שתף קטע נבחר

הסכנות הנסתרות של מייבש הכביסה שלכם

בטמפרטורה גבוהה מדי, סיבי הבגדים יכולים להתלקח ולגרום לשריפה בביתכם. מה חשוב לוודא בשלב ההתקנה, על מה להקפיד בסיום כל הפעלה וממה עוד חשוב להיזהר בעת השימוש במייבש כביסה? אתר "המקצוענים" עם המדריך שיגן עליכם ועל יקירכם

מייבש כביסה הוא לא מכשיר מסובך מדי, ביחס למכשירי חשמל אחרים, אך עדיין נשקפות סכנות כתוצאה מהתקנה ושימוש רשלניים בו. מה חשוב לדעת? לפניכם הסקירה.

 

   (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

שוכחים לנקות את הפילטר? סכנת התלקחות

פעולה פשוטה ביותר של ניקוי הפילטר (מסנן) לפני כל הפעלה, יכולה למנוע אסון.

 

"הסכנה הגדולה ביותר מאי הקפדה על ניקוי הפילטר ממוך (סיבי בד) לפני כל הפעלה והפעלה, היא שסיבי הבד יכולים להתלקח בטמפרטורה גבוהה מדי", מזהיר שאול לאופמן, ראש מדור במעבדה לחשמל במכון התקנים הישראלי. "מבחינה בטיחותית, זה קריטי, כי פילטר סתום, למעשה סותם את יציאת האוויר, ומשאיר לחות כלואה בתוך המייבש. זה גורם לטמפרטורה שבתוך המכשיר לעלות, וסיבים קטנטנים של כותנה שמתנתקים מהבד, יכולים להתקלח. במקרים קיצוניים, זה יכול אף לגרום לפיצוץ, שכן זהו חומר מאוד נפיץ".

 

אם זה נשמע לכם כמו תרחיש שלא יכול לקרות, אתם טועים. לאופמן: "כבר חקרנו במכון התקנים מספר מקרים של פריצת שריפה, כך שזה בהחלט דבר שקורה וצריך להיזהר ממנו".

 

   (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מיקום המייבש בחלל לא מאוורר

כשאתם בוחרים היכן למקם את המייבש, דעו שגם לכך יש השלכות בטיחותיות. "בשנה שעברה, פרצה שריפה כתוצאה מהתקלחות של המייבש, משום שהוא מוקם בכוך שבו תחלופת האוויר לא הייתה טובה", מתאר לאופמן.

 

"זה בפירוש בניגוד להוראות היצרן, והתוצאה הייתה שלא הייתה תחלופת אוויר טובה בסביבת המייבש, מה שגרם לעליית הטמפרטורה בתוך המכשיר, מעבר למותר, ולהתלקחות של המוך שבתוך המכשיר. חשוב להבין, שכשהטמפרטורה כ"כ גבוהה, סיבי הבד היבשים יכולים פשוט להתלקח".

 

כיצד ניתן להימנע ממקרים כאלה, שיכולים להיגמר באסון?

חשוב מאוד לקרוא את הוראות היצרן ולהקפיד על מרחקים נדרשים מהקיר. "למשל, יש מייבשים שמחייבים מרחק של לפחות 10 ס"מ מהקיר, ועוד 5 ס"מ מהצדדים", מסביר לאופמן.

 

   (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מעמיסים כמות גדולה מדי של בגדים? נזק לחיישנים יסכן אתכם

"כשמעמיסים כמות גדולה מדי של בגדים, והמשקל הוא מעבר ליכולת של המכונה לשאת, יש עומס יתר שגורם לתחלופת אוויר לא נכונה בתוך המכשיר.

 

"אמנם הקונוטציה של שריפה, לא עולה במוחנו כשמדובר בבדים רטובים, אך כשחלק מהם מתייבשים לגמרי, וחלק נותרים לחים, זהו מצב מסוכן", מדביר לאופמן. "בד יבש לגמרי, שממשיך להיות בטמפרטורה גבוהה, יכול להתלקח".

 

לדבריו, "אמנם יש מכשירים עם חיישנים שגורמים לכיבוי אוטומטי, אך צריך לזכור שלמעשה מדובר רק ברובוט. אם התקן ההגנה לא פועל, ממש כפי שקורה בתרמוסטט של דוד שהתקלקל, אנחנו בסכנה. לכן, חשוב מאוד לא להעמיס כמות גדולה מדי של בגדים על המייבש, ולהפריד את הבדים לפי סוג בעת ההפעלה".

 

ממקמים מייבש כביסה מעל מכונה? עגנו אותו היטב כדי למנוע קריסה  

מייבש כביסה הוא מכשיר כבד במיוחד, שמגיע למשקל של 30-40 קילו. כשהוא ממוקם מעל מכונת כביסה, הוא חייב להיות מעוגן היטב, בהתאם להוראות היצרן.

 

"פעמים רבות, צרכנים מניחים את המייבש על המכונה, מבלי להתייחס להוראות היצרן שמחייבים לקבע אותו", מציין לאופמן. "הסכנה היא שבמהלך פעולת הסחיטה של מכונת הכביסה, המייבש שמעליה יחליק ויקרוס. זה מסוכן במיוחד אם מישהו, בייחוד ילדים קטנים, נמצאים בקרבת המכשיר כשהוא פועל".

 

לדבריו, "ישנם אמצעים לעיגון, וחשוב להתקין אותם, גם אם זה מצריך מאיתנו לרכוש ערכה בנפרד. חשוב מאוד להתייחס לעניין הזה ברצינות, וזו אחריות הצרכן המשתמש במקרה זה, לפעול בהתאם להוראות היצרן".

 

עוד כתבות בנושא:

גוף החימום במכונת הכביסה מקולקל? כך תתנהלו  

איטום מכונת כביסה   

מייבש כביסה: מדריך לשימוש חכם

 

   (צילום: shutterstock)
סיבי בדים יכולים להתלקח במהלך הייבוש(צילום: shutterstock)

משתמשים במאריך או במפצל? טעות

"זה ידוע שאין להשתמש במאריכי חשמל על בסיס קבוע, אלא רק כפתרון חירום, אך כשמדובר במייבש כביסה, זה קריטי", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים".

 

"מייבש הוא צרכן מאוד כבד של זרם חשמל, ולכן חשוב שהשקע יהיה בלעדי למייבש הכביסה. כלומר, גם מי שמשתמש במפצל של שקע, לצורך הפעלת מכונת כביסה ומייבש כביסה, עושה טעות חמורה".

 

"בבנייה חדשה, מקפידים לשים מספר שקעים בחדר השירות, אך מי שמתגורר בבית ישן יותר, ואין לו תקע נפרד למייבש הכביסה, שפשוט מאוד יזמין חשמלאי וידאג לתוספת של נקודת חשמל, גם אם הדבר מצריך חציבה בקיר", מוסיפים במוקד השירות של אתר "המקצוענים".

 

"חשוב שהשקע יהיה קרוב למייבש, בגובה בטיחותי, ובמיקום נגיש יחסית, שימנע צורך במפצלי חשמל או במאריכי חשמל".

 

צריכים חשמלאי? לחצו כאן   

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"

פורסם לראשונה 09/03/2020 12:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים