעוט בתמיכה חיצונית של הרשימה המשותפת. אך שני הסמנים הימנים של המפלגה, הח"כים יועז הנדל וצבי האוזר, מסרבים להצביע בעדה. "אחדות זה צורך קיומי" הסביר הנדל

מה שנראה היה תחילה כתרחיש הכי פחות מועדף על כחול לבן להחלפת השלטון מסתמן בימים אלו גם כתרחיש האפשרי היחידי שנותר לה: אופציית ממשלת המיעוט. בכחול לבן מעדיפים לכנות זאת כ"ממשלת אחדות בשתי פעימות", כאשר התוכנית היא להקים בשלב ראשון ממשלת מיעוט זמנית עם העבודה־גשר־מרצ וישראל ביתנו, שככל הנראה תסתמך על תמיכת הרשימה המשותפת (ללא חברי בל"ד). בשלב שני יפעל גנץ להרחיבה בהקדם האפשרי על ידי ח"כים מהליכוד או החרדים.  

 

יועז הנדל הזמין הערב תלמידים של מכינה צבאית לחצר ביתו ()
הנדל עם מפגינים ליד ביתו

  

"אין דיון על הקמת ממשלת אחדות כי ביבי לא רוצה. זה בכלל לא קיים", אמר אתמול בכיר במפלגה. "יש כרגע שתי אפשרויות בלבד: ממשלת מיעוט ובהמשך ממשלת אחדות או בחירות בפעם הרביעית". הקוקפיט של כחול לבן נתן אתמול אור ירוק לקידום התוכנית. "המטרה היא להקים הכי מהר שאפשר ממשלה מהירה ובמקביל להשאיר דלת פתוחה ותפקידים לליכוד ולימין. בשביל להגיע לממשלת אחדות חייבים שני שלבים", טענו.  

 

בסביבתו של גנץ גם תקפו את הנרטיב של נתניהו לפיו בכוונתם להקים ממשלה יחד עם הרשימה המשותפת. "ביבי מכר לכל העולם שאנחנו מכניסים את המשותפת לממשלה אבל הוא שוב משקר", אמרו בכחול לבן. "קל לנו לבוא לציבור ולהסביר להם: המשותפת לא בממשלה". במפלגה מסבירים כי רק בשלב ראשון ישקלו לבקש תמיכה מבחוץ של הח"כים הערבים, אך רק בדרך לממשלת אחדות: "רוב אזרחי ישראל מעוניינים שמישהו יקים ממשלה וימנע בחירות בפעם הרביעית. אין עוד אופציות".

  

גנץ כבר הסכים לתנאים שהציב אתמול יו"ר ישראל ביתנו שכללו חוק נישואים אזרחיים, גיור על ידי רבני עיר והעברת הסמכות לתחבורה ציבורית בשבת לרשויות המקומיות. "חייבים להתקדם", אמר. המפתח לתוכנית הדו־שלבית שלו הוא להשאיר כמה תפקידים בכירים בממשלה לא מאוישים - במטרה להשאיר אותם לשותפות עתידיות בממשלה.

 

המכשולים של כחול לבן

אבל לכחול לבן צפויים שני מכשולים עיקריים. הראשון: הם טרם קיבלו את הסכמתו של יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה להמליץ עליהם — וכלל לא בטוח שכל חברי הרשימה ישתפו פעולה. שנית: התנגדות עזה מבית, שכן מי שעלול להערים קשיים על הקמת ממשלת מיעוט הם שני הח"כים הימניים של כחול לבן, יועז הנדל וצבי האוזר (מפלגת תל"ם). השניים נפגשו אתמול עם יו"ר תל"ם משה (בוגי) יעלון במטרה לשכנע אותם לתמוך בהקמת ממשלת מיעוט זמנית — אולם השניים מסרבים עדיין להבטיח את תמיכתם במהלך.

  

אתמול אף הפגינו תלמידי מכינה קדם־צבאית מול ביתם של גבי אשכנזי ושל הנדל בדרישה להקמת ממשלת אחדות ולא ממשלת מיעוט. "אתם צריכים ללחוץ על כל הפוליטיקאים שיקימו ממשלת אחדות", אמר להם הנדל. מאוחר יותר הוא צייץ: "אחדות זה צורך קיומי". זו רק ההתחלה: בימים הקרובים מתוכננות הפגנות מתוזמנות הקוראות לאחדות גם מחוץ לבתיהם של אורלי לוי־אבקסיס, צביקה האוזר וחילי טרופר כשהמסר המרכזי: אסור לתת את מפתחות למדינה ל"תומכי טרור".

 

 

 

בימין לא יושבים בחיבוק ידיים: בימים הקרובים צפוי לעלות לאוויר קמפיין רשת רחב כדי לייצר לחץ ציבורי נגד המהלך. אתמול כינס נתניהו את צוות הקמפיין ושרי הליכוד וביקש לרתום את כולם למאמץ. "זו שעת חירום ואני מבקש מכולם להתגייס" אמר. בליכוד נערכים לפתוח בקמפיין למנוע את הדחתו של אדלשטיין מתפקיד יו"ר הכנסת תחת הסיסמה "לא מדיחים אסיר ציון". במקביל החל יו"ר ש"ס אריה דרעי להחתים ח"כים מבלוק הימין־חרדים ב"מסמך נאמנות" נגד שילוב הרשימה המשותפת שבו הם מצהירים כי הם "מתנגדים בתוקף לממשלת מיעוט ‏שנתמכת על ידי חברי כנסת התומכים בטרור והמתנגדים למדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

 

 

בישיבת הממשלה תקפו השרים את היוזמה של גנץ. "אם לא רוצים ממשלה שתוקם ותחיה בחסדי אחמד טיבי ועודה, חייבים לעשות ממשלת אחדות שמתבססת על שני דברים: ראשית, נגמר הווטו עם נתניהו; שנית, ראש הממשלה על פי החוק זכאי להיות ראש ממשלה תוך כדי ניהול משפטו", אמר השר צחי הנגבי. השר זאב אלקין אמר לאולפן ynet: "מה שכחול לבן וליברמן עשו זו תרמית בחירות. הם שיקרו לבוחר".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יועז הנדל עם מפגינים ליד ביתו
מומלצים