שתף קטע נבחר

צילום: EPA

התפשטות הקורונה: ייאסרו ביקורים בבתי אבות ובדיור מוגן

במשרד העבודה והרווחה הורו על מניעת כניסת אורחים למסגרות, וביקורים יוכלו להתקיים רק מחוץ לשערי המוסדות ובתנאים מסוימים. כמו כן, נמסר כי "כלל המסגרות החוץ-ביתיות שבפיקוח המשרד הונחו להכין מתחמי בידוד בשטחי המסגרת, המיועדים לדיירים חסרי עורף משפחתי"

 

ידיעות ()
אילוסטרציה

לנוכח החשש מהתפשטות נגיף הקורונה עודכנו הערב (יום ג') ההנחיות למסגרות בתי האבות והדיור המוגן ברחבי הארץ, וההנחיות החדשות כוללות מניעה של כניסת אורחים אליהם. לפי ההנחיות, מפגשים עם מבקרים יוכלו להתקיים מחוץ לשערי המסגרות, ובתנאי שהמבקר עצמו לא נמצא בבידוד ולא נחשף בעצמו לאנשים שנמצאים בבידוד.

 

התפרצות הקורונה -  סיקור נרחב ב-ynet

 

"בשל רגישות האוכלוסייה המבוגרת ושמירה על בריאותה, ביקורי משפחות יוכלו להתקיים רק בחוץ. בנוסף, כלל המסגרות החוץ-ביתיות שבפיקוח המשרד הונחו להכין מתחמי בידוד בשטחי המסגרת המיועדים לדיירים חסרי עורף משפחתי", נמסר ממשרד העבודה והרווחה. כמו כן, "המחלקות לשירותים חברתיים ברשויות התבקשו להכין רשימה של מבודדים שפנו לקבל סיוע, והמשרד הקפיא קבלת מתנדבים מחו"ל למסגרות הרווחה".

 

 

 

בית חולים פוריה (צילום: דוברות המרכז הרפואי פדה פוריה)
(צילום: דוברות המרכז הרפואי פדה פוריה)

 

הנחיות משרד העבודה והרווחה מתייחסות גם לאפשרות שלמרות כל אמצעי הזהירות, אחד הדיירים יהיה חייב בבידוד. במקרה כזה ההנחיה היא להקצות אזור למבודדים, שבו יוכל לשהות הדייר ללא מגע עם הדיירים האחרים או עם אנשי הצוות. כמו כן הונחו צוותי המסגרות להקפיד הקפדה יתרה על כללי ההיגיינה שפרסם משרד הבריאות.

 

גם המסגרות החוץ-ביתיות לאנשים עם מוגבלות, אשר נמצאים בסיכון גבוה יותר להידבקות, הונחו לצמצם ככל הניתן ביקור של אנשים מבחוץ ולהקפיד הקפדה יתרה על הנחיות ההיגיינה של משרד הבריאות. כמו כן, ההנחיה היא שלא לקיים אירועים כלשהם במסגרות אלו.

 

 

הנחיות למחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות

מוקדם יותר השבוע הנחה המשרד את המחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות להכין רשימה של מבודדים מקרב קהל מקבלי שירותי הרווחה אשר יצרו קשר עם המחלקה והעלו צורך בקבלת סיוע, על מנת שניתן יהיה לשמור עימם על הקשר ולסייע להם בעת הצורך. כמו כן הנחה המשרד את המחלקות להיערך למתן שירותים סוציאליים באמצעות התקשרות מרחוק על ידי תקשורת מחשבים או טלפוניה. מסגרות היום בקהילה יישארו פתוחות, אך ההנחיה לגביהן היא להקפיד על קיום הוראות משרד הבריאות בכל הנוגע להיגיינה ולהימנע מקיום אירועים רבי משתתפים.

 

כמו כן, משרד הרווחה הנחה את המסגרות החוץ-ביתיות שלא לאשר לעובדיהן חופשות מחוץ לישראל. ההנחיה רלוונטית לעובדי המסגרות כגון מעונות לטיפול בנוער בסיכון, מקלטים לנשים מוכות, מוסדות שיקום למכורים לסמים, חלופות מעצר וכל המסגרות המשמשות ללינת לילה ונמצאות בהתקשרות עם המשרד. המשרד גם עצר את כל קליטת המתנדבים מחו"ל, אשר היו אמורים להגיע ולסייע במסגרות הרווחה.

 

יצוין עוד כי המוקדנים במוקד החירום של משרד העבודה והרווחה, 118, תודרכו להפנות אוכלוסיות רווחה שפונות למוקד כדי לקבל מידע באשר לצורך בבידוד, או שכבר נמצאות בבידוד וזקוקות לסיוע, לגורם הרלוונטי. המוקדנים מנתבים את הפניות למחלקות לשירותים חברתיים או למשרד הבריאות, על פי הצורך.

 

יצוין כי כמה מהחולים, בהם עובד מד"א, ביקרו באחרונה בבתי אבות. כך למשל, ב-3 במרץ, בין השעות 11:00-12:30, ביקר החולה ה-29 במחלקת תשושי הנפש של בית האבות נווה אורה ברחוב ארגמן בירושלים. גם החולה ה-47 ביקרה באותו בית אבות באותו יום בין השעות 11:00 ל-12:30.

 

יו"ר איגוד בתי אבות ודיור מוגן, רוני עוזרי, אמר כי "לטעמנו הגבלת הביקורים באופן גורף על דיירים עצמאיים היא קיצונית, שכן מדובר באנשים שהקשר עם משפחותיהם יקר ומשמעותי לבריאותם. אנחנו מבקשים לאפשר ביקורים של בני משפחה מדרגה ראשונה בתנאי שלא היו בחו"ל או חולים בשבועיים האחרונים, ממש כמו הנחיות משרד הבריאות לגבי האשפוז הסיעודי. לטעמנו אין הבדל בין האוכלוסיות".

 

 

 


פורסם לראשונה 10/03/2020 17:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים