שתף קטע נבחר

האיראני שנחשב למעורב בתעלומת רון ארד מת מנגיף הקורונה

חוסיין שייח אל-אסלאם, דיפלומט איראני בכיר שנחשב כמי שמעורב בחידת נווט חיל האוויר הנעדר, מת מהנגיף. גורם ביוון שטיפל בתיק ארד אמר ל"ידיעות אחרונות": "אם זו הייתה חקירת משטרה, הוא האדם הראשון שהייתי מזמין"

 

חוסיין שייח אל אסלאם  (צילום: AP)
חוסיין שייח אל-אסלאם(צילום: AP)

 

חוסיין שייח אל-אסלאם, דיפלומט ואיש מודיעין איראני בכיר, שנחשב כמי שמעורב בתעלומת רון ארד, מת ביום חמישי האחרון מקורונה.

 

סוכנות הידיעות הרשמית של איראן IRNA מסרה את הדיווח ביום שישי. לפני מותו שימש אל-אסלאם כיועץ של שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, ואף היה סגן שר החוץ בשנות התשעים. אבל את התפקידים החשובים יותר, לרבות כאלה בעלי משמעות היסטורית, הוא ביצע בשנים שלפני כן.

 

ב-1979 היה שייח אל-אסלאם אחד מראשי קבוצת משמרות המהפכה הצעירים שכבשו את שגרירות ארצות הברית בטהרן ולקחו בשבי לתקופה ארוכה את הדיפלומטים ששירתו שם.

 

רון ארד ()
רון ארד

 

ב-1985, כששגריר איראן בדמשק מוחטשמי-פור נפצע קשה בהתפוצצות ספר נפץ שנשלח אליו, החליף אותו אל-אסלאם. מהשגרירות נוהלו בשנות השמונים כלל המהלכים שהובילו להקמת חיזבאללה ולהפיכתו לאיום אסטרטגי על ישראל.

 

רון ארד נעלם מהמקום שבו היה כלוא במאי 1988. ניתן להעריך כי אל-אסלאם היה מעורב מאוד בטיפול בסוגיית הנווט, אם כי לא ברור מה בדיוק היו פעולותיו ועבור מי בשלטון המורכב בטהרן הוא עבד.

 

במהלך 1989 הגיעו לקהילת המודיעין הישראלית איתותים ברורים מאוד כי הסורים, כנראה בעקבות לחץ האו"ם, פועלים מול איראן, גם בדמשק וגם בביירות, כדי לאתר את רון ארד או לפחות להשיג מידע אודותיו. אך לאחר כמה חודשים, בסתיו 1989, חדלו הסורים באחת ובמפתיע מהמאמץ הניכר שהפעילו בנושא, כאילו הבינו שלא כדאי להיכנס לשדה המוקשים הזה. ייתכן ששייח אל-אסלאם היה זה שאמר להם לעזוב את החיפושים.

 

נשיא איראן רפסנג'אני פנה בעניין ארד לשגריר שלו בדמשק, אך שייח אל-אסלאם הודיע בתגובה לרפסנג'אני כי "הנכס" לא נמצא יותר במקום האחרון בו השאירו אותו.

 

גורם ביון שעסק שנים ארוכות בתיק ארד אמר לא מכבר בשיחה עם "ידיעות אחרונות": "אם זו הייתה חקירת משטרה, האדם הראשון שהייתי מזמין אליי הוא שייח אל-אסלאם. הוא מעורב, אם לא היחיד שעדיין בחיים בין אלה הקשורים להתרחשויות בלבנון". כעת לקח עימו אל-אסלאם את הסוד הזה לקבר.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
חוסיין שייח אל-אסלאם
צילום: AP
מומלצים