שתף קטע נבחר

אורלי לוי-אבקסיס מתנגדת לממשלת מיעוט: "לא מחויבת לשותפות עם מרצ"

חברת הכנסת מהעבודה-גשר-מרצ הודיעה כי לא תתמוך "בממשלה הנשענת על בל"ד והרשימה המשותפת". היא הוסיפה: "איני רואה את עצמי מחויבת עוד לשותפות עם מרצ, שנכפתה עליי ועל עמיר פרץ". בכירים במפלגה: "פרץ בהלם, הוא מרגיש נבגד"

MK Orly Levy  (Photo: Avi Mualem)
אורלי לוי-אבקסיס(Photo: Avi Mualem)

 

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס הודיעה הערב (יום ג') כי לא תתמוך בממשלת מיעוט: "לא אתמוך בממשלה הנשענת על בל"ד והרשימה המשותפת". עוד הודיעה כי אינה רואה עצמה מחויבת עוד לשותפות עם מרצ, "שנכפתה עליי ועל עמיר פרץ שותפי, בלחץ גורמים רבים ובראשם כחול לבן. אמרתי זאת לפני הבחירות ואני אומרת זאת אחריהן".

 

 

 

בני גנץ ()
בני גנץ

עמיר פרץ בבוקר שאחרי הבחירות (צילום: אבי רוקח)
עמיר פרץ (צילום: אבי רוקח)

 

לוי-אבקסיס אמרה עוד כי "לנוכח ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות, כשלנגד עינינו מופרים נורמות ועקרונות בסיסיים, ברצוני להבהיר מספר דברים: כולנו עדים לכך שמנהיגים שהתחייבו לפעול באמינות ובאחריות, עוסקים בימים אלה בשתדלנות מבישה ומוכנים לשלם כל מחיר לכל גורם במטרה להקים ממשלת מיעוט, גם אם זו תוקם על משענת קנה רצוץ".

 

לדבריה, "מדאיגה לא פחות העובדה שהחלטות מרחיקות לכת כמו משא ומתן עם הרשימה המשותפת, לרבות בל"ד, מתקבלות בחוג מצומצם מאוד הסובר שקביעותיו תחייבנה את כל חברי הכנסת השותפים לגוש. אני מבהירה: אותי זה לא מחייב. אזרחי ישראל זכאים לצפות מנציגיהם לנהוג באחריות ובאמינות בקיום הבטחותיהם בעבורן קיבלו את המנדט".

 

בליכוד מספרים כי במהלך היה מעורב גם ג'קי לוי, אחיה של אורלי ואיש הליכוד, שעימו התנהלו מספר שיחות בנושא. הודעתה המפתיעה של ח"כ לוי-אבקסיס היא מכה קשה ליו"ר המפלגה ח"כ עמיר פרץ. השניים נחשבים מקורבים ומתואמים מאוד. בכירים בעבודה-גשר-מרצ אמרו כי לוי-אבקסיס לא עדכנה את יו"ר העבודה מראש, והוסיפו: "פרץ מרגיש נבגד. הוא בהלם ממנה".

 

במערכת הפוליטית העלו השערות מדוע החליטה לוי אבקסיס לצאת בהודעה דרמטית נגד הקמת ממשלת מיעוט דווקא עכשיו. רק לפני הבחירות נשאלה לגבי האפשרות להקמת ממשלת מיעוט בתמיכה חיצונית של הרשימה המשותפת - והשיבה: "אין לי בעיה שהם יתמכו מבחוץ".

ניצן הורוביץ (צילום: אבי מועלם )
"אורלי צריכה להחזיר את המנדט". ח"כ הורוביץ(צילום: אבי מועלם )

כמה ימים לפני הבחירות הכריז ח"כ עמיר פרץ כי יש לו הבנות עם כחול לבן על הקמת ממשלת מיעוט בתמיכה חיצונית של הרשימה המשותפת. לוי אבקסיס, שהיתה שותפה לדברים האלה, לא הביעה התנגדות או הסתייגות מהתוכנית.

 

בכירים בעבודה טוענים כי ההודעה של לוי-אבקסיס "היא מכה פוליטית קשה מאוד ליו"ר המפלגה עמיר פרץ שראה בה שותפה אמיתית ואילו ברגע האמת היא מעדיפה לצאת בהכרזות הפוכות ולתקוע גלגלים בתוכניות להקמת ממשלת מיעוט – שעמיר פרץ היה התומך המרכזי שלה".

 

יו"ר מרצ, חבר הכנסת ניצן הורוביץ, אמר כי "אורלי לוי-אבקסיס צריכה להחזיר את המנדט. דבריה הערב חסרי אחריות ומקוממים. לאורך כל מערכת הבחירות, חברי העבודה-גשר-מרצ, כולל לוי-אבקסיס עצמה, הבהירו שהם תומכים בהקמת ממשלה צרה בראשות גנץ ובתמיכת הרשימה המשותפת. התנערות מהבטחה זו היא יריקה בפרצוף המצביעים". הוא הוסיף: "ממשלה בראשות גנץ ובתמיכת הרשימה המשותפת היא צו השעה. יש לסיים את כהונת הנאשם נתניהו ויפה שעה אחת קודם".

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) הגיבה גם היא: "אוי לבושה. היחס של אורלי לוי לנציגות נבחרת של הציבור הערבי מחפירה וגזענית. העובדה שנבחרה לכנסת על הגב שלנו - בקולות של אנשי ונשות שמאל שמחויבים גם לממשלה של גנץ וגם ושותפות יהודית- ערבית - מחייבת אותה לפנות את מקומה ולהתפטר. אין לה מנדט למנוע ממשלת שמאל".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
אורלי לוי-אבקסיס
צילום: אבי מועלם
מומלצים