שתף קטע נבחר

הליכוד נמנע בהצבעה על אישור תוצאות הבחירות. כחול לבן: "תקדים מסוכן"

נציגי המפלגה הגדולה ביותר בכנסת ה-23 נמנעו בהצבעה במליאת ועדת הבחירות, לאור הטענות שלא ניתן להם מספיק זמן לעבור על חומרי הקלפיות. נציגי ש"ס יצאו מהאולם במהלך ההצבעה

 

 

 

מליאת ועדת הבחירות המרכזית אישרה הבוקר (יום ג') את תוצאות הבחירות לכנסת ה-23 ברוב של 20 תומכים מול שישה נמנעים. ששת הנמנעים היו חברי הליכוד בוועדה. ארבעת נציגי ש"ס בוועדה יצאו מהאולם בזמן ההצבעה.

 

ספירת המעטפות הכפולות הועדת הבחירות במהלך הלילה (צילום: אלכס גמבורג)
(צילום: אלכס גמבורג)

בליכוד טענו כי העיון בכל חומרי הקלפיות עתיד לקחת יותר משבועיים - ופרסום תוצאות הבחירות במועד הקבוע בחוק לא יאפשר למפלגה לגבש ולהציג את עמדתה. במפלגה הסבירו כי בכוונתם להגיש לוועדת הבחירות בקשות לתיקון טעויות רישום והקלדה.

 

יו"ר ועדת הבחירות, השופט ניל הנדל, שדחה אתמול את העתירה של הליכוד לדחיית הפרסום, התייחס בהחלטתו לחוק הקובע כי יש לפרסם את התוצאות תוך שמונה ימים ממועד הבחירות, וכתב כי "בענייני בחירות, המחוקק קבע, בדומה למחוקקים אחרים ברחבי העולם, מועדים עם לוחות זמנים ברורים וקצרים בכל הקשור לפרסום תוצאות הבחירות. מכאן הוראות חוק היסוד, שאינן מקנות, למשל, חודש או יותר מכך לשם מתן זכות לכל המתמודדים בבחירות לעבור בעצמם על כל חומר הבחירות עוד בטרם פרסום התוצאות. בעידן טכנולוגי מהיר תקשורת, בחירות ללא תוצאות בסמוך לכך עשויות לפגוע בהליך. ובכל מקרה – לא הוצג כל בסיס לסטות מההוראה החוקתית של שמונה ימים".

 

בנימין נתניהו (צילום: יריב כץ)
הליכוד נמנע. בנימין נתניהו(צילום: יריב כץ)

על-פי התוצאות הסופיות, מפלגת הליכוד בראשות בנימין נתניהו זוכה ל-36 מנדטים, כחול לבן בראשות בני גנץ ל-33 והרשימה הערבית המשותפת זוכה ל-15 מנדטים. ש"ס זוכה לתשעה מנדטים, יהדות התורה לשבעה, ישראל ביתנו לשבעה גם כן וכך גם העבודה-גשר-מרצ. מפלגת ימינה זכתה בשישה מנדטים. לפי התוצאות הללו, לגוש הימין יש 58 מנדטים.

 

בכחול לבן אמרו כי "החלטת הליכוד להימנע בהצבעה על אישור תוצאות הבחירות היא תקדים מסוכן ושפל של אי-קבלת תוצאות הבחירות. אחרי הפרקליטות, בתי המשפט והיועץ המשפטי לממשלה, מנסים שלוחיו של נתניהו להפוך גם את ועדת הבחירות לאויב העם. לא נאפשר זאת, חייבים להקים ממשלה ולמנוע בחירות רביעיות". 

 

בעקבות טענות הליכוד לפסילת פתקי מחל, ועדת הבחירות מסרה ל-ynet כי סך כל הקולות שנפסלו הוא 1,903 קולות. 1,525 מהם נפסלו מאחר שבמעטפה היו ארבעה פתקים ויותר של הליכוד. ב-273 מקרים ועדת הקלפי מצאה שהפתק עלול לזהות את המצביע ולכן הוא נפסל. על פי החוק, ניתן להגיש לבית המשפט המחוזי בירושלים ערעורים על תוצאות הבחירות עד ל-24 במרץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
ראש הממשלה נתניהו
צילום: יריב כץ
מומלצים